Poytaxtimizda UZINFOCOM-2018 anjumani bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 15 fevralida Toshkent shahrida UZINFOCOM-2018 anjumani tashkil qilindi. Tadbir ishtirokchilari UZINFOCOM Yagona integratorining maqsad-vazifalari, yangicha ishlash uslublari, uning hamkor va buyurtmachilar bilan o‘zaro aloqalari bilan tanishdilar. Anjumanda xalqaro AKT-ishlab chiqaruvchi va yetkazib beruvchi kompaniyalar, tizim integratorlari, yetakchi konsalting kompaniyalari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Anjumanda ma’lumot berilganidek, O‘zbekistonni rivojlantirish yuzasidan qabul qilingan Harakatlar strategiyasini amalga oshirish doirasida mamlakatimizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini rivojlantirishga xizmat qilayotgan milliy model ishlab chiqildi. Natijada, davlat tuzilishi boshqaruvini markazlashtirish va barcha vazirlik hamda idoralar o‘rtasidagi ma’lumotlarni yagona formatda tezkor almashish imkonini yaratish ehtiyoji yuzaga keldi.
Mazkur masalaga ijobiy yechim sifatida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori bilan joriy yilning 29 avgust kuni "Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida loyihalarni boshqarish tizimlarini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qaror imzolandi va UZINFOCOM Markazi negizida davlat axborot tizimlarini yaratish va qo‘llab-quvvatlashni amalga oshiruvchi Yagona integrator tashkil qilindi.
Yagona integrator oldiga:
- iqtisodiyot sohalari uchun "elektron hukumat" va axborot texnologiyalari mahsulotlarini ishlab chiqish hamda joriy qilish, axborot tizimlari hamda resurslarini integratsiya qilish, apparat-dasturiy ta’minot vositalari kompleksini yaratish, shuningdek tegishli loyiha va hujjatlarni tayyorlash;
- aholi va tadbirkorlik sub’ektlariga elektron davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifatini takomillashtirish yuzasidan kompleks choralarni ishlab chiqish;
- iqtisodiyot sohalariga "elektron hukumat" tizimlari va axborot texnologiyalarini tatbiq qilish jarayonlariga mahalliy dasturiy ta’minot vositalari ishlab chiqaruvchilarini tizimli ravishda jalb etgan holda, milliy AKT va dasturiy ta’minot sanoatini rivojlantirishda ishtirok etish va boshqa qator vazifalar yuklatildi.
Shuningdek, anjumanda ta'kidlangani kabi, Yagona integrator zimmasiga davlat organlari va ularning tizimidagi muassasalarning, jumladan O‘zbekiston Respublikasi Loyiha boshqaruvining yagona milliy axborot tizimidagi axborot tizimlarini, idoralararo elektron hamkorlik va ma’lumot almashish tarmoqlarini joriy qilish kabi muhim vazifa yuklatilgan.
UZINFOCOM-2018 tadbirida Yagona integrator tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar xususida ham ma'lumot berildi.
UZINFOCOM Markazining Yagona integratorga aylantirilishi davlat organlari faoliyatiga AKT ni joriy qilish bo'yicha yondashuvning tubdan o'zgarishiga, loyihalarning bir nuqtadan turib amalag oshirilishi va nazoratga olinishi uchun zamin yaratdi. Shu bilan birga, loyihalarda boshqa ishlab chiqaruvchilarni ham jalb qilish imkonini beradi.
Yagona integrator o'z oldida turgan keng miqyosdagi vazifalarni samarali ijro etishda qiziqish bildirgan tashkilotlar bilan hamkorlik qiladi. Buning uchun partnership.uzinfocom.uz veb-sayti orqali ro'yxatdan o'tish kerak bo'ladi.

Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM провёл конференцию в Ташкенте
15 февраля в Ташкенте прошла Конференция UZINFOCOM-2018, которая  ознакомит участников IT-рынка Узбекистана целями и задачами Единого интегратора, новыми методами его работы и взаимодействия с партнерами и заказчиками.
На конференции участвуют глобальные вендоры, системные интеграторы, независимые разработчики, международные консалтинговые компании и средства массовой информации.
В рамках Государственной программы по реализации Стратегии действий, была сформирована национальная модель по развитию ИКТ, обеспечившая к настоящему времени высокий темп развития отрасли. В связи с чем, стало необходимо централизованное управление государственными структурами и динамичный обмен данных единого формата между всеми министерствами и ведомствами.
Решение данных проблем возложено на созданный на основании Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы управления проектами в сфере информационно-коммуникационных технологий» от 29 августа 2017 года Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM (ЕИ).
Согласно данному постановлению, на ЕИ возлагается роль унификатора всех систем, внедряемых в государственных органах, что позволит создавать продукты, отвечающие единым требованиям и способные взаимодействовать между собой. Также, ЕИ призван обеспечить разработку, внедрение и интеграцию информационных систем (ИС), ресурсов и программных продуктов в системе «Электронное правительство» и информационных технологий в отраслях экономики, установку аппаратно-программных комплексов.
Кроме того, важной задачей ЕИ стало внедрение ИС и сетей межведомственного электронного взаимодействия и обмена информацией между государственными органами и иными организациями, в том числе в рамках функционирования Единой национальной информационной системы проектного управления Республики Узбекистан.
В настоящее время ЕИ проводит инвентаризацию работающих ИС в государственных структурах и формирует список ИС для дальнейшей разработки и внедрения.
Реформирование Центра UZINFOCOM в Единый интегратор кардинально изменило подход внедрения ИКТ в деятельность госорганов, позволив осуществлять контроль и координацию всего процесса из единой точки. Тем не менее, данный подход не исключает участие в процессе разработки и внедрения сторонних ИТ компаний, в качестве партнеров и субподрядчиков.
Для успешной реализации широкого спектра задач, стоящих перед ЕИ, приглашаются к сотрудничеству все заинтересованные в партнерстве организации. Регистрацию партнёром Единого интегратора можно пройти на веб-сайте  partnership.uzinfocom.uz.