Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligida Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Millatlararo munosabatlar kengashi komissiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv
Tasdiqlangan Dasturga muvofiq, 2018 yil 13 fevralda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligida Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Millatlararo munosabatlar Kengashi komissiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Rossiya Davlat Dumasining deputati, «Rodina» partiyasining raisi A.Juravlev, Davlat milliy siyosatining axborot ko‘magi Komissiyasining mas’ul kotibi A. Xudoleyev, «Rossiyskiy kongress narodov Kavkaza» ijtimoiy harakati Oliy kengashining raisi A.Paskachev, Sankt-Peterburg shahri mehnat va aholi bandligi Qo‘mitasi raisi D.Cherneyko, shuningdek Sankt-Peterburgdagi «Sentr trudovix resursov» davlat avtonom muassasasi, “Huquq va milliy xavfsizlik instituti” vakillari, muhojirlik huquqi, sotsiologiya sohasi olimlari, kasaba uyushmalari, tadbirkorlar va ish beruvchilar, soliq, sertifikatlash, sug‘urtalash sohalari vakillari va boshqalar qatnashdilar.
O‘zbekiston tomondan uchrashuvda Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri A.A.Xaitov, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, sug‘urta kompaniyalari, tijorat banklari mas’ul xodimlari ishtirok etdilar.
Ishtirokchilar shuni ta’kidladilarki, mehnat migratsiyasi sohasidagi birgalikdagi hamkorlik strategik jihatdan muhim ahamiyatga ega bo‘lib, O‘zbekiston va Rossiya manfaatlari hamda ehtiyojlarini hisobga olgan holda amalga oshirilishi lozim.
Ta’kidlab o‘tildiki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yilda amalga oshirilgan Rossiyaga rasmiy tashrifi davomida qator muhim bitim va shartnomalar imzolangan bo‘lib, ularning orasida mehnat migratsiyasi va ishchilarni tashkiliy tanlab olish borasidagi bitimlar ham mavjud. Bu bitimlar mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlarni, shu jumladan mehnat migratsiyasi va millatlararo aloqalarni sifat jihatidan yuqori darajaga olib chiqadi.
Ko‘rsatib o‘tildiki, mazkur tashrif davomida umumiy qiymati 16 mlrd. AQSh dollariga teng 55ta hujjat imzolangan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev aytganidek: "Biz Rossiyani siyosiy, iqtisodiy, harbiy-texnikaviy va ma’naviy-madaniy munosabatlar uchun ulkan hamkor mamlakat sifatida bilamiz”.
Rossiya tomoniga, Davlat Dumasiga “O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Rossiya Federatsiyasi Hukumati o‘rtasida Rossiya Federatsiyasi hududida vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini tashkiliy jalb etish va ishga qabul qilish to‘g‘risida” Bitimning kuchga kirishi uchun zarur bo‘lgan ichki davlat protseduralarini 2017 yil 19 dekabrgacha yakunlaganliklari uchun minnatdorchilik bildirildi.
Uchrashuvda tomonlar ta’kidlaganidek, mazkur Bitim – MDH davlatlari orasida Rossiya bilan tuzilgan yagona bitimdir, uning imzolanishi va kuchga kirishi tashkillashtirilgan mehnat migratsiyasining ham O‘zbekiston aholisining bandligi muammosini hal etishda, ham Rossiya iqtisodiga ishchi kuchini jalb etishda mavqei o‘sib borayotganidan dalolat beradi.
Rossiya delegatsiyasining so‘zga chiqqan a’zolari O‘zbekistondan Rossiyaga amalga oshiriladigan mehnat migratsiyasida hamkor bo‘lishga tayyorliklarini izhor etdilar, mazkur jarayonlarda yashirin, noqonuniy usullarni qo‘llashni bartaraf etish zarurligini ta’kidladilar, tashkiliy ishga yollash muammolarini Komissiyaning 2018 yilgi ishi davomida ko‘rib chiqish rejalarini bildirdilar.
Uchrashuv ishtirokchilariga Tashqi mehnat migratsiyasi Agentligi faoliyatining asosiy vazifalari, yo‘nalishlari va natijalari bo‘yicha taqdimot tashkil etildi.
Ayni paytda Rossiya tomoni O‘zbekistondan Rossiyaga amalga oshirilayotgan mehnat migratsiyasi jarayonlarida Agentlikning muhim o‘rin egallayotgani ta’kidlandi. Delegatsiya o‘zbek tomoniga O‘zbekistonlik mehnat migrantlariga bag‘ishlangan eslatmalarni taqdim etdi va bu eslatmalar yaqin vaqtda o‘zbek tilida ham chop etilishi xabar qilindi.
Uchrashuvda Rossiya tomonining mehnat migrantlarini ketish oldidan tayyorlash va jo‘natish Markazlarini barpo etishga oid tashabbuslari qo‘llab quvvatlandi. Ta’kidlab o‘tildiki, Samarqanddagi shunday Markaz, shuningdek Samarqand va Toshkentdagi kasbga o‘qitish markazlari (bu yil – Shahrisabzda, keyingi yil Farg‘onada ochilishi) Rossiya Federatsiyasi korxonalari va mintaqalarida o‘zbek mehnat migrantlari duch kelayotgan ko‘plab muammolarning oldini olish imkonini beradi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston tomoni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Millatlararo munosabatlar Kengashi komissiyasining 2018 yil Moskvada o‘tkaziladigan, “O‘zbekiston Respublikasi Hukumati bilan Rossiya Federatsiyasi Hukumati o‘rtasida Rossiya Federatsiyasi hududida vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini tashkiliy jalb etish va ishga qabul qilish to‘g‘risida” Bitimning amalga oshirilishi bilan bog‘liq masalalarni ko‘rib chiqishga bag‘ishlanadigan majlisiga taklif qilindi.
Uchrashuv o‘zaro tushunish va tashkiliy mehnat migratsiyasi masalalarini konstruktiv muhokama qilish sharoitida o‘tdi.

Встречи в Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан с делегацией Комиссии Совета при Президенте Российской Федерации по межнациональным отношениям
В соответствии с утвержденной Программой, 13 февраля 2018 года в Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией Комиссии Совета при Президенте Российской Федерации по межнациональным отношениям.
На встрече с российской стороны участвовали: депутат Государственной Думы Российской Федерации, председатель партии «Родина» А.А.Журавлев, ответственный секретарь Комиссии по информационному сопровождению совета мигрантских организаций и сообществ А.Н.Худолеев, председатель Высшего совета общественного движения «Российский конгресс народов Кавказа», председатель комиссии А.Б.Паскачев, председатель Комитета по труду и занятости населения г.Санкт-Петербурга Д.С.Чернейко, а также представители «Центра трудовых ресурсов», «Института миграции и межнациональных отношений ученых в области миграционного права и социологии, профсоюзных организаций, предпринимателей и работодателей, налоговых институтов и др.
С узбекской стороны на встрече приняли участие Министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан А.А.Хаитов, ответственные работники министерства, Министерства внутренних дел, Министерства иностранных дел, Министерства здравоохранения, страховых компаний, коммерческих банков и др.
В ходе встречи отмечено, что совместная деятельность по вопросам трудовой миграции имеет стратегически важное значение и должна осуществляться с учетом потребностей и интересов как Узбекистана, так и России.
На встрече подчеркнуто, что состоявшийся в 2017 году визит Президента Республики Узбекистана Ш.М.Мирзиёева в Российскую Федерацию, в ходе которого принят ряд важных соглашений, в т.ч. по вопросам трудовой миграции и организованного набора работников, поднимают отношения между странами в области миграции и межнациональных связей на качественно новый уровень.
Указано, что в результате данного визита подписано 55 документов на общую сумму 16 миллиардов долларов и как заявил Президент Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёев: «Мы рассматриваем Россию как крупнейшую державу в политическом, экономическом, военно-техническом и духовно-культурном отношениях».
Выражена благодарность Российской стороне, Государственной Думе за выполнение 19 декабря 2017 года внутригосударственных процедур, необходимых для вступления в силу Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Российской Федерации об организованном наборе и привлечении граждан Республики Узбекистан для осуществления временной трудовой деятельности на территории Российской Федерации.
Стороны на встрече отметили, что данное Соглашение единственное среди стран СНГ и его принятие свидетельствует о возрастающей роли организованной трудовой миграции, как в решении проблем занятости населения Узбекистана, так и в обеспечении потребностей Российской экономики в привлечении рабочей силы.
Выступившие члены российской делегации заявили о готовности выступить партнером в организации трудовой миграции из Узбекистана
в Россию, необходимости искоренения применения в этих процессах нелегальных, теневых методов, сообщили о планах рассмотрения вопросов организованного набора в работе Комиссии в 2018 году.
Участникам встречи презентованы основные задачи, направления и результаты деятельности Агентства по вопросам внешней трудовой миграции.
Российской стороной отмечена роль Агентства в организации и управлению процессами трудовой миграции из Узбекистана в Россию, переданы памятки трудовым мигрантам из Узбекистана, которые в ближайшее время будут также переведены на узбекский язык.
На встрече поддержаны инициативы российской стороны по созданию центров предвыездной подготовки и отправки трудовых мигрантов. Отмечено, что деятельность такого центра в Самарканде, как и деятельность центров профессионального обучения в Самарканде, Ташкенте (в этом году откроется в Шахрисабзе, в следующем году – в Фергане) – позволит предупредить многие проблемы, с которыми сталкиваются трудовые мигранты из Узбекистана на предприятиях и в регионах Российской Федерации.
По итогам встречи узбекская сторона была приглашена на заседание Комиссии Совета при Президенте Российской Федерации по межнациональным отношениям, которое планируется провести в текущем году в Москве, для обсуждения вопросов, связанных с реализацией Соглашения об организованном наборе граждан Узбекистана для работы на территории России.
Встреча прошла в обстановке взаимопонимания и конструктивного обсуждения вопросов организованной трудовой миграции.