O‘zbekiston–Koreya do‘stligi: tarix sahifalari, istiqbol ufqlari
Xalqaro press-klubning navbatdagi sessiyasi O‘zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 26 yilligiga bag‘ishlab “O‘zbekiston – Koreya do‘stligi: tarix sahifalari, istiqbol ufqlari” mavzuida o‘tkazildi.
Unda tegishli vazirlik va idoralar vakillari, xalqaro ekspertlar, diplomatik korpus, talaba-yoshlar, jurnalistlar ishtirok etdi. Yig‘ilishda o‘zbek va koreys xalqlarining ko‘p asrlik tarixiy-madaniy aloqalari, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy sohalardagi hamkorlikning joriy holati va istiqbollari xususida so‘z yuritildi.
O‘zbekiston – Koreya do‘stlik jamiyati raisi, Toshkentdagi Inha universiteti rektori Sarvar Boboxo‘jayev, Koreya Respublikasining mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi maslahatchisi Kim Je U va boshqalar mamlakatlarimiz katta salohiyat va imkoniyatlarga ega ekani, jumladan, fan-ta’lim, madaniyat va turizm sohalaridagi ko‘p qirrali hamkorlik izchil rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
1992-yilda ikki davlat o‘rtasida eng ko‘p qulaylik yaratish tartibi joriy qilingani savdo-iqtisodiy, sarmoya, sanoat, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, qurilish, neft-gaz, mashinasozlik, to‘qimachilik, logistika, kimyo sanoati, ta’lim, sog‘liqni saqlash kabi ko‘plab sohalar bo‘yicha hamkorlikni amalga oshirishga xizmat qilmoqda.
Mamlakatimizning oliy o‘quv yurtlari Janubiy Koreyaning 30 dan ortiq ilmiy-tadqiqot muassasasi bilan yaqin hamkorlik qilmoqda. Yurtimizdagi 13 oliy o‘quv yurti, 28 maktab, litsey va kasb-hunar kollejlarida koreys tili va madaniyati markazi tashkil etilgan.
Ko‘p millatli xalqimizning ajralmas qismi hisoblangan koreys diasporasi vakillari ham O‘zbekistonda kechayotgan islohotlar va o‘zgarishlar jarayonida faol ishtirok etmoqda.
Sessiyada iqtisodiyotni modernizatsiya va diversifikatsiya qilish, ishlab chiqarish va investitsiya sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishda mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
O‘zbekiston koreys madaniyat markazlari assotsiatsiyasi mutasaddilari, Toshkentdagi Inha universiteti hamda Koreya Respublikasining mamlakatimizdagi elchixonasi vakillari jurnalistlarni qiziqtirgan savollarga javob qaytardi.

Узбекско-корейская дружба: вехи истории, горизонты будущего
Очередная сессия Международного пресс-клуба на тему "Узбекско-корейская дружба: вехи истории, горизонты будущего" была посвящена 25-летию установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Республикой Корея.
В ней приняли участие представители соответствующих министерств и ведомств, аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, международные эксперты, студенческая молодежь и журналисты. На мероприятии говорилось о многовековых историко-культурных связях узбекского и корейского народов, текущем состоянии и перспективах торгово-экономического, инвестиционного сотрудничества наших стран.
Председатель общества дружбы "Узбекистан-Корея", ректор университета Инха в Ташкенте Сарвар Бобохужаев, советник Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Корея в нашей стране Ким Дже У и другие отметили, что наши страны обладают огромным потенциалом и возможностями для сотрудничества, которое, в частности, последовательно развивается в сферах науки, культуры и туризма.
Введенный в 1992 году режим наибольшего благоприятствования между двумя странами позволил вывести на новый уровень сотрудничество в сферах торговли, экономики, инвестиций, промышленности, информационно-коммуникационных технологий, строительства, в нефтегазовой, машиностроительной, текстильной, химической отраслях, логистике, образовании, здравоохранении и других.
Высшие учебные заведения нашей страны тесно взаимодействуют более чем с 30 научно-исследовательскими учреждениями Южной Кореи. В 13 вузах, 28 школах, лицеях и профессиональных колледжах Узбекистана открыты центры корейского языка и культуры.
Представители корейской диаспоры, являющейся неотъемлемой частью нашего многонационального народа, активно участвуют в процессе реформ и преобразований в Узбекистане.
На сессии отмечалась важность эффективного задействования имеющихся у двух стран возможностей для развития сотрудничества в сфере модернизации и диверсификации экономики, производства и инвестиций.
Представители Ассоциации корейских культурных центров Узбекистана, университета Инха в Ташкенте и посольства Республики Корея в нашей стране ответили на вопросы журналистов.