O‘zbekiston – Janubiy Koreya biznes muloqoti
Toshkentda 12 fevral kuni Koreya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, strategiya va moliya vaziri Kim Dong Yon boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan biznes-muloqot bo‘lib o‘tdi.
Unda Janubiy Koreyaning Tashqi ishlar, Savdo, sanoat va energetika vazirliklari, ishbilarmon doiralarining 60 dan ziyod vakillari, O‘zbekistondan tashqi savdo, sarmoya, energetika, avtomobilsozlik, qurilish, kimyo, yengil sanoat, tibbiyot, ta’lim, transport va transport kommunikatsiyalari, axborot texnologiyalari hamda sayyohlik sohalari uchun mas’ul vazirlik va idoralar, kompaniya va konsernlar rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari S.Xolmurodov, Koreya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, strategiya va moliya vaziri Kim Dong Yon va boshqalar O‘zbekiston – Janubiy Koreya hamkorligi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy sohalarda tobora rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil noyabr oyida Janubiy Koreyaga davlat tashrifidan so‘ng bu munosabatlar yangi sifat bosqichiga ko‘tarildi. Koreya Respublikasi delegatsiyasining mazkur tashrifidan ko‘zlangan maqsad ikki mamlakat rahbarlari uchrashuvi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni ro‘yobga chiqarish hamda Koreyaning yirik sarmoyaviy kompaniyalari bilan hamkorlikni kengaytirishdan iborat.
Janubiy Koreya kompaniyalari O‘zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirishda faol ishtirok etmoqda. So‘nggi yillarda hamkorlik uchun yangi ufqlar ochildi, energetika, neft-gaz, ta’lim, axborot texnologiyalari, mashinasozlik, kimyo sanoati va boshqa sohalarda qator qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Forumda O‘zbekistonning sarmoyaviy salohiyati haqida videorolik namoyish etildi. Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisi A.Ahmadxo‘jayev mamlakatimizni iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari va investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi taqdimotini o‘tkazdi.
Muloqot chog‘ida tomonlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini atroflicha muhokama qildilar.
Janubiy Koreyaning yetakchi korporatsiyalari rahbarlari O‘zbekistonda xorijiy investorlar uchun yaratilgan imtiyozlar katta qiziqish uyg‘otayotgani, mamlakatimiz bilan aloqalarni kengaytirishdan har tomonlama manfaatdor ekanini qayd etdilar.
Janubiy Koreya delegatsiyasi, shuningdek, Toshkentdagi Inha universitetiga tashrif buyurdi. Bu yerda Koreya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, strategiya va moliya vaziri Kim Dong Yon xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlarining tarixi, axborot texnologiyalari sohasidagi hamkorlik haqida ma’ruza qildi.

Uzbek-Korean Business Dialogue
On February 12, a business dialogue was held with members of the delegation led by Deputy Prime Minister of the Republic of Korea, Minister of Strategy and Finance of this country Kim Dong-yeon, In Tashkent.
More than 60 representatives of ministries of foreign affairs, trade, industry and energy, business circles of South Korea, heads of ministries and departments, companies of Uzbekistan, responsible for foreign trade, investment, energy, automotive, construction, chemical, light industries, medicine, education, transport and transport communications, information technologies and tourism.
Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan S.Kholmurodov, Deputy Prime Minister, Minister of Strategy and Finance of the Republic of Korea Kim Dong-yeon and others noted that Uzbek-South Korean cooperation is increasingly developing in trade, economic and investment areas.
Relations between the two countries rose to a qualitatively new level, after the state visit of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to South Korea in November 2017.
The companies of this country are taking an active part in development of the economy of Uzbekistan. In recent years, new areas of partnership have been opened, a number of joint projects are being implemented in the oil and gas industry, energy, education, information technologies, engineering, chemical industry and others.
A video about the investment potential of Uzbekistan was demonstrated during the event.
During the dialogue, the sides thoroughly discussed the prospects for expanding mutually beneficial trade and economic cooperation between our countries.
Leaders of leading South Korean companies noted that the incentives created for foreign investors in Uzbekistan cause them great interest in expanding relations with Uzbekistan.
The delegation of South Korea visited Inha University in Tashkent. Deputy Prime Minister, Minister of Strategy and Finance of the Republic of Korea Kim Dong-yeon gave a lecture on the history of friendly relations between people of the two countries, cooperation in the field of information technologies.