O‘zbekiston – Janubiy Koreya biznes muloqoti
Toshkentda 12 fevral kuni Koreya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, strategiya va moliya vaziri Kim Dong Yon boshchiligidagi delegatsiya a’zolari bilan biznes-muloqot bo‘lib o‘tdi.
Unda Janubiy Koreyaning Tashqi ishlar, Savdo, sanoat va energetika vazirliklari, ishbilarmon doiralarining 60 dan ziyod vakillari, O‘zbekistondan tashqi savdo, sarmoya, energetika, avtomobilsozlik, qurilish, kimyo, yengil sanoat, tibbiyot, ta’lim, transport va transport kommunikatsiyalari, axborot texnologiyalari hamda sayyohlik sohalari uchun mas’ul vazirlik va idoralar, kompaniya va konsernlar rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari S.Xolmurodov, Koreya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, strategiya va moliya vaziri Kim Dong Yon va boshqalar O‘zbekiston – Janubiy Koreya hamkorligi savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy sohalarda tobora rivojlanib borayotganini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil noyabr oyida Janubiy Koreyaga davlat tashrifidan so‘ng bu munosabatlar yangi sifat bosqichiga ko‘tarildi. Koreya Respublikasi delegatsiyasining mazkur tashrifidan ko‘zlangan maqsad ikki mamlakat rahbarlari uchrashuvi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni ro‘yobga chiqarish hamda Koreyaning yirik sarmoyaviy kompaniyalari bilan hamkorlikni kengaytirishdan iborat.
Janubiy Koreya kompaniyalari O‘zbekiston iqtisodiyotini rivojlantirishda faol ishtirok etmoqda. So‘nggi yillarda hamkorlik uchun yangi ufqlar ochildi, energetika, neft-gaz, ta’lim, axborot texnologiyalari, mashinasozlik, kimyo sanoati va boshqa sohalarda qator qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
Forumda O‘zbekistonning sarmoyaviy salohiyati haqida videorolik namoyish etildi. Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisi A.Ahmadxo‘jayev mamlakatimizni iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari va investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi taqdimotini o‘tkazdi.
Muloqot chog‘ida tomonlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini atroflicha muhokama qildilar.
Janubiy Koreyaning yetakchi korporatsiyalari rahbarlari O‘zbekistonda xorijiy investorlar uchun yaratilgan imtiyozlar katta qiziqish uyg‘otayotgani, mamlakatimiz bilan aloqalarni kengaytirishdan har tomonlama manfaatdor ekanini qayd etdilar.
Janubiy Koreya delegatsiyasi, shuningdek, Toshkentdagi Inha universitetiga tashrif buyurdi. Bu yerda Koreya Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, strategiya va moliya vaziri Kim Dong Yon xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlarining tarixi, axborot texnologiyalari sohasidagi hamkorlik haqida ma’ruza qildi.

Узбекско-Корейский бизнес-диалог
В Ташкенте 12 февраля состоялся бизнес-диалог с членами делегации во главе с заместителем Премьер-министра Республики Корея, министром стратегии и финансов этой страны Ким Донг Ёном.
В мероприятии приняли участие более 60 представителей министерств иностранных дел, торговли, промышленности и энергетики, деловых кругов Южной Кореи, руководители министерств и ведомств, компаний и концернов Узбекистана, ответственных за сферы внешней торговли, инвестиций, энергетики, автомобилестроения, строительства, химической, легкой промышленности, медицины, образования, транспорта и транспортных коммуникаций, информационных технологий и туризма.
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Холмуродов, заместитель Премьер-министра, министр стратегии и финансов Республики Корея Ким Донг Ён и другие отметили, что узбекско-южнокорейское сотрудничество в торгово-экономическом, инвестиционном направлениях все более развивается.
После государственного визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Южную Корею в ноябре 2017 года отношения между нашими странами поднялись на качественно новый уровень. Нынешний визит делегации Республики Корея нацелен на реализацию договоренностей, достигнутых в ходе встречи глав двух государств, укрепление сотрудничества с крупными инвестиционными компаниями Южной Кореи.
Компании этой страны принимают активное участие в развитии экономики Узбекистана. В последние годы открыты новые направления партнерства, реализуется ряд совместных проектов в нефтегазовой отрасли, сферах энергетики, образования, информационных технологий, машиностроения, химической промышленности и других.
В ходе мероприятия продемонстрирован видеоролик об инвестиционном потенциале Узбекистана. Председатель Государственного комитета по инвестициям А.Ахмедхаджаев провел презентацию о приоритетных направлениях развития экономики нашей страны и программе мер по улучшению инвестиционного климата.
В ходе диалога стороны всесторонне обсудили перспективы расширения взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества между нашими странами.
Руководители ведущих южнокорейских корпораций отметили, что созданные в Узбекистане льготы для иностранных инвесторов вызывают у них большой интерес и заинтересованность в расширении связей с нашей страной.
Делегация Южной Кореи посетила университет Инха в Ташкенте. Здесь заместитель Премьер-министра, министр стратегии и финансов Республики Корея Ким Донг Ён выступил с лекцией об истории дружественных отношений между нашими народами, сотрудничестве в области информационных технологий.