2018-02-12 | Siyosat
2018-yilning 12-fevral kuni Dehli shahrida amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sushma Svaraj bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Turli darajalardagi O‘zbekiston-Hindiston muntazam muloqotining davomi sifatida vazirlar ikki tomonlama kun tartibning dolzarb masalalari hamda mintaqaviy hamkorlikning alohida mavzularini muhokama qildilar.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Hindistonning siyosiy, ishbilarmon va boshqa doiralari orasida ikki mamlakat hamkorligini yanada mustahkamlashga qiziqish oshayotganligi qayd etildi. O‘zbekiston va Hindistonning yetakchi firma va kompaniyalari vakillari uchun shart-sharoit yaratish va ular o‘rtasidagi aloqalarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlashga asosiy e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston TIV rahbari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sherikchilik” nomli Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyaga tayyorgarlik jarayoni to‘g‘risida hindistonlik hamkasbiga ma’lumot berdi. Uchrashuvda tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi.
Hindiston tomoni Afg‘oniston bo‘yicha Toshkent forumini o‘tkazishga oid O‘zbekiston tashabbusini to‘liq qo‘llab quvvatladi.

Meeting with the Foreign Minister of India
On February 12, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov, who is in Delhi on a working visit, held a meeting with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of India Sushma Swaraj.
As continuation of the regular Uzbek-Indian dialogue at various levels, the ministers discussed topical issues on the bilateral agenda, certain topics of regional cooperation.
The sides noted the growing interest among Uzbek and Indian political, business and other circles in the further strengthening of cooperation between the two countries. Foremost, they talked about creating conditions and mutual support of contacts between Uzbek and Indian entrepreneurs, representing leading firms and companies.
The head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan informed the Indian minister about the progress in preparation for the upcoming international Tashkent Conference on Afghanistan “The Peace Process, Security Cooperation and Regional Connectivity”. At the meeting, they also discussed other issues of mutual interest.
The Indian side fully supported the initiative of Uzbekistan to host the Tashkent forum on Afghanistan.