2018-02-12 | Siyosat
2018-yilning 12-fevral kuni Dehli shahrida amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sushma Svaraj bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Turli darajalardagi O‘zbekiston-Hindiston muntazam muloqotining davomi sifatida vazirlar ikki tomonlama kun tartibning dolzarb masalalari hamda mintaqaviy hamkorlikning alohida mavzularini muhokama qildilar.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Hindistonning siyosiy, ishbilarmon va boshqa doiralari orasida ikki mamlakat hamkorligini yanada mustahkamlashga qiziqish oshayotganligi qayd etildi. O‘zbekiston va Hindistonning yetakchi firma va kompaniyalari vakillari uchun shart-sharoit yaratish va ular o‘rtasidagi aloqalarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlashga asosiy e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston TIV rahbari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy sherikchilik” nomli Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyaga tayyorgarlik jarayoni to‘g‘risida hindistonlik hamkasbiga ma’lumot berdi. Uchrashuvda tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi.
Hindiston tomoni Afg‘oniston bo‘yicha Toshkent forumini o‘tkazishga oid O‘zbekiston tashabbusini to‘liq qo‘llab quvvatladi.

12 февраля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в г.Дели с рабочим визитом, провел встречу с Министром иностранных дел Республики Индия Сушмой Сварадж.
В продолжение регулярного узбекско-индийского диалога на различных уровнях министры обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки дня, отдельные темы регионального взаимодействия.
Стороны отметили растущий интерес среди узбекских и индийских политических, деловых и других кругов в дальнейшем укреплении сотрудничества между двумя странами. Прежде всего речь шла о создании условий и взаимной поддержке контактов между узбекскими и индийскими предпринимателями, представляющими ведущие фирмы и компании.
Глава МИД Узбекистана проинформировал индийского коллегу о ходе подготовки в г.Ташкенте к предстоящей международной конференции по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие», на встрече рассмотрены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.
Индийская сторона полностью поддержала инициативу Узбекистана по проведению Ташкентского форума по Афганистану.