Toshkent shahrida yo‘lovchi transporti qulayligi yanada oshiriladi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari bilan tanishmoqda.
Bugun poytaxtimiz ulkan qurilishlar maydoniga aylangan. Yangidan-yangi inshootlar, korxonalar, tibbiyot va ta’lim muassasalari, ravon yo‘llar, ko‘priklar barpo etilmoqda. Xususan, Toshkent metropoliteni Yunusobod yo‘nalishining ikkinchi bosqichi qurilmoqda.
Davlatimiz rahbari Yunusobod tumanida bo‘lib, bu yerdagi qurilish ishlari bilan tanishdi.
Metroning tonneli asosini yaratish maqsadida 305 metrda beton ishlari bajarilgan va 330 ta yig‘ma temir-beton konstruksiyalari o‘rnatilgan. Qurilishga 200 dan ortiq ishchi va muhandis jalb etilgan. Germaniya va Xitoydan zamonaviy texnika va mexanizmlar keltirilgan. Uzunligi 2,9 kilometrni tashkil etadigan ushbu yo‘nalishni 2019-yilda foydalanishga topshirish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari qurilish ishlarini ko‘zdan kechirdi.
Barcha sa’y-harakatlardan maqsad odamlarga qulaylik yaratish, dedi Shavkat Mirziyoyev. Metropoliten va avtobuslar hamohangligini ta’minlash, bekatlarda yo‘lovchilar to‘planishini va harakatini monitoring qilish, tahlillar asosida yo‘nalishlarni optimallashtirish, bu bo‘yicha har kuni ish olib borish zarur. Yo‘lovchilarni ko‘paytirish hisobidan yo‘l kirani arzonlashtirish choralarini ko‘rish kerak.
Shu yerda poytaxtimizda qurilayotgan yer usti metrosi bo‘yicha axborot berildi. Prezidentimiz ushbu metro qurilishini takomillashtirish, ilm asosida materiallar vaznini yengillashtirish, metro yo‘li ostidagi hududni obodonlashtirish, qo‘shimcha xizmatlarni yo‘lga qo‘yish yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.

Удобство общественного транспорта в Ташкенте повысится
Сегодня столица нашей страны превратилась в огромную строительную площадку. Возводятся новые сооружения, предприятия, медицинские и образовательные учреждения, качественные дороги, мосты. В частности, продолжается второй этап строительства Юнусабадской линии Ташкентского метрополитена.
Глава нашего государства посетил Юнусабадский район и ознакомился с проводимой здесь строительной работой.
Для прокладки тоннеля метро выполнены бетонные работы протяженностью 305 метров и установлено 330 сборных железо-бетонных конструкций. К работам привлечено более 200 рабочих и инженеров. Используется современная техника из Германии и Китая. Линию протяженностью 2,9 километра намечено сдать в эксплуатацию в 2019 году.
Президент осмотрел строительную работу.
Цель всех наших усилий - создать удобства для людей, сказал Шавкат Мирзиёев. Необходимо обеспечить взаимодополняемость линий метрополитена и маршрутов автобусов, вести мониторинг пользования пассажирами услугами общественного транспорта и на основе анализа оптимизировать его маршруты. Необходимо принять меры по снижению стоимости проезда за счет увеличения численности пассажиров.
Здесь же была представлена информация о строящемся в столице надземном метро. Президент дал указания по совершенствованию строительных работ, применению легковесных, но прочных строительных материалов, благоустройству территорий под эстакадами, внедрению дополнительных услуг.