2018-01-31 | Jamiyat
Jizzax viloyatining Sharof Rashidov tumanida yashovchi Umidjon Eshonqulovning oilaviy chorvachilik fermasida 55 bosh zotdor qoramol, 52 bosh ot, 2 bosh tuya, 95 oq naslli echki, 300 mayda shoxli qo‘y va 100 dan oshiq parranda (g‘oz, tovuq) parvarish qilinmoqda. U faoliyatini fermer xo‘jaligi sifatida kengaytirishni maqsad qilgan. G‘allaorollik Akbar Arziqulov esa fermer xo‘jaligida soya yetishtirishni yo‘lga qo‘ymoqchi. Yosh fermerga ushbu o‘simlikni yetishtirish texnologiyasi haqida to‘liqroq ma’lumot kerak...
Jizzax viloyatida O‘zbekiston yosh fermerlari kengashi tomonidan o‘tkazilgan “Tomorqa – qo‘shimcha daromad manbai” mavzusidagi davra suhbatida yosh fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarining faoliyati bilan bog‘liq ellikka yaqin ana shunday masala ko‘tarildi.
Unda Jizzax viloyati hokimligi, Yoshlar ittifoqi Jizzax viloyati kengashi, viloyat Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha viloyat kengashi, aksiyadorlik tijorat banklari, sohada muvaffaqiyatlarga erishgan tajribali fermerlar, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari qatnashdi.
Tadbirda tomorqa egalarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, aholi tomorqalarida ixcham issiqxonalar barpo qilish, yong‘oq, unabi va boshqa ko‘chatlar yetishtirishni tashkil etish hamda sohada zamonaviy ilm-fan yutuqlaridan samarali foydalanish bo‘yicha amalga oshiriladigan ishlar muhokama qilindi, zarur tavsiyalar berildi.
– Joylarda yosh fermerlar faoliyatini rivojlantirishda, afsuski, hamon ba’zi to‘siqlar mavjud, – deydi O‘zbekiston yosh fermerlari kengashi bosh mutaxassisi Ilyos Safarov. – O‘zbekiston yoshlar ittifoqi bilan birgalikda yosh fermerlarning muammolarini o‘rganib, ularga amaliy yordam berish choralari ko‘rilmoqda.
Tadbirda yoshlarning taklif-mulohazalari tinglandi. Mavjud muammolarni bartaraf etish yuzasidan fikr almashildi.
Akbar Arziqulovning ham tashabbuslari qo‘llab-quvvatlanib, u soya o‘simligini yetishtirish bo‘yicha qo‘llanmalar bilan ta’minlandi. Yosh chorvador Umidjon Eshonqulovga O‘zbekiston yosh fermerlari kengashi tomonidan amaliy yordam ko‘rsatiladigan bo‘ldi.

В помощь молодым фермерам
На семейной животноводческой ферме жителя Шараф-Рашидовского района Джизакской области Умиджона Эшонкулова содержатся 55 голов крупного рогатого скота, 52 лошади, два верблюда, 95 голов коз, 300 голов овец и более 100 гусей и кур. Владелец фермы хочет превратить ее в полноценное фермерское хозяйство. Акбар Арзикулов из Галляарала планирует наладить выращивание сои. Молодому фермеру нужна дополнительная информация о технологии выращивания этой культуры...
В ходе состоявшейся в Джизакской области беседы "Приусадебные земли – источник дополнительного дохода", организованной Советом молодых фермеров Узбекистана, обсуждено около пятидесяти вопросов, связанных с деятельностью молодых фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель.
В мероприятии приняли участие представители Джизакского областного хокимията, областных советов Союза молодежи Узбекистана, фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, по координации деятельности органов самоуправления граждан, акционерных коммерческих банков, опытные фермеры, владельцы дехканских хозяйств и приусадебных земель.
На мероприятии обсуждалась проведенная работа по всесторонней поддержке владельцев приусадебных земель, строительству мини-теплиц, выращиванию ореха, унаби и других культур, эффективному использованию в сфере современных достижений науки, были даны необходимые рекомендации.
– К сожалению, все еще есть препятствия на пути развития деятельности молодых фермеров на местах, – говорит старший специалист Совета молодых фермеров Узбекистана Ильёс Сафаров. – Совместно с Союзом молодежи Узбекистана изучаем проблемы молодых фермеров, принимаем меры по предоставлению им практической помощи.
На мероприятии были заслушаны предложения молодежи. Состоялся обмен мнениями по вопросу устранения имеющихся проблем.
Были поддержаны инициативы Акбара Арзикулова, который получил руководство по выращиванию сои. Совет молодых фермеров Узбекистана предоставит практическую помощь и Умиджону Эшонкулову.