Milliy iftixorimiz timsoli
Mamlakatimizni yanada yuksaltirish, uning xalqaro maydondagi obro'-e'tibori oshishiga hissa qo'shish, xalqimizning farovonligini ta'minlash yo'lida qilingan har qanday ezgu ish munosib taqdirlanadi. Prezidentimiz Islom Karimov tomonidan tariximizni, milliy an'ana va qadriyatlarimizni, olijanob orzu-intilishlarimizni o'zida aks ettirgan orden va medallar ta'sis etilgani bu boradagi ishlarning mustahkam asosi bo'lib xizmat qilmoqda.
Amir Temur ordeni Vatanimizning shunday yuksak mukofotlaridan biridir.
Prezidentimiz rahnamoligida tarixiy adolatni qaror toptirish, xalqimizning milliy g'ururini yuksaltirishga qaratilayotgan alohida e'tibor samarasida Amir Temur xotirasi va boy merosi tiklandi. Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 1996-yil mamlakatimizda Amir Temur yili, deb e'lon qilindi va Sohibqiron tavalludining 660-yilligi keng nishonlandi. Temuriylar tarixi davlat muzeyi tashkil etildi.
O'zbekiston Respublikasining 1996-yil 26-apreldagi qonuniga binoan Amir Temur ordenining ta'sis etilishi bu borada yana bir muhim qadam bo'ldi. Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan ta'sis etilgan ushbu orden mamlakatimizda Sohibqiron siymosiga ko'rsatilayotgan chuqur hurmat va e'tiborning ifodasi sifatida yurtdoshlarimizni buyuk ajdodimizga munosib bo'lishga undab kelmoqda.
Ulug' bobomizning boy ma'naviy-madaniy merosi, mardlik, donishmandlik va vatanparvarlik fazilatlari yosh avlodga namuna bo'lib kelmoqda. Yurtimiz yoshlarining ilm-fan, san'at, sport sohalarida erishayotgan yuksak natijalari ham buyuk ajdodlarimizdan meros yuksak aql-zakovat bugungi avlodlar tomirida yashayotgani, istiqlol yaratgan imkoniyatlardan kuch-quvvat olib, o'zini namoyon etayotganining yorqin ifodasidir.
Amir Temur ordeni markazida Sohibqironning ot ustidagi ulug'vor qiyofasi aks ettirilgan, tasvir ostida bobomiz hayotda qat'iy amal qilgan shior – "Kuch – adolatda" so'zlari bitilgan. Bu hikmatda Amir Temurning hayotiy e'tiqodi, ayni chog'da bugun mamlakatimizda yuritilayotgan siyosatning mazmun-mohiyati o'z ifodasini topgan.
Ushbu orden bilan davlatchiligimizni ravnaq toptirishdagi ulkan xizmatlari, harbiy mahoratni rivojlantirishga, davlatlararo hamkorlikni, tinchlikni, me'morlikni, ilm-fan, adabiyot va san'atni, xalqlar o'rtasidagi do'stlikni mustahkamlashga alohida hissa qo'shgan yurtdoshlarimiz, shuningdek, mamlakatimiz fuqarosi bo'lmagan shaxslar taqdirlanadi.
Korxona, muassasa va tashkilotlar, jamoat birlashmalari, ijodiy jamoalar va harbiy bo'linmalar, mamlakatimizning ma'muriy-hududiy birliklari ham ushbu orden bilan mukofotlanishi mumkin.
1996-yil 28-avgustda Sohibqironning 660-yillik yubileyi munosabati bilan Prezidentimiz farmoniga binoan Samarqand va Shahrisabz shaharlari Amir Temur ordeni bilan mukofotlandi.
Samarqand va Shahrisabz millatimizning mangu iftixori bo'lgan Amir Temurning hayoti va faoliyatida alohida o'rin tutadi. U ko'hna Keshda tavallud topib, voyaga yetgan bo'lsa, Samarqandni o'z saltanatining poytaxtiga aylantirgan. Bu ikki shaharning gullab-yashnashiga alohida e'tibor qaratgan, yetti iqlimga mashhur obidalar barpo ettirgan. Bu shaharlarda Amir Temur va temuriylar davrida qurilgan tarixiy yodgorliklar bugun ham yurtdoshlarimiz qalbida cheksiz iftixor, xorijlik sayyohlarda esa katta qiziqish va hayrat uyg'otib kelmoqda.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan qutlug' to'ylari nishonlangan bu shaharlar yanada chiroy ochdi. Me'moriy obidalar, muqaddas qadamjolar obodonlashtirilib, fayzli ziyoratgohlarga aylantirildi. Yangi, zamonaviy uy-joylar, ta'lim, madaniyat muassasalari, yo'lu ko'priklar bunyod etildi, bog'-rog'lar yaratildi. Bunday ezgu ishlar ko'lami yanada kengayib borayotir.
Mamlakatimiz mustaqilligining 23-yilligi arafasida Prezidentimiz Islom Karimovning farmoniga muvofiq Termiz shahri Amir Temur ordeni bilan mukofotlandi.
Amir Temur ordeni xalqimizni yangidan-yangi yutuqlarga undovchi kuch, g'urur va iftixorimiz timsoli bo'lib qolaveradi.

Символ национальной гордости
Каждое благое дело во имя развития нашей страны, приумножения ее международного авторитета, повышения благополучия народа достойно оценивается. Этому служат учрежденные по инициативе Президента Ислама Каримова ордена и медали, воплощающие собой историю, национальные традиции и ценности, благородные устремления нашего народа.
Одной из таких высоких наград нашей Родины является орден Амира Темура.
В результате уделяемого под руководством Президента нашей страны особого внимания утверждению исторической справедливости, повышению национальной гордости нашего народа были возрождены память и богатое наследие Амира Темура. По инициативе главы нашего государства 1996 год был объявлен Годом Амира Темура. В том году был широко отмечен 660-летний юбилей Сахибкирана, создан Государственный музей истории Темуридов.
Еще одним важным шагом в этом направлении стало учреждение ордена Амира Темура в соответствии с Законом Республики Узбекистан от 26 апреля 1996 года. Орден как дань глубокого уважения и почитания личности Сахибкирана призывает наших соотечественников быть достойными великого предка.
Сегодня богатое духовное и культурное наследие Амира Темура, такие его качества, как мужество, мудрость и патриотизм, служат примером для молодого поколения. Высокие результаты молодежи Узбекистана в науке, искусстве и спорте свидетельствуют о том, что она, унаследовав талант наших великих предков, эффективно пользуется предоставленными независимостью возможностями и проявляет себя во всех сферах.
В центре ордена изображен восседающий на коне величественный Сахибкиран, снизу расположена надпись "Куч - адолатда" ("Сила – в справедливости") – принцип, которому наш великий предок следовал постоянно и который характеризует суть жизни и деятельности Амира Темура, его жизненное кредо. Этот принцип положен и в основу осуществляемой в нашем государстве политики.
Орденом Амира Темура награждаются наши соотечественники за большие заслуги в укреплении государственности, весомый вклад в развитие военного искусства, межгосударственного сотрудничества, мира, созидания, науки, литературы и искусства, а также лица, не являющиеся гражданами нашей страны, внесшие особый вклад в укрепление дружбы между народами.
28 августа 1996 года в связи с 660-летним юбилеем Сахибкирана указом главы нашего государства орденом Амира Темура были награждены города Самарканд и Шахрисабз.
Эти города занимали особое место в жизни и деятельности Амира Темура. Великий Сахибкиран родился и вырос в древнем Кеше, а Самарканд сделал столицей своего могущественного государства. Он уделял особое внимание росту и процветанию этих городов, построил здесь величественные сооружения, которые сейчас являются известными всему миру шедеврами восточного зодчества. Эти архитектурные памятники и сегодня вызывают чувство гордости у наших соотечественников, огромный интерес и восхищение иностранных гостей.
В годы независимости эти города, юбилеи которых по инициативе главы нашего государства были широко отпразднованы, стали еще краше. Архитектурные памятники отреставрированы, благоустроенные святые места поклонений стали достопримечательностями. Здесь построены современные жилые дома, учреждения образования и культуры, дороги и мосты, заложены сады. Эта работа последовательно продолжается и сегодня.
Накануне 23-летия независимости нашей страны в соответствии с указом Президента Ислама Каримова орденом Амира Темура был награжден город Термез.
Орден Амира Темура всегда будет символом силы, великой гордости и призывать наш народ к достижению новых рубежей.