O‘zbekiston ayollaridan ayni paytda o‘z hayotinidan nechog‘li qoniqishi so‘raldi. So‘rov natijasi qanday bo‘ldi?
2018-01-26 | Jamiyat
«Ijtimoiy fikr» jamoatchilik fikrini o‘rganish markazi tomonidan «O‘zbekiston ayollari – 2017: ijtimoiy mavqe va kayfiyat» mavzusida o‘tkazilgan so‘rovda Harakatlar strategiyasi doirasida qabul qilingan ayollarning ijtimoiy mavqeini yuksaltirishga yo‘naltirilgan chora-tadbirlarning nechog‘li samara berayotgani aniqlandi. Shuningdek, ayollarning ijtimoiy ehtiyojlari va maqsadlari o‘rganildi.
Shahar va qishloq joylarda yashaydigan turli millat, ijtimoiy guruhga mansub, ishlab chiqarishning turfa soha va jabhalarida faoliyat yuritayotgan 18 va undan katta yoshdagi ayollar qatnashgan so‘rov natijalari ayollarning mamlakatimiz ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shayotgani, ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy va madaniy hayotning barcha jabhalarida faoliyat yuritayotgani, davlat idoralari va jamoat tashkilotlari ishida faol ishtirok etayotganini ko‘rsatdi.
Davlatimiz rahbari tomonidan rivojlanishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida yuritilayotgan va Oliy Majlisga Murojaatnomasida belgilab berilgan ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyot istiqbollari tufayli O‘zbekiston ayollari huquq va erkinliklarini ta’minlash uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratilmoqda, ularning davlat ijtimoiy-siyosiy hayotida ishtirok etishi, ijtimoiy va iqtisodiy faollashuvi, intellektual va ma’naviy yetuk bo‘lishi, kasbiy va oilaviy majburiyatlarini uyg‘unlashtira olishi uchun imkoniyatlar paydo bo‘ldi.
Tadqiqot natijalariga ko‘ra, so‘nggi yillarda ayollarning o‘zlarining huquqiy himoyalanganiga ishonchi ortgan. Respondentlarning 81,1 foizi huquqlari buzilsa davlat, ijtimoiy va fuqarolik institutlaridan ko‘mak olishi mumkinligini bildirgan. Davlatimizning O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga asoslangan mustahkam huquqiy bazasi ayollarning huquq va erkinliklari samarali ta’minlanishini kafolatlaydi.
Ishtirokchilar bu jarayonda davlatimiz rahbari tashabbusi bilan joriy etilgan fuqarolar bilan faol va ochiq muloqot olib borish tizimi – Xalq qabulxonalari katta ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi.
So‘rov natijalari ayollarning munosib va zamonaviy ta’lim olishga barqaror ijobiy munosabatini ko‘rsatdi. Aksariyat ishtirokchilar (74,3 foiz) fikricha, zamonaviy ayol uchun oliy ma’lumot muhim ahamiyatga ega.
Bu ko‘p jihatdan ayollar uchun mehnat muhim hayotiy qadriyat ekani, ular mehnatni jamiyatda o‘z mavqeini belgilash va ijodiy salohiyatini amalga oshirish imkoniyati sifatida qabul qilishi bilan ifodalanadi. Ishtirokchilarning aksariyati ayollar uydan tashqarida haq to‘lanadigan ishga ega bo‘lishi lozim, deb hisoblaydi. Bu ayolga oilaning moddiy farovonligiga hissa qo‘shish bilan birga, iqtisodiy jihatdan mustaqil bo‘lish imkonini taqdim etadi.
Tadqiqotlar ayollarning u yoki bu mehnat faoliyati bilan shug‘ullanishining asosiy sababini aniqladi. Respondentlarning 41,7 foizi ma’lumoti va malakasiga mos kasbda faoliyat yuritadi, 30 foizini kasbiga xos ijodiy xususiyat jalb etgan, ular o‘zlarini qiziqtirgan faoliyat bilan mashg‘ul, har o‘ninchi ayol esa ishda va oilada o‘z majburiyatini uyg‘unlashtirish uchun erkin jadval asosidagi ish o‘rinlarini tanlagan.
So‘rovda qatnashgan ayollarning ko‘pchiligi o‘zini faoliyat turini o‘zgartirishga, yangi kasbni egallashga qodir, deb hisoblaydi. So‘rov natijalari monitoringidan ayollarning mehnat munosabatlari faollashgani, 2015-yilda 69,5 foiz bo‘lgan ko‘rsatkich 2017-yilda 77,9 foizgacha oshgani ma’lum bo‘ldi. O‘ziga bo‘lgan ishonch tufayli mehnat munosabatlari faollashgan respondentlarning aksariyatini yoshlar tashkil etadi.
O‘tkazilgan so‘rov natijasida O‘zbekiston ayollarining faol ishbilarmonlik faoliyatiga jiddiy qiziqishi ma’lum bo‘ldi: ishtirokchilarning 20,2 foizi tadbirkor sifatida faoliyat yuritadi, 24,2 foizi esa o‘z ishini boshlash istagida. Bundan tashqari, 84,2 foiz respondent ayollar ijtimoiy-siyosiy faoliyat bilan shug‘ullanishi kerakligini ma’qullaydi.
So‘rov ayollarning aksariyati hayotda muayyan maqsadlarga erishishga intilishini ko‘rsatdi. Ishtirokchilarning hayotdagi asosiy maqsadi oila qurish, uning farovonligini mustahkamlash, farzand tarbiyasi, ularni mustaqil hayotga tayyorlashdan iboratdir. Bunda ayollarning asosiy qismi o‘z maqsadiga erishishiga, orzu-istaklari ro‘yobga chiqishiga
qat’iy ishonadi.
«Ayni paytda hayotingizdan nechog‘li qoniqasiz?» degan savolga berilgan javob jamiyatda yuzaga kelgan zamonaviy ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatning barqarorligi, unga nisbatan ayollarning umumiy hissiy-baholovchi munosabatini bildiradi.
So‘rov natijalaridan 88,1 foiz ayollar o‘z hayotidan mamnun ekani, 76,1 foizi esa o‘zlarini baxtli hisoblashi ma’lum bo‘ldi.
Umuman, o‘tkazilgan so‘rov davlat va jamiyatning barcha sohalarida yuz berayotgan o‘zgarishlar, amalga oshirilayotgan demokratik va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar bilan bir qatorda O‘zbekiston ayollarining tafakkuri va dunyoqarashi ham o‘zgarayotgani, ijtimoiy faolligi va fuqarolik ongi oshayotgani, fuqarolik pozitsiyasi va kelajakka ishonchi mustahkamlanib borayotganini ko‘rsatdi.

Женщины Узбекистана: социальный оптимизм, твердая уверенность в будущем
Центр изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» провел социологический опрос «Женщины Узбекистана - 2017: социальное самочувствие и социальные настроения», в ходе которого выявлялась эффективность мер, принимаемых в рамках Стратегии действий, направленных на повышение роли и статуса женщин в обществе, а также были изучены социальные потребности и установки женщин.
Результаты опроса, в котором приняли участие женщины в возрасте от 18 лет и старше, проживающие в городской и сельской местности, представительницы различных национальностей, социальных групп, занятые в самых разных сферах и отраслях производства, показали, что женщины вносят достойный вклад в социально-экономическое развитие страны, они представлены во всех областях социально-экономической, политической и культурной жизни, принимают активное участие в работе органов государственной власти и общественных организаций.
Последовательная политика, проводимая главой нашего государства в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития, и обозначенные в Послании Президента страны Олий Мажлису дальнейшие перспективы социально-экономического развития обеспечивают дополнительные возможности для создания женщинам Узбекистана условий для обеспечения их прав и свобод, возможностей для участия в общественно-политической жизни государства, их социальной и экономической активности, интеллектуального и духовного развития, сочетания профессиональных и семейных обязанностей.
Исследование показало, что за последние годы женщины стали более уверенными в своей правовой защищенности. 81,1 процента респонденток считают, что в случае нарушения их прав они смогут найти поддержку в государственных, социальных и гражданских институтах страны. Эффективное обеспечение прав и свобод женщин в стране гарантирует прочная правовая база, основу которой составляет Конституция Республики Узбекистан.
Участницы опроса подчеркнули, что большую роль в этом сыграло внедрение по инициативе главы государства системы активного и открытого диалога с гражданами – народных приемных.
Результаты опроса выявили стабильно положительное отношение женщин к получению достойного и современного образования. Большинство (74,3 процента) считает, что для современной женщины очень важно иметь высшее образование.
Во многом это объясняется тем, что женщины воспринимают труд как важнейшую жизненную ценность и видят в нем путь к самоутверждению в обществе и возможность реализовать свой творческий потенциал. Большинство участниц опроса убеждены в том, что женщина должна иметь оплачиваемую работу вне дома, так как, работая и получая оплату за свой труд, женщина не только вносит вклад в повышение материального благосостояния своей семьи, но и обеспечивает свою экономическую самостоятельность.
Исследование выявило основные причины, по которым женщина занимается тем ли иным видом трудовой деятельности. Так, 41,7 процента работающих женщин имеют работу, соответствующую полученному образованию и квалификации, около 30 процентов привлекает творческий характер работы, они занимаются на рабочем месте деятельностью, которая им интересна, каждая десятая выбрала место работы со свободным графиком, позволяющим совмещать труд с семейными обязанностями.
Большинство участниц опроса относят себя к людям, способным изменить свой род деятельности, освоить новую профессию. Мониторинг результатов опроса показал, что показатель, характеризующий трудовую мобильность женщин, повысился с 69,5 процента в 2015 году до 77,9 процента в 2017 году, при этом наибольшей трудовой мобильностью обладает, по собственной самооценке, молодежь.
Опрос выявил повышенный интерес женщин Узбекистана к деловой активности: предпринимательской деятельностью занято 20,2 процента опрошенных и еще 24,2 процента хотели бы организовать свое дело. Кроме того, 84,2 процента респонденток согласны с тем, что женщина должна заниматься общественно-политической деятельностью.
Как показал опрос, абсолютное большинство участниц опроса стремится к реализации определенных целей в жизни. Доминирующие жизненные цели женщин ориентированы на создание семьи и укрепление ее благополучия, воспитание детей, подготовку их к самостоятельной жизни. При этом женщины в подавляющем большинстве уверены в том, что смогут достичь своих целей и реализовать свои устремления.
Ответ на вопрос: «В какой мере Вы удовлетворены жизнью, которую в настоящий момент ведете?» является показателем обобщенной эмоционально-оценочной реакцией женщин на современную социально-экономическую ситуацию, сложившуюся в обществе, индикатором его стабильности. В целом, как показали результаты опроса, 88,1 процента женщин удовлетворены своей жизнью, 76,1 процента считают себя счастливыми.
В целом проведенный опрос показал, что наряду с происходящими в стране преобразованиями, демократическими и социально-экономическими реформами, затрагивающими все сферы жизни государства и общества, происходят изменения в сознании и мышлении женщин Узбекистана, возрастает их социальная активность и гражданское самосознание, укрепляется гражданская позиция и уверенность в будущем.