“The Wall Street Journal”: “Afg‘onistonning tinch-osoyishta kelajagi yo‘li Toshkentdan boshlanadi”
Joriy yil mart oyida Toshkentda “Afg‘oniston – tinch kelajak sari yo‘l” xalqaro vazirlar konferentsiyasini o‘tkazish to‘g‘risidagi O‘zbekiston va Afg‘oniston tashabbusi Amerikada nashr etiladigan nufuzli “The Wall Street Journal” gazetasida bosilib chiqqan maqolaning mavzusi bo‘ldi.
Maqola muallifi Lukas Alpertning qayd etishicha, zamonaviy O‘zbekiston afg‘on muammosining hal qilinishida borgan sari faol ishtirok etmoqda. “Toshkent harbiy harakatlarga barham berilishi butun mintaqada kontrterror sa’y-harakatlarining kaliti hisoblanadi, deb hisoblaydi.
Konferentsiyada Afg‘oniston bilan qo‘shni mamlakatlar, shuningdek, Xitoy hamda AQSh, Rossiya va boshqa yirik davlatlar vakillarining ishtirok etishi kutilmoqda. Ular afg‘on inqirozini to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar yo‘li bilan hal qilish imkoniyatlarini muhokama etishadi”.
“The Wall Street Journal” O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilovning Afg‘onistonda qirq yildan buyon davom etayotgan urush butun mintaqaga o‘zining beqarorlashtirish ta’sirini o‘tkazayotgani haqida bildirgan fikrlarini o‘quvchilar e’tiboriga havola qilgan. Bu muammoning hal etilishi katta hududda xavfsizlik va barqarorlikning ta’minlanishiga ko‘maklashadi. Toshkent forumi o‘tgan yili boshlangan “Kobul jarayoni”ning ikkinchi raundi bo‘ladi.
Amerikalik jurnalist O‘zbekiston tashqi ishlar vazirligi rahbari va AQSh Prezidentining milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Gerbert Makmaster o‘rtasida yaqinda bo‘lib o‘tgan uchrashuv chog‘ida mazkur tashabbusning tafsilotlari muhokama etilganini ham eslatib o‘tgan. O‘zbekiston tomonining Afg‘oniston bo‘yicha qarashlari BMT Xavfsizlik kengashining Markaziy Osiyo va Afg‘oniston bo‘yicha muhokamalari chog‘ida ham tilga olindi.
O‘zbekiston tashqi siyosatidagi yangi tamoyillarga baho berar ekan, Lukas Alpert mintaqadagi qo‘shnilar bilan o‘zaro aloqalar sezilarli darajada yaxshilanganini ham qalamga olgan. Chegaralardagi o‘tish punktlarida ishlar qaytadan yo‘lga qo‘yilgani, Toshkent va qo‘shni mamlakatlar poytaxtlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri havo qatnovlari tiklangani, transchegara savdo-sotiqning kengaygani muhim o‘zgarishlar qatorida sanab o‘tilgan. Maqolada ekstremizmga qarshi kurash xalqaro tashkilotlar doirasida ham yangicha turtki olgani qayd etilgan.

The Wall Street Journal: Путь к мирному будущему Афганистана начинается с Ташкента?
Совместная инициатива Узбекистана и Афганистана о проведении в Ташкенте в конце марта сего года международной министерской конференции «Афганистан – путь к мирному будущему» стала тематикой развернутой статьи влиятельной американской газеты The WallStreet Journal.
Автор материала Лукас Альперт отмечает, что современный Узбекистан все более активизирует свое участие в афганском урегулировании. «В Ташкенте считают, что прекращение боевых действий является ключом к контртеррористическим усилиям во всем регионе».
В конференции ожидается участие представителей сопредельных с Афганистаном стран, включая Китая, а также представителей США, России и других крупных государств, которые будут обсуждать возможности мирного решения афганского кризиса путем прямых переговоров.
В материале The Wall Street Journal приводятся слова Министра иностранных дел Узбекистана Абдулазиза Камилова о том, что продолжающаяся в Афганистане вот уже сорок лет война оказывает дестабилизирующее воздействие на весь регион. Решение этой проблемы будет способствовать обеспечению безопасности и стабильности на большом пространстве. Ташкентский форум станет вторым раундом так называемого «Кабульского процесса», начатого в прошлом году.
Американский журналист напоминает, что детали инициативы были обсуждены на недавней встрече главы МИД Узбекистана с советником Президента США по национальной безопасности Гербертом Макмастером. Видение узбекской стороны по афганскому вопросу также было озвучено в ходе дебатов по Центральной Азии и Афганистану в Совете безопасности ООН.
Оценивая новые тенденции во внешней политике Узбекистана, Лукас Альперт отмечает заметное улучшение с соседями по региону. В числе важных изменений упоминаются возобновление работы пограничных пунктов на границах, восстановление прямых рейсов между Ташкентом и столицами соседних стран, расширение трансграничной торговли. Новый импульс получила борьба с экстремизмом, в том числе в рамках международных организаций.