Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligida XMTning Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy katta maslahatchisi M.Profazi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2018-01-25 | Jamiyat
2018-yil 24-yanvarda O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vaziri A.Xaitov Xalqaro migratsiya tashkiloti (matnda keyingi o‘rinlarda – XMT)ning Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy katta maslahatchisi M.Profazi, Xalqaro migratsiya tashkilotining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy koordinatori Deyan Keserovich va XMTning O‘zbekiston bilan aloqalar bo‘yicha xodimi S.Toshbayevlardan iborat delegatsiyani qabul qildi. Shuningdek, muzokaralarda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi boshlig‘i G.Raximova ham ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida A.Xaitov O‘zbekiston va Xalqaro migratsiya tashkiloti bilan samarador hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgani, O‘zbekiston tomonidan mutasaddi vazirlik va idoralar ushbu xalqaro tashkilotning tadbirlarida muvaffaqiyatli ishtirok etib kelayotganini e’tirof etdi.Muzokaralarda O‘zbekiston tomonidan, shuningdek, Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi boshlig‘i R.Ibragimov va Agentlik Xalqaro munosabatlar boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i A.Fayziyev ishtirok etdi.
Suhbat jarayonida O‘zbekistonning XMT bilan hamkorligining joriy holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
O‘z navbatida, M.Profazi samimiy qabul uchun minnatdorlik izhor etib, O‘zbekiston tomoniga O‘zbekiston fuqarolarining Qozog‘iston Respublikasi hududida fojiaviy vafoti munosabati bilan o‘zining chuqur ta’ziyasini bildirdi. XMT vakili, shuningdek, mazkur tashkilot O‘zbekiston tomoni bilan aloqalarni mustahkamlash va rivojlantirishga tayyor ekanini tasdiqladi.Tomonlar, shuningdek, O‘zbekistonning XMTga a’zo bo‘lishi hamda ikkitomonlama hamkorlikni kelgusida yanada rivojlantirish yo‘llarini muhokama qildilar.
O‘zaro hamkorlik yo‘nalishlarida chet ellarga chiqayotgan mehnat migrantlarining xabardorligini oshirish masalalariga e’tibor qaratildi. Ushbu asnoda fuqarolarning xabardorlik darajasini oshirishga mo‘ljallangan hamkorlikdagi ma’lumotlarni ishlab chiqish maqsadga muvofiqligi e’tirof etildi.
Ikkitomonlama hamkorlikning yana bir muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida uzoq yillar davomida mehnat migratsiyasi bilan bog‘liq masalalarga muvaffaqiyatli tarzda yechim topib kelayotgan xorijiy davlatlarning tajribasini o‘rganish qayd etildi.
Birgalikda odam savdosiga qarshi kurashish masalasi XMT bilan o‘zaro hamkorlikning muhim yo‘nalishi sifatida belgilandi. Ushbu yo‘nalishdagi XMT dasturlarini O‘zbekiston tajribasi asosida hayotga tatbiq etish masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Ikkitomonlama hamkorlikning muhim va istiqbolli yo‘nalishlari orasida odam savdosi jabrdiydalarini reabilitatsiya qilish va ularning bandligini ta’minlash masalalari qayd etib o‘tildi. Shu munosabat bilan O‘zbekiston tomoniga birgalikda moliyalashtirish asosida hamkorlikdagi loyihani amalga oshirish masalasini ko‘rib chiqish taklif etildi.Uchrashuv doirasida mehmonlarga migratsiya va rekruting faoliyati to‘g‘risidagi qonunlar ishlab chiqilayotgani va XMTning ekspertlar va texnik darajada ushbu jarayonga ishtirokining maqsadga muvofiqligi aytib o'tildi.
Mushtarak aytganda, O‘zbekistonning Markaziy Osiyo darajasida hamda Yevropa davlatlari ishtirokida ham XMTning dasturlarida ishtirok etishga tayyor ekanligi ta’kidlandi.

В Министерстве занятости и трудовых отношений состоялась встреча со старшим региональным советником МОМ по Европе и Центральной Азии М.Профази
24 января 2018 года Министр занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан А.Хаитов принял делегацию Международной организации по миграции (далее по тексту – МОМ), в составе старшего регионального советника МОМ по Европе и Центральной Азии М.Профази, регионального координатора Международной организации по миграции по Центральной Азии Деяна Кесеровича и сотрудника МОМ по связям с Узбекистаном С.Тошбаева, а также в переговорах участвовала начальник Отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан Г.Рахимова.
Во время встречи, А.Хаитов отметил, что между Узбекистаном и Международной организацией по миграции налажены эффективные партнерские отношения, профильные министерства и ведомства с узбекской стороны успешно принимают участие в мероприятиях данной международной организации.
В переговорах с узбекской стороны приняли также участие начальник Агентства по вопросам внешней трудовой миграции Р.Ибрагимов и начальник отдела Управления международных отношений Агентства А.Файзиев.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы развития сотрудничества Узбекистана с МОМ.
В свою очередь М.Профази поблагодарил за радушный приём, а также выразил глубокие соболезнования узбекской стороне в связи с трагической гибелью граждан Узбекистана на территории Республики Казахстан. Представитель МОМ также подтвердил, что организация выражает готовность укреплять и развивать отношения с узбекской стороной.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с процессом вступления Узбекистана в МОМ, а также пути развития дальнейшего двустороннего сотрудничества.
Среди направлений совместного сотрудничества была отмечена необходимость повышения информированности трудовых мигрантов, выезжающих за рубеж. В данном контексте целесообразным представляется разработка совместных материалов, нацеленных на повышение информированности граждан.
Другим важным направлением двустороннего сотрудничества является изучение опыта иностранных государств, которые имеют длительную историю успешного решения вопросов, связанных с трудовой миграцией.
Важным направлением взаимодействия с МОМ была обозначена совместная борьба против торговли людьми. Программы МОМ по данному вопросу, возможно, реализовывать с использованием наработанного опыта Узбекистана.
Среди важных и перспективных направлений двустороннего сотрудничества была отмечена тема реабилитации жертв торговли людьми, а также их трудоустройство. В этой связи, узбекской стороной предложено рассмотреть реализацию совместного проекта на основе совместного финансирования.
В рамках встречи гости были проинформированы о разработке законов о миграции и рекрутинговой деятельности и участие МОМ в реализации данных законов на экспертном и техническом уровне представляется целесообразным.
В целом, была подчеркнута готовность Узбекистана к участию в программах МОМ, как на уровне региона Центральной Азии, так и с участием европейских государств.