O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 yanvar kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Matbuot xizmati xabar qildi.
Prezident Nursulton Nazarboyev Qozog‘istonning Aktyubinsk viloyatidagi fojiada halok bo‘lgan mamlakatimiz fuqarolarining oila a’zolari va yaqinlariga yana bir bor chuqur hamdardlik bildirdi.
Davlatimiz rahbari Qozog‘iston rahbariga samimiy hamdardlik bildirgani va qo‘llab-quvvatlagani, tashkiliy masalalarni hal etish va fojia sabablarini aniqlashda ko‘rsatilgan tezkor yordam uchun minnatdorlik izhor qildi.
Kelgusida bunday hodisalar ro‘y berishining oldini olish maqsadida ikki mamlakat hukumatlari, mas’ul idoralari va tashkilotlari o‘rtasidagi yaqin hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Muloqotda, shuningdek, ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish hamda ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Nursulton Nazarboyevni yaqinda AQShga qilgan rasmiy tashrifi va BMT Xavfsizlik Kengashining birinchi marta Qozog‘iston raisligidagi majlisi muvaffaqiyatli o‘tgani bilan samimiy qutladi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi do‘stlik, yaqin qo‘shnichilik va hamkorlikni rivojlantirish hamda mustahkamlash yo‘lidagi sa’y-harakatlarni qat’iy qo‘llab-quvvatlashini bildirdilar.
Qozog‘iston poytaxti Ostona shahrida bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining birinchi Sammiti o‘zaro munosabatlarda yangi sahifa ochishi, mintaqadagi barcha mamlakatlarning uzoq istiqbolli manfaatlarini ko‘zda tutadigan yangi dastur va loyihalarni birgalikda amalga oshirish uchun imkoniyat yaratishi alohida ta’kidlandi.
Qozog‘iston Prezidenti mintaqada tinchlik, osoyishtalik va barqaror taraqqiyotni ta’minlash maqsadida joriy yilning mart oyida Toshkent shahrida "Afg‘oniston–tinchlik sari yo‘l" xalqaro vazirlar konferensiyasini o‘tkazish tashabbusini yuksak baholadi va qo‘llab-quvvatladi.
Shuningdek, tomonlar 2017 yil sentyabr oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi uchrashuv va muzokaralar chog‘ida erishilgan kelishuvlarga muvofiq, Qozog‘iston Respublikasida O‘zbekiston Respublikasi yilini o‘tkazish borasida olib borilayotgan faol tayyorgarlik ishlarini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Muloqot so‘ngida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Prezidenti Nursulton Nazarboyev bundan buyon ham mamlakatlarimiz va xalqlarimiz manfaatlari yo‘lidagi ko‘p qirrali va samarali hamkorlikni faol rivojlantirish, ko‘p asrlik do‘stlik va yaqin qo‘shnichilik rishtalarini mustahkamlashga tayyor ekanini ta’kidladilar.

On telephone conversation of the President of Uzbekistan with the President of Kazakhstan
According to the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan, on January 24, President Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev.
President Nursultan Nazarbayev once again personally expressed his deepest condolences to the families and relatives of citizens of our country who were tragically dead in Aktobe region of Kazakhstan.
The Head of our state expressed gratitude to the leader of Kazakhstan for his sincere words of support, as well as for prompt assistance in resolving organizational issues and investigating the causes of the tragic incident.
The need for further close interaction between the governments, authorized agencies and organizations of the two countries for preventing such incidents in the future was emphasized.
During the conversation, current issues of further deepening bilateral relations of strategic partnership and strengthening regional cooperation in priority areas were also considered.
President Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated President Nursultan Nazarbayev on successful results of his recent official visit to the United States and the UN Security Council meeting, held for the first time under the chairmanship of Kazakhstan.
Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan expressed their principled support for the efforts on development and strengthening friendship, good-neighborliness and cooperation between the Central Asian countries.
It was emphasized that the forthcoming first Summit of the Heads of Central Asian States in Astana, Kazakhstan, will allow to open a new page in relations and start joint implementation of new programs and projects that meet the long-term interests of all countries in the region.
President of Kazakhstan highly appreciated and supported the initiative on conduction in Tashkent of an international ministerial conference in March this year on “Afghanistan – the path to a peaceful future” for ensuring peace, stability and sustainable development in the region.
The sides also noted with satisfaction the active preparations for conduction of the Year of the Republic of Uzbekistan in the Republic of Kazakhstan in accordance with the agreements reached at the meetings and negotiations at the highest level in Tashkent, in September last year.
In conclusion, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev confirmed their determination to further actively develop multifaceted and fruitful cooperation, strengthen the centuries-old relations of friendship and good-neighborliness in the interests of our countries and people.