O‘zbekiston Hukumati delegatsiyasining Kabul shahriga tashrifiga doir
2018-yilning 20-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov boshchiligidagi hukumat delegatsiyasi amaliy tashrif bilan Afg‘oniston Islom Respublikasida bo‘ldi.
Tashrif doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan Afg‘oniston Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani, Hukumat ijroiya kengashi raisi Abdulla Abdulla, moliya vaziri Eklim Hakimi va Afg‘oniston hukumatining boshqa mansabdor shaxslari va a’zolari, shuningdek, Jahon banki, Osiyo taraqqiyot banki va Osiyo infratuzilma investitsiyalari banki rahbariyati vakillari bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Kabul shahridagi uchrashuvlarda 2017-yil dekabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi O‘zbekiston-Afg‘oniston muloqoti davomida erishilgan kelishuvlarni tadbiq etishning amaliy jihatlari muhokama qilindi va “Mozori Sharif – Hirot” temir yo‘li loyihasining moliya institutlari tomonidan tashqi moliyalashtirish bo‘yicha vazirliklararo maslahatlashuvlar o‘tkazildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi Prezident Ashraf G‘ani boshchiligidagi Afg‘oniston hukumatining Iqtisodiy masalalar bo‘yicha kengaytirilgan kengashi ishida ishtirok etdi. Tadbirda nutq so‘zlaganlar tomonidan mazkur temir yo‘li loyihasi nafaqat O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasida ikki tomonlama savdo-iqtisodiy aloqalarni faollashtirishda, balki butun mintaqa uchun katta ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.

О визите правительственной делегации Узбекистана в г.Кабул
20 января 2018 года правительственная делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем Премьер-министра, Министром финансов Жамшидом Кучкаровым посетила с рабочим визитом Исламскую Республику Афганистан.
В рамках визита состоялись переговоры узбекской делегации с Президентом ИРА Мохаммадом Ашрафом Гани, председателем Исполнительного совета правительства Абдуллой Абдуллой, министром финансов Эклилом Хакими и другими официальными лицами и членами афганского правительства, а также с представителями руководства Всемирного банка, Азиатского банка развития и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций.
На переговорах в г.Кабуле были обсуждены практические аспекты реализации договоренностей, достигнутых в ходе узбекско-афганского диалога на высшем уровне в г.Ташкенте в декабре 2017 года, а также проведены межминистерские консультации по вопросам внешнего финансирования проекта железнодорожной линии по маршруту «Мазари-Шариф – Герат» со стороны финансовых институтов.
Узбекская делегация также приняла участие в работе расширенного Совета по экономическим вопросам правительства ИРА, возглавляемого Президентом М.А.Гани. В ходе выступлений подчеркнута важность данного железнодорожного проекта не только для активизации двусторонних торгово-экономических связей между Узбекистаном и Афганистаном, но и для всего региона в целом.