XMT delegatsiyasi bilan uchrashuv
2018-yilning 23-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizda bo‘lib turgan Xalqaro migratsiya tashkilotining (XMT) Yevropa va Markaziy Osiyo masalalar bo‘yicha mintaqaviy katta maslahatchi Manfred Profazi boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston bilan XMT o‘rtasidagi hamkorlikning rivojlanish holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Mamlakatimiz hozircha XMTga a’zo emas. Shunga qaramasdan tomonlar o‘rtasida konstruktiv muloqot o‘rnatilgani, O‘zbekiston ekspertlarining milliy manfaatlarimizga javob beruvchi tashkilot tadbirlarida faol ishtirok etayotganligi ta’kidlandi.
Tomonlar odam savdosiga qarshi kurash sohasidagi hamkorlikning samarali xususiyati mamnuniyat bilan qayd etildi.
Uchrashuvda barcha sohalarda, jumladan hamkorlikdagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish orqali munosabatlarni mustahkamlash va rivojlantirishga tayyor ekanliklari tasdiqlandi.

Встреча с делегацией МОМ
23 января 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял находящуюся в нашей стране делегацию Международной организации по миграции (МОМ) во главе со старшим региональным советником по Европе и Центральной Азии Манфредом Профази.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы развития сотрудничества Узбекистана с МОМ.
Наша страна пока не является членом МОМ. Вместе с тем, как отмечалось, между сторонами налажен конструктивный диалог, узбекские эксперты активно участвуют в мероприятиях организации, отвечающих национальным интересам.
Стороны с удовлетворением констатировали плодотворный характер взаимодействия в сфере борьбы с торговлей с людьми.
На встрече подтверждена обоюдная готовность укреплять и развивать отношения, в том числе путем реализации совместных проектов.