Toshkent va Xarkov viloyatlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik faollashadi
O‘zbekiston Respublikasining Ukrainadagi elchixonasi tashabbusi bilan Toshkent viloyati hokimi G‘.Ibragimov va Xarkov viloyat davlat ma’muriyati raisi Yu.Svetlichnaya o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Suhbat chog‘ida Ukraina mintaqasi gubernatori O‘zbekistonda Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida ro‘y berayotgan ijobiy o‘zgarishlardan yaxshi xabardor ekanligini ma’lum qildi. Uning aytishicha, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikning hali foydalanilmagan ulkan imkoniyatlari mavjud.
Yu.Svetlichnaya 2018-yil aprel oyida Xarkov viloyatining ishbilarmon doiralari vakillari hamda savdo palatasi a’zolari bilan Toshkent viloyatiga tashrif buyurishga taklif etildi.
Eslatib o‘tamiz: 2001-yil 1-martda O‘zbekiston Respublikasi Toshkent viloyati hokimligi va Ukrainaning Xarkov viloyati davlat ma’muriyati o‘rtasida uzoq muddatli savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va madaniy hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim imzolangan edi.

Ташкентская и Харьковская области договорились об активизации сотрудничества
По инициативе Посольства Республики Узбекистан в Украине состоялся телефонный разговор между хокимом Ташкентской области Г.Ибрагимовым и председателем Харьковской областной государственной администрации Ю.Светличной.
В начале беседы губернатор украинского региона подчеркнула о своей осведомленности происходящими в Узбекистане позитивными изменениями под руководством Президента Шавката Мирзиёева. По ее словам, имеются огромные не использованные возможности в сотрудничестве между нашими странами.
Ю.Светличной передано соответствующее приглашение по посещению Ташкентской области с представителями деловых кругов и членами торговой палаты Харьковской области в апреле 2018 года.
Напомним, что еще 1 марта 2001 года было подписано Соглашение между хокимиятом Ташкентской области Республики Узбекистан и Харьковской областной государственной администрацией Украины о долгосрочном торгово-экономическом, научно-техническом и культурном сотрудничестве.