2018-01-22 | Siyosat
2018-yilning 19-yanvar kuni Nyu-York shahrida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya beshta Markaziy Osiyo davlatlari va Amerika Qo‘shma Shtatlari tashqi siyosiy idoralar rahbarlarining uchrashuvida ishtirok etdi.
Shuningdek, “C5+1” formatida Qirg‘iziston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Erlan Abdildayev, Qozog‘iston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Qayrat Abdraxmanov, Tojikiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Sirodjidin Aslov, Turkmanistonning BMTdagi doimiy vakili Aksoltan Atayeva va AQSh davlat kotibi o‘rinbosari Jon Sallivan ishtirok etdi.
Suhbat chog‘ida turli sohalarda ko‘p tomonlama munosabatlarni rivojlantirish istiqbollari va hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuvda mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlashning hamda zamonaviy xavf va tahdidlarga qarshi kurashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.

Встреча руководителей МИД в г.Нью-Йорке
19 января 2018 года в г.Нью-Йорке делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым приняла участие во встрече руководителей внешнеполитических ведомств пяти центральноазиатских стран и Соединенных Штатов Америки.
В формате «С5+1» также приняли участие министры иностранных дел Республики Казахстан – Кайрат Абдрахманов, Кыргызской Республики – Эрлан Абдылдаев, Республики Таджикистан – Сироджидин Аслов, постоянный представитель Туркменистана при ООН Аксолтан Атаева и заместитель госсекретаря США Джон Салливан.
Состоялся обмен мнениями по перспективам развития многостороннего взаимодействия в различных сферах, реализации совместных проектов, направленных на укрепление сотрудничества.
Стороны также обсудили актуальные вопросы укрепления региональной безопасности, противостояния современным вызовам и угрозам.