AKT vazirligida Seul shahri meriyasi bilan uchrashuv o‘tkazildi
19 yanvar kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida Seul shahri meriyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Koreys delegatsiyasi Toshkent shahri hokimiyatida «Raqamli ofis» fuqarolarning murojaatlarini ko‘rib chiqish va qayta ishlash tizimining joriy etilishi bilan tanishish maqsadida shu kunlarda poytaxtimizda bo‘lib turishibdi.
Uchrashuvda mehmonlarga "Elektron hukumat" tizimini joriy qilish, axborot texnologiyalarini rivojlantirish holati haqida so‘zlandi. Mehmonlar, shuningdek, davlat organlarining virtual qabulxonalari ishi, ularni yangi IT-yechimlar hisobiga takomillashtirish bo‘yicha qilinayotgan ishlar haqida ma’lumot olishdi.
Uchrashuv chog‘ida Seul shahri, Toshkent shahar hokimligi va AKT vazirligi o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, jumladan, fuqarolar murojaatlari bilan ishlash tizimini joriy etishda Koreya tajribasini o‘rganish masalalari muhokama qilindi.
Bugungi kunda jamiyatning barcha sohalarida axborot texnologiyalarini qo‘llash, xususan, davlat xizmatlarini rivojlantirishda, jamiyat xavfsizligini ta’minlashda, ochiq ma’lumotlarni ishlab chiqish va ommalashtirishda, katta ma’lumotlarni (bigdata) qayta ishlashda zamonaviy IT-trendlarni hisobga olgan holda o‘zaro munosabatlarni yangi pog‘onaga ko‘tarish asosiy vazifa ekani qayd etildi.
Janubiy Koreya nafaqat «Elektron hukumat»ni joriy qilish sohasida, balki «Aqlli shahar» yo‘nalishida ham yetakchi hisoblanadi. Mamlakatimizda texnik yechimlarni ishlab chiqishda Koreya tajribasidan foydalanish O‘zbekistondagi loyihalarning yanada sifatli bo‘lishiga, oxir-oqibat, fuqarolarning ijtimoiy xavfsizligi va osoyishtaligini yaxshilashga xizmat qiladi.

В Мининфокоме проведена встреча с делегацией мэрии г.Сеул
19 января в Министерстве по развитию информационных технологий и коммуникаций проведена встреча с делегацией мэрии г.Сеул, находящейся в Ташкенте для ознакомления с возможностями внедрения системы «Цифровой офис» в Хокимияте г. Ташкента, системы по обработке и рассмотрению обращений граждан.
В ходе встречи гостям было рассказано о состоянии развития информационных технологий внедрения «Электронного правительства». Также гости проинформированы о работе виртуальных приёмных госорганов, о планах по их совершенствованию с учетом новых IT-решений по работе с обращениями граждан.
Во время встречи были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества между мэрией города Сеул, Хокимиятом города Ташкент и Мининфоком, в т.ч. в области изучения корейского опыта во внедрении системы по работе с обращениями граждан.
Было отмечено, что сегодня главной задачей является применение информационных технологий во всех отраслях общества, в частности при развитии государственных услуг, обеспечении безопасности общества, при разработке и популяризации открытых данных, при переработке больших данных (bigdata) с учетом современных IT-трендов, для поднятия отношений на новый уровень.
Южная Корея является лидером не только в области внедрения «Электронного правительства», но и «Умного города». Использование корейского опыта для разработки технических решений в нашей стране будет способствовать более качественной реализации проектов в Узбекистане и, в конечном счете, улучшению уровня общественной безопасности и спокойствия граждан республики.