Yuridik xizmat tizimi takomillashmoqda
O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida yuridik xizmat faoliyatini yanada takomillashtirishga bag'ishlangan ilmiy-amaliy anjuman bo'lib o'tdi. Unda yuridik xizmatning davlat organlaridagi rolini yanada oshirish, boshqaruvdagi ishtirokini kengaytirishga oid masalalar muhokama etildi.
Adliya vazirining o'rinbosari A.Usmonov va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida demokratik islohotlarni chuqurlashtirish jarayonida barcha sohalarda tub o'zgarishlar ro'y berganini ta'kidladi. Davlat hokimiyati va boshqaruvi sohasida amalga oshirilgan chora-tadbirlar qonuniylik hamda inson manfaatlari himoyasini ta'minlashga xizmat qilayotir.
Qonunlar ijrosi, huquqni qo'llash amaliyotining samaradorligi davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari tomonidan tayyorlanadigan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarining sifati bilan bevosita bog'liq. Bunda har bir tashkilotning yuridik xizmati zimmasiga katta mas'uliyat yuklanadi.
Shu bois ham yurtimizda yuridik xizmat sifatini oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. Shu yo'nalishdagi normativ-huquqiy baza to'liq yangilanib, yuridik xizmat maqomini belgilashga qaratilgan hukumat qarorlari qabul qilingan. Adliya organlari tomonidan mazkur sohaga uslubiy yordam ko'rsatish, uni rivojlantirish maqsadida o'nlab idoraviy normativ-huquqiy hujjatlar ishlab chiqilishi bilan birga, amaliy tadbirlar muntazam tashkil etilmoqda. Bundan tashqari, Adliya vazirligi huzuridagi Yuristlar malakasini oshirish markazida yuridik xizmat xodimlari malakasi oshirib borilmoqda. Joriy yilning o'tgan davrida 160 nafardan ziyod xodimning malakasi oshirilgani buning tasdig'idir.
Mamlakatimizda davlat hokimiyati va boshqaruvining barcha sohalarini yetuk mutaxassislar bilan ta'minlash masalasiga ustuvor vazifa sifatida qaralmoqda. Xususan, huquqshunoslikka ixtisoslashgan oliy ta'lim muassasalarida yurist-konsultantlarni tayyorlash bilan bog'liq bir qator fanlar, shu jumladan, yuridik xizmat va qonunchilik texnikasini o'qitish joriy etildi.
Tadbirda qayd etilganidek, bugungi kunda davlat organlarida uch mingdan ortiq yuridik xizmat xodimi shtat birligi tashkil etilgan bo'lib, ularda malakali huquqshunos-mutaxassislar faoliyat ko'rsatmoqda. Yuridik xizmat xodimlari shartnomaviy-huquqiy munosabatlarni yanada takomillashtirish, shartnomalarning tuzilishi va ularning bajarilishini ta'minlash, shu jumladan, bu sohadagi nizolar yuzasidan da'vo ishlarini olib borishda tashkilotlarning haqiqiy himoyachisiga aylanmoqda. O'z navbatida, ular xodimlarning huquqiy ongi va madaniyatini oshirishda ham faol ishtirok etayotir.
Vazirlik va idoralar, yirik korxona va tashkilotlar yuristlari ishtirok etgan tadbirda yuridik xizmatning huquqiy asoslarini takomillashtirishga oid amaliy va nazariy hamda qonuniylikni ta'minlashda uning faol ishtirokini ta'minlash bo'yicha amalga oshirilishi lozim bo'lgan muammolar, soha mutaxassislarini o'qitishning dolzarb masalalari muhokama etildi. Davlat organlari tizimida yuridik xizmatning rolini yanada oshirish va soha faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan bir qator taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

Совершенствуется система юридической службы
В Министерстве юстиции Республики Узбекистан состоялась научно-практическая конференция "Актуальные задачи дальнейшего совершенствования деятельности юридической службы". На ней были обсуждены вопросы, касающиеся дальнейшего повышения роли юридических служб в государственных органах, расширения их участия в управлении.
Заместитель министра юстиции А.Усманов и другие отметили, что под руководством Президента страны в процессе углубления демократических реформ во всех сферах произошли коренные преобразования. Реализованные в сфере государственной власти и управления меры способствуют обеспечению законности и защиты интересов человека.
Эффективность исполнения законов, правоприменительной практики непосредственно зависит от качества разрабатываемых органами государственной власти и управления нормативно-правовых актов. При этом на юридическую службу каждой организации возлагается большая ответственность.
В нашей стране уделяется особое внимание повышению качества юридической службы. В частности, полностью обновлена нормативно-правовая база в этом направлении, определен статус юридической службы. Органами юстиции в целях оказания методической помощи разработаны десятки ведомственных нормативно-правовых актов, регулярно проводятся практические мероприятия. Кроме того, в Центре повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции для сотрудников юридических служб организуются соответствующие курсы. За прошедший период на них повысили свою квалификацию более 160 человек.
В рамках работы по подготовке квалифицированных специалистов для всех сфер государственной власти и управления в высших образовательных учреждениях юридического направления готовятся юрисконсульты, сотрудники юридических служб.
Как отмечалось на мероприятии, в настоящее время в государственных органах созданы юридические службы, в них работают квалифицированные специалисты. Сотрудники юридической службы становятся настоящими помощниками организаций в дальнейшем совершенствовании договорно-правовых отношений, составлении договоров и обеспечении их исполнения, в частности, ведении исковых дел. Вместе с тем они активно участвуют в повышении правового сознания и культуры работников.
На конференции с участием юристов министерств и ведомств, крупных предприятий и организаций были обсуждены вопросы совершенствования правовых основ юридических служб, обучения специалистов сферы, а также задачи по активизации их участия в обеспечении законности. Были разработаны предложения и рекомендации, направленные на дальнейшее повышение роли юридической службы в системе государственных органов и совершенствование деятельности сферы.