Afg‘onistonning TIV delegatsiyasi bilan uchrashuv
2018-yilning 18-yanvar kuni amaliy tashrif bilan AQShda bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Nyu-York shahrida Afg‘oniston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Hikmat Halil Karzay boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Afg‘oniston Prezidenti Muhammad Ashraf G‘anining 4-6-dekabr kunlari Toshkent shahridagi uchrashuv va muzokaralar doirasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bilan bog‘liq dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Suhbat chog‘ida vazirlar darajasida “Xavfsizlik va taraqqiyotning o‘zaro bog‘liq modeli sifatida Afg‘oniston va Markaziy Osiyoda mintaqaviy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish” mavzusidagi ochiq munozaralarning kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek uchrashuv davomida mintaqaviy va xalqaro xavfsizlikning ba’zi muammolari, zamonaviy xavf va tahdidlarga qarshi kurashish sohasida O‘zbekiston-Afg‘oniston hamkorligi masalalari ko‘rib chiqildi.

Встреча с делегацией МИД Афганистана
18 января 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в США с рабочим визитом, в г.Нью-Йорке встретился с делегацией Министерства иностранных дел Исламской Республики Афганистан во главе с заместителем министра Хекматом Халилом Карзаем.
В состоявшейся беседе обсуждены актуальные вопросы, связанные с реализацией договоренностей, достигнутых Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Афганистана Мухаммадом Ашрафом Гани 4-6 декабря 2017 года в рамках встреч и переговоров в г.Ташкенте.
Стороны обменялись мнениями по повестке дня предстоящих открытых дебатов министерского уровня Совета Безопасности ООН на тему «Построение регионального партнерства в Афганистане и Центральной Азии в качестве модели взаимозависимости безопасности и развития».
На встрече также рассмотрены некоторые проблемы региональной и международной безопасности, узбекско-афганского взаимодействия в сфере противодействия современным вызовам и угрозам.