Parlament va deputatlik nazorati
Samarqandda O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Qonunchilik va sud-huquq masalalari qo'mitasi tomonidan "Yangi ijtimoiy-siyosiy sharoitlarda parlament va deputatlik nazorati samaradorligini oshirishning dolzarb masalalari: qonunchilik va huquqni qo'llash amaliyoti" mavzusida mintaqaviy seminar o'tkazildi.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining 2015-yilga va kelgusi yillarga mo'ljallangan Harakat dasturi doirasida tashkil etilgan tadbirda Senat a'zolari, xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashi deputatlari va doimiy komissiyalari raislari, O'zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi, viloyatdagi bir qator boshqarma va idoralar, korxona va tashkilotlar vakillari qatnashdi.
Oliy Majlis Senatining Qonunchilik va sud-huquq masalalari qo'mitasi raisi B.Matmuratov va boshqalar Prezidentimiz rahnamoligida mamlakatimizda iqtisodiy islohotlarni yanada chuqurlashtirish va jamiyatni demokratlashtirish jarayonida davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining faoliyati ustidan parlament nazoratini amalga oshirishda parlamentning roli sezilarli darajada yuksalayotganini ta'kidladi. Bu esa qonunlar qanday ijro etilayotganini o'rganish va ularning amaliyotdagi samarasini aniqlashning ta'sirchan vositasi hisoblanadi.
– Parlament nazorati xalq hokimiyatchiligi tamoyilining ro'yobga chiqarilishini ta'minlaydi, – deydi qo'mita a'zosi, senator Zaynab Berdiyeva. – Chunki bu nazorat ochiq-oshkora, demokratik saylovlar natijasida shakllangan hokimiyat tarmog'i tomonidan amalga oshiriladi. Bunda, ayniqsa, senatorlarning xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari deputatlari hamda ularning doimiy komissiyalari bilan hamkorlikda ish olib borishi katta ahamiyatga ega. Chunki parlamentda, eng avvalo, mintaqalar manfaatini ifoda etuvchi senatorlar joylarda qonunlarning, hududlarni sotsial-iqtisodiy, ijtimoiy-siyosiy rivojlantirishga doir eng muhim davlat dasturlarining ijrosini o'rganishda, qonunlar ustida ishlayotganda mahalliy Kengashlar faoliyatiga tayanadi.
Seminarda yangi ijtimoiy-siyosiy sharoitlarda huquqni qo'llash amaliyoti samaradorligini oshirishda parlament va mahalliy Kengashlarning tutgan o'rni va bu boradagi xorijiy tajriba, parlament nazorati samaradorligini oshirishning qonunchilik asoslari, xalq deputatlari mahalliy Kengashlari faoliyatida deputatlik nazoratidan foydalanishning dolzarb masalalari, parlament va deputatlik nazoratini amalga oshirishda nodavlat notijorat tashkilotlarining roli kabi mavzularda ma'ruzalar tinglandi. Huquqni qo'llash amaliyoti sohasida parlament nazoratini kuchaytirish va huquqni muhofaza qilish organlari hamda boshqa davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatida qonuniylik, ochiqlik va oshkoralikni ta'minlash zarurligi qayd etildi.

Парламентский и депутатский контроль
В Самарканде Комитетом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по законодательству и судебно-правовым вопросам проведен региональный семинар "Актуальные вопросы повышения эффективности парламентского и депутатского контроля в новых общественно-политических условиях: законодательная и правоприменительная практика".
В мероприятии, организованном в соответствии с Программой действий Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан на 2015 и последующие годы, приняли участие члены Сената, депутаты и председатели постоянных комиссий Самаркандского областного Кенгаша народных депутатов, представители Министерства юстиции Республики Узбекистан, ряда областных управлений и ведомств, предприятий и организаций.
Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса по законодательству и судебно-правовым вопросам Б.Матмуратов и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны в процессе дальнейшего углубления экономических реформ и демократизации общества заметно возрастает роль парламента в осуществлении контроля за деятельностью органов государственной власти и управления. Парламентский контроль является действенным средством изучения состояния исполнения законов и выявления их практического эффекта.
– Парламентский контроль обеспечивает реализацию принципа народовластия, – говорит член комитета сенатор Зайнаб Бердыева. – Ведь подобный контроль осуществляется ветвью власти, сформированной в результате открытых, гласных, демократических выборов. При этом большое значение имеет сотрудничество сенаторов с депутатами и постоянными комиссиями областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов, поскольку сенаторы, выражающие прежде всего интересы регионов, при изучении исполнения законов, важнейших государственных программ социально-экономического, общественно-политического развития регионов, а также в работе над законами опираются на деятельность местных Кенгашей.
В ходе семинара были заслушаны доклады, посвященные роли парламента и местных Кенгашей в повышении эффективности правоприменительной практики в новых общественно-политических условиях, зарубежному опыту в этой области, актуальным вопросам применения депутатского контроля в деятельности местных Кенгашей народных депутатов, роли негосударственных некоммерческих организаций в осуществлении парламентского и депутатского контроля. Была отмечена необходимость усиления парламентского контроля за правоприменительной практикой, обеспечением законности, открытости и гласности в деятельности правоохранительных и других органов государственной власти и управления.