O‘zbekistonning Qozog‘istondagi elchixonasi axboroti
O‘zbekistonning Qozog‘istondagi Elchixonasi ma’lumotiga ko‘ra 2018 yil 18-yanvar kuni Aktobe viloyati Irg‘iz tumanida “Ikarus” rusumli yo‘lovchi avtobusi yongan mahal unda 55 yo‘lovchi va 2 haydovchi (Qozog‘iston fuqarolari) bo‘lgan. Besh kishi yonayotgan avtobusdan chiqib keta olgan. Bular 2 haydovchi va 3 yo‘lovchi bo‘lib, ulardan ikki nafari O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari (Isakov Ahror, 1988 yil 14-aprelda tug‘ilgan va Mirzaaxmedov Isroiljon, 1980 yil 10-yanvarda tug‘ilgan). Dastlabki ma’lumotga ko‘ra falokat joyida vafot etganlar orasida O‘zbekiston fuqarolari ham bor.
Aqto‘be viloyati hokimi o‘rinbosari rahbarligida viloyat Favqulodda vaziyatlar departamentida operativ shtab tashkil etilgan. Tezkor telefon raqamlari: +7 7132 56-29-62, +7 7132 56-68-85.
O‘zbekistonning Qozog‘istondagi Elchixonasida tezkor telefon raqamlari tashkil etilgan: tel. + 7 777 218 20 10, elekrton manzil: emb-uzbekistan1@mail.ru.

Сообщение посольства Узбекистана в Казахстане
По информации Посольства Узбекистана в Казахстане, в момент возгорания автобуса «Икарус» 18 января 2018 года в Иргизском районе Актюбинской области в нем находились 55 пассажиров и 2 водителя (граждане Казахстана). Пятерым удалось выбраться из горящего автобуса. Это 2 водителя и 3 пассажира, из которых двое являются гражданами Республики Узбекистан (Исаков Ахрор, 14.04.1988 г.р. и Мирзаахмедов Исроилжон, 10.01.1980 г.р.). По предварительным данным, среди 52 погибших на месте есть и граждане Узбекистана.
В Департаменте по чрезвычайным ситуациям Актюбинской области развернут оперативный штаб под руководством заместителя акима области. Телефоны «горячей линии»: +7 7132 56-29-62, +7 7132 56-68-85.
В Посольстве Узбекистана в Казахстане открыта «горячая линия»: тел.: + 7 777 218 20 10, эл-почта: emb-uzbekistan1@mail.ru.