“UNO Corporation” kompaniyasi Prezidenti Masaki Uno boshchilig‘idagi Yaponiya kompaniyalari delegatsiyasi bilan uchrashuv
2018-01-17 | Jamiyat
2018 yil 16 yanvar kuni Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligida Yaponiyaning “Uno Corporation” va “Jyonan Kotsu” kompaniyalari delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Yaponiya delegatsiya tarkibidan “Uno Corporation” kompaniyasi prezidenti janob Masaki Uno, “Jyonan Kotsu” kompaniyasi prezidenti janob Xiroshi Sasame va mazkur kompaniyaning direktori janob Karpu Sherpa ishtirok etdi.
Vazirlik tomonidan uchrashuvda Bandlik va mehnat munosabatlari vazir o‘rinbosari Z.Umarov, Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi boshlig‘i R.Ibragimov va o‘rinbosari U.Nazarov ishtirok etdi.
Uchrashuvda, Z.Umarov O‘zbekiston va Yaponiya hamkorlik bo‘yicha, jumladan, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini Yaponiyada texnik stajirovkadan o‘tkazish borasida yaqin hamkorlik olib borishini aytib o‘tdi.
O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi texnik stajirovka bo‘yicha hamkorlik 2012 yil 28 mayda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi va Yaponiyaning ta’lim sohasidagi hamkorlik tashkiloti (JITCO) o‘rtasida o‘zaro Anglashuv to‘g‘risidagi Memorandumga, shuningdek, 2015 yil 26 iyunda imzolangan O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligi va “CHUO SANGYO SHINKO” agentligi o‘rtasidagi Texnik stajyorlarni tayyorlash Dasturi bo‘yicha Bitimga asosan amalga oshiriladi.
Ushbu hujjatlarni tatbiq etish doirasida 2017 yilda Yaponiya tomoni so‘roviga ko‘ra, O‘zbekistondan 17 nafar fuqaro-stajyor Yaponiyaning turli kompaniyalarida texnik stajirovkadan o‘tish maqsadida yuborilgan.
O‘z navbatida, Yaponiya delegatsiyasining a’zolari iliq qabul uchun o‘z minnatdorchiligini izhor etdi va ushbu delegatsiya taqdim etayotgan yapon kompaniyalari O‘zbekiston bilan texnik stajirovka yo‘nalishida hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanini ma’lum qildi. Uchrashuv davomida, Yaponiyaga ketish istagida bo‘lgan fuqarolarga til o‘rgatish masalalari muhokama qilindi. Delegatsiya, shu bilan birga, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi huzuridagi Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligining Yaponiyada mehnat faoliyatini amalga oshiradigan fuqarolarni ketish oldidan moslashtirish va o‘qitish markazida ham bo‘ldi.

Встреча с делегацией японских компаний во главе с Президентом компании «UNO Corporation» Масаки Уно.
2018-01-17 | Общество
16 января 2018 года в Министерстве занятости и трудовых отношений состоялась встреча с делегацией японских компаний «Uno Corporation» и «Jyonan Kotsu». В составе японской делегации на встреча приняли участие – президент компании «Uno Corporation» господин Масаки Уно, президент компании «Jyonan Kotsu» господин Хироши Сасаме и директор этой компании господин Карпу Шерпа.
Со стороны министерства, приняли участие заместитель министра занятости и трудовых отношений З.Умаров, начальник Агентства по вопросам внешней трудовой миграции Р.Ибрагимов и его заместитель У.Назаров.
В ходе беседы, З.Умаров отметил, что Узбекистан и Япония поддерживают тесные заимодействия по сотрудничеству, в том числе и связанные с осуществлением технической стажировки граждан Узбекистана в Японию.
Отмечено, что сотрудничество между Узбекистаном и Японией в сфере технической стажировки осуществляется на основании подписанного 28 мая 2012 года Меморандума о взаимопонимании между Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан и Японской международной организацией по сотрудничеству в сфере обучения (JITCO), а также Соглашения по Программе Технической подготовке стажеров между Агентством по вопросам внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан и Ассоциацией «CHUO SANGYO SHINKO», подписанного 26 июня 2015 года.
В рамках реализации данных документов в 2017 году направлены 17 стажеров -граждан Узбекистана в Японию для осуществления технической стажировки в различные японские компании.
В свою очередь, члены делегации выразили благодарность за тёплый приём и заинтересованы в дальнейшем сотрудничестве с Узбекистаном в области технической стажировки. В ходе встречи также обсуждены вопросы, относительно обучения японского языка выезжающим гражданам Узбекистана. Вместе с тем, делегация посетила Центр по предвыездной адаптации и обучению технических стажёров, выезжающих в Японию.