Davlat dasturi jamoatchilik muhokamasida
Toshkentdagi Inha universitetida Prezidentimizning 2017 yil 28 dekabrdagi “2017 — 2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili” da amalga oshirishga oid Davlat dasturi loyihasini ishlab chiqishga doir tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida" gi farmoyishi ijrosi doirasida “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili” Davlat dasturi loyihasining ijtimoiy muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda “Taraqqiyot strategiyasi” markazi mutaxassislari, jamoat tashkilotlari vakillari, o‘qituvchi va talabalar ishtirok etdi.
Unda davlat dasturi qonun ustuvorligini ta’minlash, sud-huquq tizimini yanada isloh qilish, iqtisodiyot, ijtimoiy sohalarni rivojlantirish va liberallashtirishga xizmat qiladigan davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirishga doir chora-tadbirlarni o‘z ichiga olishi ta’kidlandi.
Tadbir doirasida ishtirokchilar davlat dasturining asosiy bandlarini muhokama qildi, innovatsion g‘oya va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlashga doir takliflari bilan o‘rtoqlashdi. Shuningdek, ta’lim sohasi hamda iqtisodiyotning turli sohalari uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlashni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

Идет общественное обсуждение госпрограммы
В рамках исполнения распоряжения Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева «Об организационных мерах по разработке проекта Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий» от 28 декабря 2017 года в университете Инха в Ташкенте прошло общественное обсуждение проекта Государственной программы «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий».
В мероприятии приняли участие специалисты Центра «Стратегия развития», представители общественных организаций, преподаватели и студенты.
Было отмечено, что госпрограмма включает меры по совершенствованию системы государственного и общественного строительства, обеспечению верховенства закона и дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, развитию и либерализации экономики, социальной сферы.
В ходе мероприятия участники обсудили основные пункты государственной программы и поделились своими предложениями по поддержке инновационных идей и технологий. Также были рассмотрены вопросы по развитию сферы образования и подготовки высококвалифицированных кадров для различных сфер экономики нашей страны.