Mukofotlar tantanali topshirilmoqda
Prezidentimizning 2015-yil 19-fevraldagi "O'zbekiston Respublikasi fuqarolari – 1941-1945-yillardagi urush va mehnat fronti faxriylarini "Ikkinchi jahon urushidagi G'alabaning 70-yilligi" esdalik yubiley medali bilan mukofotlash to'g'risida"gi hamda shu yil 6-martdagi "1941-1945-yillardagi urush qatnashchilarini rag'batlantirish to'g'risida"gi farmonlariga ko'ra Samarqand viloyatidagi urush va mehnat fronti faxriylariga ushbu mukofotlar tantanali ravishda topshirilmoqda.
Viloyat hokimligi tomonidan 1 ming 74 nafar 1941-1945-yillardagi urush va mehnat fronti faxriylariga O'zbekiston Respublikasi Prezidenti nomidan "Ikkinchi jahon urushidagi G'alabaning 70-yilligi" esdalik yubiley medali hamda 280 nafar urush qatnashchisi va nogironlariga bir martalik pul mukofotlarini tantanali topshirish boshlandi.
Viloyat hokimi, tuman va shahar hokimlari, viloyat mudofaa ishlari boshqarmasi, "Nuroniy" jamg'armasi rahbarlari faxriylar xonadoniga borib, yubiley medali va pul mukofoti, esdalik sovg'alarini topshirmoqda. Ularni Xotira va qadrlash kuni hamda Ikkinchi jahon urushida qozonilgan G'alabaning 70-yilligi bilan tabriklamoqda.
– Har tong tinch-xotirjam, musaffo osmon ostida, Prezidentimiz, xalqimizning ardog'ida hayot kechirayotganimga shukrona aytaman, – deydi Samarqand shahar Motrid mahallasida yashovchi Ikkinchi jahon urushi qatnashchisi, 96 yoshli Muhsin Husanov. – Farzandlarim, yaqinlarim qatorida mahalla-ko'y, hokimlik vakillari har kuni holimni so'rab turadi. Mehr va e'tibor ko'rsatadi. Bugun xonadonimizga viloyat hokimligidan bir guruh vakillar kelib Yurtboshimiz nomidan yubiley medali va pul mukofotlarini topshirganlarida ko'zlarim sevinch yoshlariga to'ldi. Ular bilan suhbatlashib, ruhim tetiklashdi, kuch-g'ayratim oshdi. Ilohim, bizni qadrlagan, ulug'lagan insonlarning o'zlari ham shu yoshlarga kirib, doimo elimiz ardog'ida bo'lsin, yurtimizdagi tinchlik-osoyishtalikka ko'z tegmasin.
Jomboy tumani Jomboy mahallasida yashovchi urush qatnashchisi Burxon Solmonov yubiley medali va pul mukofotini qabul qilib olar ekan, o'z minnatdorligini izhor etdi.
– Biz turli zamonlarni, tuzumlarni ko'rdik, – deydi Burxon bobo. – Bugungiday inson qadr-qimmatining e'tirofiga guvoh bo'lgan emasmiz. Prezidentimiz bu yilni Keksalarni e'zozlash yili, deb nomlashining o'zi biz, faxriylar uchun eng oliy mukofot bo'ldi. Yaqinda Qarshi shahrida muddatli harbiy xizmatga qabul qilingan nabiram A'zamxonning qasamyod qabul qilish marosimida ishtirok etdim. Yo'l-yo'lakay amalga oshirilayotgan ulkan bunyodkorlik ishlariga qarab to'lqinlanib ketdim. Askarlar uchun yaratilgan sharoitni ko'rib o'zim xizmat qilgan davrlar ko'z oldimdan o'tdi... U kunlarni hech kim ko'rmasin. Ilohim, xotirjam, ozod va obod yurtimiz abadiy bo'lsin!
"Nuroniy" jamg'armasi viloyat bo'limidan olingan ma'lumotlarga ko'ra, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va mehnat fronti faxriylariga kasaba uyushmalari, davlat va jamoat tashkilotlarining ham esdalik sovg'alari, sihatgohlarga yo'llanma, nogironlar aravachasi, eshitish moslamasi va boshqa protez-ortopediya vositalari berilmoqda.

Торжественное вручение наград
В соответствии с указами Президента нашей страны "О награждении памятной юбилейной медалью "Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" граждан Республики Узбекистан - ветеранов войны и трудового фронта 1941-1945 годов" от 19 февраля 2015 года и "О поощрении участников войны 1941-1945 годов" от 6 марта нынешнего года ветеранам войны и трудового фронта Самаркандской области торжественно вручаются эти награды.
Областным хокимиятом от имени Президента Республики Узбекистан начато вручение памятной юбилейной медали "Иккинчи жаҳон урушидаги Ғалабанинг 70 йиллиги" 1074 ветеранам войны и трудового фронта 1941-1945 годов и 280 участникам – однократной денежной премии.
Хоким области, руководители районных и городских хокимиятов, областного управления по делам обороны, фонда "Нуроний" посещают на дому ветеранов и вручают юбилейные медали, денежные премии и памятные подарки. Поздравляют их с Днем памяти и почестей, 70-летием Победы во Второй мировой войне.
– Возношу благодарения за то, что каждый день встречаю спокойное утро, живу под мирным небом и заботой Президента и народа, – говорит житель махалли «Мотрид» Самарканда, участник Второй мировой войны, 96-летний Мухсин Хусанов. – Мои дети, близкие, а также жители махалли, представители хокимията каждый день навещают меня, проявляют любовь и внимание. Сегодня в наш дом пришли представители областного хокимията, от имени главы нашего государства вручили юбилейную медаль и денежную премию, от волнения на глаза навернулись слезы радости. Беседа с ними придала мне духовные силы. Пусть люди, проявляющие заботу и внимание о пожилых людях, живут долго и счастливо в уважении окружающих, и пусть в нашей стране всегда царят мир и спокойствие.
Участник войны Бурхон Солмонов, проживающий в махалле «Жомбой» Джамбайского района, принимая юбилейную медаль и денежную премию, выразил слова благодарности.
– Мы видели разные времена, жили при различном строе, – говорит Бурхон-бобо. – Но никогда не были свидетелями того, чтобы так, как сегодня высоко ценили человека. Объявление Президентом нашей страны нынешнего года Годом внимания и заботы о старшем поколении стало для нас, ветеранов, самой большой наградой. Недавно в Карши я принял участие в торжестве в связи с принятием присяги моим внуком Аъзамхоном, призванным на срочную военную службу. Заодно ознакомился с проведенной созидательной работой и изумился созданным для солдат условиям, невольно вспомнив времена нашей службы... Конечно, разница огромная. Пусть всегда будет процветать наша мирная, свободная страна!
По сведениям, полученным в областном отделении фонда "Нуроний", ветеранам Второй мировой войны и трудового фронта вручаются и памятные подарки профсоюзов, государственных и общественных организаций, а также путевки в санатории, инвалидные коляски, слуховые аппараты и другие протезно-ортопедические средства.