Faxriylarga bayram sovg‘alari
Farg'ona viloyatida 9-may – Xotira va qadrlash kuniga bag'ishlangan turli ma'naviy-ma'rifiy tadbirlar o'tkazilmoqda.
Farg'ona davlat universitetida viloyat hokimligi va xotin-qizlar qo'mitasi hamkorligida "Inson qadri va uning xotirasi muqaddas" mavzusida tashkil etilgan tadbirda urush va mehnat fronti faxriylari, jamoatchilik vakillari, talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Universitet rektori Sh.Toshmatov va boshqalar mamlakatimizda o'tganlarni xotirlash, keksalarga g'amxo'rlik ko'rsatish, Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari va nogironlarining salomatligini mustahkamlashga alohida e'tibor qaratilayotganini ta'kidladi.
Davlatimiz rahbarining tashabbusi bilan 9-may mamlakatimizda Xotira va qadrlash kuni umumxalq bayrami sifatida, bugungi dorilomon hayotimiz, musaffo osmonimiz uchun jon fido qilgan bobolarimiz xotirasini ulug'lash, nuroniylarni e'zozlash ayyomi tarzida keng nishonlanmoqda. Bu yoshlarni vatanparvarlik va milliy qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
– "Jasorat, burch, matonat" shiori ostida nishonlanayotgan ushbu bayram arafasida ta'lim maskanlarida urush va mehnat fronti faxriylari bilan uchrashuvlar o'tkazilmoqda, – deydi Farg'ona davlat universiteti o'zbek filologiyasi fakulteti dekani Zokirjon Rahimov. – Yoshlarni Vatanga muhabbat, istiqlol g'oyalariga sadoqat ruhida tarbiyalashda nuroniy otaxon va onaxonlarning ibratli hayoti muhim o'rin tutadi. Universitetimizda urush va mehnat fronti faxriylari bilan uchrashuvlar o'tkazish, ularning ibratli hayot yo'li va tajribasidan yoshlar tarbiyasi yo'lida foydalanishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
– Bugungi tinch va osoyishta kunlar Prezidentimiz rahnamoligida avvalo inson manfaatini ko'zlab amalga oshirilayotgan oqilona siyosat samarasidir, – deydi Ikkinchi jahon urushi faxriysi Abdurashid ota Abdusalomov. – Ayniqsa, yoshlar uchun yaratib berilayotgan sharoitlarni ko'rib, ularga Vatanni sevish, tinch-osoyishta hayotni ardoqlash zarurligini uqtiramiz.

Праздничные подарки ветеранам
В Ферганской области проходят различные духовно-просветительские мероприятия, посвященные 9 мая – Дню памяти и почестей.
В мероприятии на тему "Честь и достоинство человека, память о нем – священны", организованном хокимиятом и комитетом женщин области в Ферганском государственном университете, приняли участие ветераны войны и трудового фронта, представители общественности, студенты.
Ректор университета Ш.Тошматов и другие отметили, что в нашей стране особое внимание уделяется почитанию памяти павших в боях, оказанию заботы престарелым, укреплению здоровья участников и инвалидов Второй мировой войны.
По инициативе главы нашего государства 9 мая – День памяти и почестей – отмечается в качестве всенародного праздника почитания памяти предков, пожертвовавших своей жизнью ради нынешней благополучной жизни, чистого неба, а также оказания заботы ныне живущим ветеранам.
– В преддверии праздника, отмечаемого под девизом "Подвиг, долг, стойкость", в образовательных учреждениях проводятся встречи с ветеранами войны и труда, – говорит декан факультета узбекской филологии Закирджан Рахимов. – Богатый жизненный опыт людей почтенного возраста играет важную роль в воспитании молодежи в духе любви к Родине, преданности идеям независимости. В нашем университете встречи с ветеранами войны и трудового фронта, использование их наставлений в воспитании молодежи являются добрыми традициями.
– Нынешние мир и спокойствие – результат проводимой под руководством Президента нашей страны глубоко продуманной политики во имя интересов человека, – говорит ветеран Второй мировой войны Абдурашид-ота Абдусаломов. – Мы всегда учим молодежь ценить мирную жизнь, любить Родину, в которой созданы все условия.