“Независимая газета”: O‘zbekiston jadal tashqi siyosat yuritmoqda
Rossiyaning «Независимая газета» nashri O‘zbekistonga Shavkat Mirziyoyev rahbarlik qila boshlaganiga bir yil to‘lganini qayd qildi. Shubhasiz, bir yil – muayayn xulosalar chiqarish uchun qisqa muddat, ammo bu namoyon bo‘lishga ulgurgan tendensiyalarni sezish, ularning ijobiy va salbiy ta’sirini baholash uchun yetarli muddatdir.
Toshkentning tashqi siyosatida sodir bo‘layotgan o‘zgarishlar ayniqsa, yaqqol sezilmoqda. Bu o‘rinda O‘zbekistonning mintaqadagi qo‘shnilar bilan munosabatlarni yo‘lga qo‘yishga intilayotganini alohida ajratib ko‘rsatish mumkin. Shunisi diqqatga sazovorki, Shavkat Mirziyoyevning tashqi siyosiy faolligi qo‘shni Turkmaniston va Qozog‘istondan boshlangan.
Ayni paytda rasmiy Toshkent o‘tgan yil davomida Moskva va Pekin bilan iqtisodiy muloqotni faollashtirdi. Shavkat Mirziyoyevning aprel oyida Rossiyaga safari natijasida qariyb 16 milliard dollarlik shartnomalar imzolandi. O‘zbekiston rahbarining shu yil may oyida “Bir makon – bir yo‘l” sammiti doirasida Pekinga ilk safari davomida O‘zbekiston va Xitoy davlatlari o‘rtasida qiymati 20 milliard dollardan katta bo‘lgan bitimlar imzolandi.
O‘zbekiston tashqi siyosatidagi diqqatga sazovor o‘zgarishlardan yana biri Toshkentning G‘arb davlatlari bilan munosabatlariga taalluqlidir. Bu borada hozirgi paytda oshkora iliqlik kuzatilmoqda. Jumladan, noyabr oyida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ko‘p yillik tanaffusdan so‘ng O‘zbekistonda qayta faoliyat ko‘rsata boshladi. Janubiy Koreyaga safar davomida O‘zbekiston Prezidenti mamlakatning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish bo‘yicha ishlar qayta boshlanganini e’lon qildi. Seul, o‘z navbatida, Toshkentga bu borada maslahat yordamini ko‘rsatishga va’da berdi. O‘zbekistonning G‘arb bilan aloqalari jonlanishiga Myunxenda noyabrda bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Germaniya biznes-forumi, shuningdek, O‘zbekiston parlamenti delegatsiyasining Vashingtonga tashrifi turtki berdi. Ushbu qadamlar kelajakda Toshkent ham tashqi siyosat, ham ichki siyosat sohalarida xalqaro siyosiy va iqtisodiy amaliyotlarga ko‘proq mos bo‘lishga intilishidan dalolat berayotgan bo‘lsa, ajab emas.

«Независимая газета»: Ташкент набирает обороты
Российское издание «Независимая газета» отмечает, что исполнился год с того момента, как Узбекистан возглавил Шавкат Мирзиёев. Безусловно, один год – недостаточный срок для подведения каких-либо итогов, однако этот период является достаточным, чтобы заметить успевшие проявить себя тенденции, оценить их позитивное и негативное влияние.
Наиболее очевидные для невооруженного глаза изменения произошли во внешней политике Ташкента. И в первую очередь здесь можно выделить усилившееся внимание Узбекистана к центральноазиатским делам и налаживанию отношений с соседями по региону. Примечательно, что внешнеполитическая активность Шавката Мирзиёева в виде зарубежных визитов началась с посещения соседних Туркменистана и Казахстана. Также глава Узбекистана выступил за создание Ассоциации глав регионов стран Центральной Азии.
Параллельно с этим Ташкент за минувший год значительно интенсифицировал экономический диалог с Москвой и Пекином. Состоявшийся в апреле первый визит Шавката Мирзиёева в Россию привел к подписанию контрактов на сумму в почти 16 миллиардов долларов. А в ходе первого посещения лидером Узбекистана Пекина в рамках проведения саммита «Один пояс – Один путь» в мае этого года узбекская и китайская стороны подписали соглашения на сумму более чем в 20 миллиардов долларов.
Еще один заслуживающий внимания аспект изменений во внешней политике Узбекистана касается отношений Ташкента с Западом. Между тем на этом фронте сегодня наблюдается очевидное и явное потепление. Так, в ноябре Европейский банк реконструкции и развития возобновил свою работу в Узбекистане после многолетнего перерыва. Во время визита в Южную Корею Президент Узбекистана заявил о возобновлении работы по вступлению страны во Всемирную торговую организацию. Сеул, в свою очередь, пообещал оказать консультативное содействие Ташкенту в этом вопросе. Активизации связей Узбекистана с Западом поспособствовали и состоявшиеся в ноябре узбекско-германский бизнес-форум в Мюнхене, а также визит парламентской делегации Узбекистана в Вашингтон. Эти шаги, вероятно, говорят о том, что в будущем Ташкент намерен в большей степени соответствовать международным политическим и экономическим практикам как в области внешней, так и в области внутренней политики.