Rossiya Federatsiyasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2017-yilning 25-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari–Qishloq va suv xo‘jaligi vaziri Zoyir Mirzayev Rossiya Federatsiyasi Qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari Yevgeniy Gromiko boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli aloqalar strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari asosida rivojlanib va mustahkamlanib borayotganligi alohida ta’kidlandi.
Tomonlar mamlakatlarimiz o‘rtasida agrar sohaga oid aloqalarni yanada kengaytirish, oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirishni ko‘paytirish, jumladan, baliqchilikni rivojlantirish, rossiyalik olim va mutaxassislarni jalb etgan holda ilmiy tadqiqotlar ko‘lamini kengaytirish, seleksiya va genetika ishlarini keng yo‘lga qo‘yish, baliq mahsulotlarini qayta ishlash bo‘yicha yangi ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish, tabiiy va sun’iy suv havzalari mahsuldorligini oshirish, intensiv texnologiyalarini joriy qilish, mutaxassis-kadrlar tayyorlash, ular malakasini oshirishni va tajriba almashishini yo‘lga qo‘yishga qaratilgan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish borasidagi vazifalarni atroflicha muhokama etdilar.
Uchrashuvda Rossiya Federatsiyasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Vladimir Tyurdenev ishtirok etdi.

Проведена встреча с делегацией Министерства сельского хозяйства Российской Федерации
25 декабря 2017 года Заместитель Премьер-министра – Министр сельского и водного хозяйства Республики Узбекистан З.Т. Мирзаев принял делегацию Российской Федерации во главе с заместителем министра сельского хозяйства Е.В. Громыко.
В ходе встречи было подчеркнуто, что взаимовыгодные отношении между Узбекистаном и Россией развиваются и укрепляются на основе стратегического партнерства и союзничества.
Стороны обсудили вопросы дальнейшего расширения сотрудничества в аграрной сфере, увеличение производства продовольствия, в том числе развития рыбоводства, расширение научных исследований с участием российских ученых и специалистов, широкого отбора селекционных и генетических работ, переработка рыбопродуктов, наращивание потенциала природных и искусственных водоемов, внедрение интенсивных технологий, подготовку и переподготовку персонала, обмен опытом, а также реализации перспективных проектов в этой области.
На встрече, также принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Российской Федерации в Республике Узбекистан Владимир Тюрденев.