2017-12-26 | Jamiyat
Yangi yil bayrami arafasida Jizzax viloyatida imkoniyati cheklangan fuqarolarning bir guruhiga Prezident sovg‘asi – zamonaviy uylar, nogironlik aravachalari, tikuv mashinalari berilmoqda.
Prezidentimizning O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlariga Murojaatnomasida “...2017-yil xalq bilan yaqindan muloqot qilish, uning dardu tashvishlari, hayotiy muammolarini samarali hal etish bo‘yicha yangi tizim yaratilgan yil bo‘ldi, deb aytishga to‘la haqlimiz” degan fikri har tomonlama asosli ekanini joylardagi Xalq qabulxonalarida fuqarolar murojaatini ko‘rib chiqish borasidagi ishlar natijalari ham ko‘rsatib turibdi.
“Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili” Davlat dasturi ijrosi doirasida amalga oshirilayotgan tadbirlarning barchasi xalqimizga xos mehr-oqibat, bag‘rikenglik, muruvvat va saxovatpeshalik kabi olijanob fazilatlarni o‘zida mujassam etgan. Bu Xalq qabulxonasi tomonidan oddiy odamlarning hayotiy talab va ehtiyojlarini qondirish borasida olib borilayotgan ishlarda ham o‘z ifodasini topayotir.
2017-yilda viloyat Xalq qabulxonalariga aholidan kelib tushgan 29 ming 568 murojaatning 20 ming 360 tasi ijobiy hal etildi. Murojaatlar bilan ishlashda nogiron, o‘zgalar ko‘magiga muhtoj fuqarolar muammolarini hal etish, ehtiyojlarini qondirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Mirzacho‘l tumani markazidagi G‘alaba mahallasida ehtiyojmand oilalar, jismoniy imkoniyati cheklangan fuqarolarga yangilangan namunaviy loyihalar asosida bunyod etilgan uy-joylar tantanali topshirilgani ham shu e’tibor samarasidir.
Jizzax viloyatidagi Xalq qabulxonasi, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari, mahalla faollari ishtirok etgan tadbirda mamlakatimizda aholini qiynayotgan muammolarni joyida hal etish, og‘irini yengil qilish borasida ko‘rsatilayotgan g‘amxo‘rliklar ularning hayotdan rozi bo‘lib yashashiga xizmat qilayotgani alohida ta’kidlandi.
Mahallada yangilangan loyiha asosida har biri 16 oilaga mo‘ljallangan 2-3 xonadan iborat ikkita zamonaviy uy qurib bitkazildi. Uylarning 3 xonadoni ehtiyojmand fuqarolarga berildi.
– Ko‘p yillar ijrada yashab, fikr-yodim o‘z boshpanam bo‘lishida edi, – deydi Rustam Bolibekov. – Davlatimiz rahbarining g‘amxo‘rligi bilan oilam bilan ikki xonali shinam uyga ega bo‘lganimizdan baxtiyormiz. Odamlarning dardini tinglaydigan “Xalq qabulxonasi”ga, bu savob ishning boshida turgan Prezidentimizga rahmat.
Bir farzandi bilan ijarada yashab kelgan Irina Mishanovaga ham yangi turar joydan ikki xonali uy berildi.
– Mehnat qobiliyati cheklangan inson o‘zgalar ko‘magiga muhtoj bo‘lib qolar ekan, – deydi I.Mishanova. – Yolg‘izgina farzandimni oyoqqa turg‘azishda men tortgan azoblar hech bir insonning boshiga tushmasin. Shuning uchun O‘zbekistondek saxovatli yurtda yashayotganimdan, xalqparvar Prezidentimiz borligidan faxrlanaman. O‘g‘limni shu Vatanga sodiq farzand qilib tarbiyalayman.
Shu kuni viloyatning barcha tumanlaridan nogiron, ehtiyojmand fuqarolar taklif etilib, ularga ham o‘zlari yashayotgan hududdan yangi uylar kaliti topshirildi. Jumladan, G‘allaorol tumanida yangilangan loyiha asosida qurilgan zamonaviy uydan 2 xonadoni ehtiyojmand oilalarga berildi.
– Turmush o‘rtog‘im vafot etgach, uch nafar voyaga yetmagan farzandim bilan otamning uyida tiqilib yashab keldim, – deydi ikki xonali uyga ko‘chib kirgan Gulnora Shukurova. – Xalq qabulxonasiga qilgan murojaatim o‘rganib chiqilib, yangi uydan 2 xonalisi berilgani qalbimni quvonchga to‘ldirdi. Birinchi marta Yangi yilni o‘z uyimda, o‘zim xohlagandek kutib olaman.
Shu kuni ehtiyojmand fuqarolardan 16 nafariga kattalar, 10 nafariga bolalar nogironlik aravachasi topshirildi. Aravachalarning 6 tasi “Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi tomonidan sovg‘a qilindi. Mehnat qilish imkoniyati va istagi bo‘lgan nogiron fuqarolardan 17 nafari “Jizzax paxta sanoat” hamda “Do‘stlikdon” aksiyadorlik jamiyatlari korxonalariga kasanachilik asosida ishga joylashtirilib, tikuv mashinalari bilan ta’minlandi.

В Джизаке 17 нуждающимся семьям вручены ключи от новых квартир
В преддверии Нового года группе граждан с ограниченными физическими возможностями вручаются подарки Президента – ключи от современного жилья, инвалидные коляски, швейные машинки.
В Послании к членам Сената и депутатам Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Президент нашей страны отметил: «...мы с полной уверенностью можем сказать, что в истории Узбекистана 2017 год стал годом создания новой системы прямого диалога с народом, эффективного решения его жизненных проблем». Обоснованность этого мнения подтверждают результаты деятельности Народных приемных по рассмотрению обращений граждан.
Все мероприятия, проводимые в рамках реализации Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека», воплощают в себе такие присущие нашему народу благородные качества, как любовь к ближнему и милосердие, великодушие, щедрость и благородство. Это находит свое отображение и в работе, проводимой Народными приемными по удовлетворению запросов и потребностей обычных людей.
В 2017 году из поступивших от населения в Народные приемные 29 тысяч 568 обращений положительно решены 20 тысяч 360. При работе с обращениями особое внимание уделяется решению проблем и удовлетворению потребностей инвалидов и лиц, нуждающихся в посторонней помощи.
В махалле "Галаба" Мирзачульского района нуждающимся семьям и гражданам с ограниченными физическими возможностями торжественно вручены ключи от домов, построенных по обновленным типовым проектам, что также является результатом подобного внимания.
На мероприятии, в котором участвовали представители Народной приемной Джизакской области, государственных и общественных организаций, активисты махалли, особо отмечалось, что забота, проявляемая на пути решения волнующих население проблем, облегчения их забот, способствует обеспечению благополучной жизни людей.
В махалле сданы в эксплуатацию 2 современных дома на 16 семей каждый. По три квартиры в каждом доме выделено нуждающимся семьям.
– Мы уже долгое время проживали на съемной квартире, и все наши мысли были направлены на приобретение собственного жилья, – говорит Рустам Болибеков. – Очень рад, что благодаря заботе главы нашего государства мы получили двухкомнатную квартиру. Мы очень признательны Президенту нашей страны, который является инициатором этих благих дел.
Ирина Мишанова, которая проживала с ребенком в арендованном жилье, также получила двухкомнатную квартиру в новом доме.
– Приходится признать, что человек с ограниченной трудоспособностью нуждается в помощи других, – говорит И. Мишанова. Никому не пожелаю тех испытаний, через которые я прошла, пока поставила на ноги единственного ребенка. Поэтому горжусь тем, что живу на такой благодатной земле, как Узбекистан, а также нашим Президентом, который проявляет заботу о народе.
В этот день со всех районов области были приглашены инвалиды и социально уязвимые граждане, которым также были вручены ключи от новых квартир по месту жительства. В том числе 2 нуждающиеся семьи получили квартиры в современном доме, построенном в Галляаральском районе.
– После смерти супруга я жила с тремя детьми в отцовском доме, – говорит хозяйка двухкомнатной квартиры Гулнора Шукурова. – После изучения моего обращения в Народную приемную мне выделили квартиру в новом доме, чему я очень рада. Впервые мы встретим Новый год в собственном доме.
В этот же день нуждающимся гражданам вручены 16 взрослых и 10 детских инвалидных колясок. Шесть инвалидных колясок подарены международным благотворительным фондом «Соглом авлод учун». 17 трудоспособных инвалидов, желающих работать, на основе надомничества трудоустроены на предприятия акционерных обществ «Жиззах пахта саноат» и «Дустликдон», а также обеспечены швейными машинками.
В мероприятии приняли участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан Т. Худайбергенов и исполняющий обязанности хокима Джизакской области Э. Солиев.