Mamlakat eksport imkoniyatlarini oshirish – eng muhim va dolzarb vazifa
25-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida mamlakatimiz eksport imkoniyatlarini oshirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda Prezidentning davlat maslahatchilari, Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, tegishli vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalari rahbarlari ishtirok etdi. Shuningdek, videokonferensiya aloqasi orqali Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri rahbariyati, mahalliy hokimliklar, vazirlik va idoralarning hududiy tuzilmalari, eksportchi korxonalar va fermer xo‘jaliklari rahbarlari qatnashdi.
Yig‘ilishda 2017-yil yakuni bo‘yicha prognoz ko‘rsatkichlari to‘liq bajarilishini ta’minlash, milliy mahsulotlar eksporti geografiyasini kengaytirish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’ektlarining eksport sohasidagi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash hamda qishloq xo‘jaligi va sanoat mahsulotlarini tashqi bozorlarga yo‘naltirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari iqtisodiyotning barqaror va yuqori o‘sish sur’atlarini saqlab qolishning eng muhim omillaridan biri bu mamlakat eksport salohiyatini izchil oshirish va undan to‘liq foydalanish, mamlakatimiz ishlab chiqaruvchilari mahsulotlarining tashqi bozorlardagi raqobatbardoshligini kuchaytirish ekanini ta’kidladi. Shuningdek, korxonalarimizning an’anaviy tashqi bozorlardagi o‘rnini mustahkamlash va kengaytirish, yangi bozorlarga kirib borish bo‘yicha sa’y-harakatlarni kuchaytirish zarurligiga e’tibor qaratildi.
Mamlakatimiz iqtisodiy siyosatida noreal raqamlar ortidan quvish, amalda samara bermaydigan rejalar haqida balandparvoz gaplar bilan so‘z yuritishdek noma’qul ish uslubi tanqid qilindi.
Hisobot uchun emas, muayyan natijaga erishishni maqsad qilgan holda ish yuritishni tashkil qilish bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar natijasida 2017-yilda iqtisodiy o‘sish 5,5 foizni tashkil etdi, eksport hajmi qariyb 15 foizga ko‘paydi. 2018-yil davomida eksportning umumiy moliyaviy qiymati 12,1 milliard AQSh dollariga teng bo‘lishi kutilmoqda.
Yig‘ilishda so‘nggi bir yil davomida tadbirkorlarning eksport sohasidagi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida mahsulotlarni oldindan to‘lov asosida eksport qilish, valyuta tushumlarini majburiy sotish, hozirgi kun talabiga javob bermaydigan, ortiqcha ruxsatnomalarni bekor qilish hamda eksport faoliyatida soliq imtiyozlarini qo‘llashni kengaytirishga doir qabul qilingan qator farmon va qarorlar qabul qilingani ta’kidlandi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 22-dekabrdagi parlamentga Murojaatnomasida ko‘rsatilganidek, 2018-yilda eksport sohasida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ustuvor vazifalarga yana bir bor to‘xtalib o‘tildi. Ya’ni, Markaziy Osiyo mamlakatlari va yirik hamkorlarimiz – Xitoy, Rossiya, Janubiy Koreya, AQSh, Turkiya va boshqa mamlakatlarga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashriflar davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha qabul qilingan “yo‘l xaritalari”ni o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta’minlash zarur. Tadbirkorlik sub’ektlarini bojxona ko‘rigidan o‘tkazishda xavf-xatardan ogoh etish tizimini joriy etish, bojxona organlari tomonidan beriladigan ortiqcha va zamon talabiga javob bermaydigan ruxsatnomalarni bekor qilish hamda qo‘llaniladigan tartib-taomillarni soddalashtirish lozim. Meva-sabzavot mahsulotlari eksporti hajmini keskin oshirish bo‘yicha strategiya ishlab chiqish va amalga oshirish maqsadga muvofiqdir.
Yig‘ilishda Vazirlar Mahkamasi komplekslari, vazirlik va idoralar, xo‘jalik birlashmalari hamda hududlar rahbarlarining hisobotlari tinglandi va muhokama qilindi. Ayrim tarmoqlar va hududlar rahbarlarida mas’uliyat, talabchanlik va tashabbuskorlik yetishmayotgani, eksport dasturini bajarishda sustkashlikka yo‘l qo‘yilayotgani tanqid qilindi.
Davlatimiz rahbari tegishli mutasaddilarga mamlakat eksport salohiyatini oshirish, eksport geografiyasi va nomenklaturasini kengaytirish, eksportchi korxonalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, yangi tadbirkorlik sub’ektlarini eksport faoliyatiga jalb qilish yuzasidan aniq topshiriqlar berdi.

Расширение экспортного потенциала – важнейшая и актуальная задача
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 25 декабря 2017 года состоялось видеоселекторное совещание, посвященное вопросам повышения экспортного потенциала нашей страны.
В нем приняли участие государственные советники Президента, Премьер-министр и его заместители, руководители соответствующих министерств и ведомств, хозяйственных объединений. Посредством видеоконференцсвязи в нем участвовали руководители Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, хокимиятов на местах, территориальных структур министерств и ведомств, предприятий-экспортеров и фермерских хозяйств.
На совещании рассмотрена эффективность принимаемых мер по исполнению прогнозных показателей на 2017 год, расширению географии экспорта отечественной продукции, дальнейшей поддержке экспортной деятельности субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, выводу сельскохозяйственной и промышленной продукции на внешние рынки.
Глава нашего государства отметил, что одним из важнейших факторов сохранения стабильных и высоких темпов роста нашей экономики являются последовательное повышение и полное использование экспортного потенциала страны, а также усиление конкурентоспособности национальной продукции на внешних рынках. Также было уделено внимание необходимости укрепления и расширения позиций наших предприятий на внешних рынках и усиления действий по выходу на новые рынки.
Подвергнута критике неприемлемая практика в экономической политике нашей страны, заключающаяся в погоне за нереальными цифрами и высокопарных рассуждениях о планах, не имеющих практического эффекта.
В результате принятых мер на основе организации работы, ориентированной на конкретный результат, темпы экономического роста в 2017 году составили 5,5 процента, а объем экспорта увеличился почти на 15 процентов. В 2018 году общий финансовый показатель экспорта ожидается на уровне 12,1 миллиарда долларов США.
На совещании отмечалось, что за последний год в целях поддержки экспортной деятельности предпринимателей был принят ряд указов и постановлений, отменивших экспорт продукции на основе предоплаты, обязательную продажу валютной выручки, выдачу лишних разрешений, а также расширивших применение налоговых льгот для участников экспортной деятельности.
Вместе с тем в ходе видеоселекторного совещания были вновь затронуты приоритетные задачи по расширению экспорта в 2018 году, определенные в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису. Необходимо обеспечить своевременную и качественную реализацию "дорожных карт" по выполнению договоренностей, достигнутых в ходе визитов высшего уровня в центральноазиатские государства, а также в Китай, Россию, Южную Корею, США, Турцию и другие страны, являющиеся нашими крупными партнерами. Следует также внедрить систему оповещения об угрозе безопасности при прохождении субъектами предпринимательства таможенного досмотра, отменить лишние и не отвечающие современным требованиям лицензии и разрешения, выдаваемые таможенными органами. Целесообразно разработать и реализовать стратегию по увеличению экспорта плодоовощной продукции.
На совещании были заслушаны и обсуждены отчеты руководителей комплексов Кабинета Министров, министерств, ведомств, хозяйственных объединений и регионов страны. Были подвергнуты серьезной критике безответственность и безынициативность руководителей некоторых отраслей и регионов, в результате чего имеются упущения в реализации программ по экспорту.
Глава нашего государств дал должностным лицам конкретные поручения по повышению экспортного потенциала страны, расширению географии и номенклатуры экспорта, всемерной поддержке предприятий-экспортеров, привлечению новых субъектов предпринимательства к экспортной деятельности.