Murojaat, ijro, nazorat, natija
Bugun yurtimizda tadbirkorlar uchun yaratilgan keng imtiyoz va qulayliklar samarasi natijasida ushbu soha vakillarining yurtimiz iqtisodiyotidagi ulushi yanada ortib bormoqda. Biroq, ushbu imkoniyatlardan samarali foydalanib, o‘z faoliyatini mavjud qonun talablari asosida rivojlantirish o‘rniga turli xil qonunbuzarlik yo‘llari bilan daromadini oshirishni ko‘zlovchi "tadbirkor"lar ham afsuski uchrab turadi.
Quyida davlat soliq organlari tomonidan joriy yilning 14 dekabridan 20 dekabriga qadar o‘tkazilgan nazorat tadbirlari natijalari bilan tanishtirib o‘tamiz.
"Ishonch telefon"lari eshitadi...
Davlat soliq xizmati organlarida faoliyat ko‘rsatayotgan "Ishonch telefon"lariga bo‘layotgan murojaatlar o‘z vaqtida qabul qilinib, izchil o‘rganib, tahlil etib borilmoqda. Xususan, "Ishonch telefon"lari orqali o‘tgan hafta davomida 162 ta, shundan 9 ta yuridik va 153 ta jismoniy shaxslarning murojaatlari qabul qilindi.
Ushbu murojaatlarning barchasi ro‘yxatga olinib, belgilangan tartibda ijroga qaratilgan.
Huquqbuzarlik uchun jazo muqarrar
Davlat soliq xizmati organlari tomonidan amalga oshirilgan soliq nazorati tadbirlari natijalariga ko‘ra, o‘tgan hafta davomida 3308 ta huquqbuzarlik holatlari aniqlangan.
O‘tkazilgan profilaktik va tushuntirish ishlari natijasida to‘g‘ri xulosa chiqarib, huquqbuzarlik oqibatlarini bartaraf etgan hamda soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlar, shu jumladan, peniyalar va boshqa moliyaviy sanksiyalar tarzida davlatga yetkazilgan zararning o‘rnini to‘liq qoplagan 1016 nafar tadbirkorlik subyektining mansabdor shaxslari va yakka tartibdagi tadbirkorlar ma’muriy javobgarlikdan ozod etildi.
Amaldagi qonunchilik talablarini qo‘pol ravishda buzib, soliqqa oid huquqbuzarliklar sodir etgan 2292 nafar shaxsga nisbatan 510,7 million so‘m ma’muriy jarima qo‘llanildi.
Shu jumladan:
- savdo va xizmat ko‘rsatish qoidalarini buzgan 577 nafar shaxsga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 164-moddasiga asosan 86,4 million so‘m, shundan:
a) xaridorga tovarlar, mahsulotlarni (xizmatlarni) chek (kvitansiya) bermasdan sotish (xizmat ko‘rsatish) holatlari bo‘yicha 376 nafar shaxsga nisbatan 56,3 million so‘m;
b) nazorat-kassa mashinalarini qo‘llash tartibiga rioya etmaslik holatlari bo‘yicha 162 nafar shaxsga nisbatan 24,2 million so‘m;
v) to‘lov terminallari bilan jihozlash va pul hisob-kitoblarini amalga oshirishda ularni qo‘llash tartibiga rioya etmaslik holatlari bo‘yicha 29 nafar shaxsga nisbatan 4,3 million so‘m;
g) narxlarni asossiz ravishda oshirish holatlari bo‘yicha 10 nafar shaxsga nisbatan 1,5 million so‘m ma’muriy jarimalar;
- binoni, inshootni yoki ularning bir qismini, turar joyni notarial tasdiqlangan shartnomasiz ijaraga yoki tekin foydalanishga bergan 49 nafar fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 1591-moddasiga asosan 36,7 million so‘m;
- uy-joyga doir mulk huquqini ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishni amalga oshiruvchi organlarda o‘z vaqtida rasmiylashtirmagan 301 nafar fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 160-moddasi 2-qismiga asosan 45,1 million so‘m;
- daromadlar to‘g‘risida deklaratsiyani soliq organiga o‘z vaqtida taqdim etmagan 139 nafar fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 174-moddasi 3-qismiga asosan 20,8 million so‘m;
- noqonuniy tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullangan 239 nafar fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 176-moddasi 1-qismiga asosan 35,8 million so‘m;
- avtomobil transportida yo‘lovchilar tashish faoliyati bilan litsenziyasiz shug‘ullangan 38 nafar fuqaroga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 1763-moddasiga asosan 28,4 million so‘m;
- soliq hisobotini soliq organiga o‘z vaqtida taqdim etmagan korxonalarning 655 nafar mansabdor shaxslariga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 175-moddasi 1-qismiga asosan 98,1 million so‘m;
- debitorlik qarzi muddatlari o‘tkazib yuborilgan korxonalarning 26 nafar mansabdor shaxslariga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 175-moddasi 3-qismiga asosan 38,9 million so‘m;
- soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlarni to‘lash uchun to‘lov topshiriqnomasini xizmat ko‘rsatayotgan bankka o‘z vaqtida taqdim etmagan korxonalarning 268 nafar mansabdor shaxslariga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 175-moddasi 6-qismiga asosan 120,4 million so‘m ma’muriy jarimalar qo‘llanildi.

Обращение, исполнение, контроль, результат
Государственными налоговыми органами проводится последовательная работа по предотвращению незаконной предпринимательской деятельности, а также применению мер к тем недобросовестным предпринимателям, которые пользуясь действующими льготами и преференциями, получают свои доходы, нарушая законы и нормы.
Ниже представляем вам выявленные случаи и принимаемые меры по результатам контролирующих мероприятий, проведенных органами государственной налоговой службы с 14 по 20 декабря текущего года.
"Телефон доверия": внимание каждому обращению
Обращения по "телефонам доверия", работающим в органах государственной налоговой службы, своевременно принимаются, изучаются и анализируются. В частности, в течение прошедшей недели по "телефонам доверия" органов государственной налоговой службы поступило 131 обращение, из них 2 – от юридических лиц, 129 – от физических лиц.
Все эти обращения зарегистрированы и направлены на исполнение в установленном порядке.
По результатам налогового контроля, проведенного органами государственной налоговой службы, за прошедшую неделю было выявлено 3 308 случая правонарушений.
Кроме этого, 1 016 индивидуальный предприниматель и должностное лицо субъектов предпринимательства, впервые совершившие налоговое правонарушение и устранившие его последствия в течение тридцати дней со дня обнаружения, а также полностью возместившие ущерб, нанесенный государству, в виде налогов и других обязательных платежей, пени и других финансовых санкций, а также сделавшие правильные выводы в результате профилактических и разъяснительных работ, освобождены от административной ответственности.
В отношении 2 292 лиц, грубо нарушивших требования действующего законодательства и допустивших случаи правонарушения, применены административные штрафы в размере 510,7 млн. сумов.
- в отношении 577 лиц, нарушивших правила осуществления торговли и оказания услуг, согласно статье 164 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 86,4 млн. сумов, из них:
а) за реализацию (оказание услуг) покупателям товаров, продукции (услуг) без выдачи чеков (квитанции, счетов) в отношении 376 лиц – 56,3 млн. сумов;
б) за несоблюдение порядка применения контрольно-кассовых машин в отношении 162 лиц – 24,2 млн. сумов;
в) за несоблюдение порядка применения платежных терминалов при осуществлении денежных расчетов в отношении 29 лиц применен административный штраф в размере 4,3 млн. сумов;
г) за необоснованное завышение цен в отношении 10 лиц применен административный штраф в размере 1,5 млн. сумов;
- за сдачу в аренду или безвозмездное пользование зданий, сооружений, жилых помещений без нотариально заверенного договора в отношении 49 граждан, согласно статье 1591 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 36,7 млн. сумов;
- за несвоевременное оформление имущественных прав на жилье в органах, осуществляющих государственную регистрацию прав на недвижимость в отношении 301 лиц, согласно части второй статьи 160 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 45,1 млн. сумов;
- за несвоевременную сдачу деклараций о доходах в налоговые органы в отношении 139 гражданина согласно части третьей статьи 174 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности применен административный штраф в размере 20,8 млн. сумов;
- за незаконное осуществление предпринимательской деятельности в отношении 239 лиц, согласно части первой статьи 176 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 35,8 млн. сумов;
- за осуществление деятельности по перевозке пассажиров в автомобильном транспорте без лицензии в отношении 38 гражданина, согласно статье 1763 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 28,4 млн. сумов;
- за несвоевременное представление налоговой отчетности в налоговые органы в отношении 655 должностных лиц предприятий, согласно части первой статьи 175 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 98,1 млн. сумов;
- за просроченную дебиторскую задолженность в отношении 26 должностных лиц предприятий, согласно части третьей статьи 175 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 38,9 млн. сумов;
- за несвоевременное представление в обслуживающий банк платежного поручения для уплаты налогов и обязательных платежей в отношении 268 должностных лиц предприятий, согласно части шестой статьи 175 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, применен административный штраф в размере 120,4 млн. сумов.