Zamonaviy tibbiyot yutuqlari namoyishi
"O'zekspomarkaz" pavilyonlarida "Sog'liqni saqlash – TIHE 2015", "Farmatsevtika sanoati – AptekaExpo Central Asia 2015" hamda "Stomatologiya – Stomatology Uzbekistan 2015" xalqaro ko'rgazmalari ochildi.
Tadbirlar O'zbekiston Respublikasi Sog'liqni saqlash, Tashqi iqtisodiy aloqalar, investitsiyalar va savdo vazirliklari, Savdo-sanoat palatasi, "O'zfarmsanoat" davlat aksiyadorlik konserni, "O'ztibtexnika" mas'uliyati cheklangan jamiyati, Stomatologlar uyushmasi va "ITE Uzbekistan" xalqaro ko'rgazma kompaniyasi hamkorligida tashkil etildi.
O'zbekiston Respublikasi sog'liqni saqlash vaziri A.Alimov va boshqalar mamlakatimizda zamonaviy tibbiyot tizimi barpo etilib, soha zamonaviy tibbiy jihoz va texnologiyalar bilan ta'minlanayotgani aholi salomatligini mustahkamlashda muhim omil bo'layotganini alohida ta'kidladi.
Prezidentimiz Islom Karimov rahnamoligida amalga oshirilgan izchil islohotlar natijasida aholining barcha qatlamlari malakali tibbiy xizmat bilan qamrab olindi. Skrining markazlari, tug'ruq majmualari, viloyatlar ko'ptarmoqli shifoxonalari, ixtisoslashtirilgan tibbiyot muassasalari xalqimizning sog'lom hayot kechirishini ta'minlamoqda.
2014-yilda 133 tibbiyot muassasasi yangidan qurildi va rekonstruksiya qilindi. Guliston shahridagi viloyat onkologiya dispanseri, Toshkent shahridagi Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya ilmiy-amaliy markazi, Andijon ko'ptarmoqli viloyat tibbiyot markazi, Nukus shahridagi silga qarshi kurash dispanseri shular jumlasidandir. Koreya Respublikasi bilan hamkorlikda eng yuqori texnologiyalar asosidagi tibbiyot asbob-uskunalari bilan jihozlanadigan ko'ptarmoqli zamonaviy bolalar tibbiyot markazi barpo etilmoqda.
"Keksalarni e'zozlash yili" Davlat dasturi doirasida keksa avlod vakillari, xususan, 1941-1945-yillardagi urush va mehnat fronti faxriylarining salomatligini mustahkamlash, ularga ko'rsatiladigan tibbiy va ijtimoiy xizmatlar sifatini yanada oshirish, zarur dori-darmon va tibbiy vositalar bilan ta'minlash bo'yicha aniq chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
An'anaviy tarzda o'tkazib kelinayotgan "O'zbekiston sog'liqni saqlash haftaligi" doirasidagi ushbu ko'rgazmalar tibbiy-ilmiy yangiliklar va ishlanmalar bilan bevosita tanishish, soha mutaxassislarining o'zaro axborot va tajriba almashishini ta'minlash orqali sog'liqni saqlash tizimini yanada rivojlantirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirishga katta hissa qo'shmoqda.
Bu gal ko'rgazmalarda O'zbekiston, AQSh, Xitoy, Fransiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Italiya, Belarus, Finlyandiya, Belgiya, Janubiy Koreya, Hindiston, Niderlandiya, Rossiya, Polsha, Chexiya, Turkiya va Shveytsariya kabi yigirma mamlakatdan bir yuz oltmishga yaqin korxona va tashkilot o'z mahsulotlari va xizmatlari bilan ishtirok etmoqda. Ular orasida tibbiy uskunalar ishlab chiqarish va yetkazib berish bo'yicha jahonning yetakchi kompaniyalari, jumladan, "Toshiba", "Philips", "Samsung Medison", "GE Healthcare", "Draeger", "Carefusion", "Chison" kabi muassasalar bor.
Ko'rgazmalardan turli xildagi zamonaviy tibbiy texnologiyalar, ultratovush, rentgen apparatlari, fizioterapevtik va kardiologik jihozlar, stomatologiya, implantologiya va jarrohlik asbob-anjomlari, diagnostika va laboratoriya jihozlari, dezinfeksiya, sanitariya-gigiyena va reabilitatsiya vositalari, trenajyorlar, tibbiyot kiyimlari va ortopedik mahsulotlar, tibbiy mebellar, dori-darmonlar, dorixonalar uchun uskunalar, qadoqlash vositalari, shifobaxsh pardoz vositalari keng o'rin olgan.
– Tibbiyot sohasini keng qamrab olgan mazkur xalqaro ko'rgazmalarda ilk bor ishtirok etmoqdamiz, – deydi Xitoyning "Shenzhen Anke High-Tech" korporatsiyasi xalqaro savdo departamenti direktori Chjou Venyu. – Bugungi kunda kompaniyamiz yigirmadan ziyod turdagi mahsulot ishlab chiqarmoqda. O'zbekiston bozori g'oyat istiqbollidir. Bu yerda erkin va muvaffaqiyatli biznes yuritish uchun barcha zarur omillar mavjud. Mahsulotlarimiz bilan mamlakatingiz bozoridan keng o'rin olish, o'zaro savdo aloqalarini mustahkamlash niyatidamiz.
Ko'rgazmalar doirasida tashkil etilgan "Tibbiyot turizmi" sho'basida "Health and Travel" (O'zbekiston), "University Medical Center Freiburg" (Germaniya), "Acibadem Hospitals Group" (Turkiya) kabi qator tibbiyot muassasalari sog'lomlashtirish xizmatlari bilan ishtirok etmoqda.
Mamlakatimizda farmatsevtika sohasini rivojlantirish, aholini bezarar va samarali dori-darmonlar bilan ta'minlash, sohaning eksport salohiyatini yanada yuksaltirish borasida muayyan ishlar amalga oshirilmoqda. Buning samarasida farmatsevtika korxonalari safi tobora kengayib borayotir.
Dori vositalari ishlab chiqarish bo'yicha mamlakatimizning yetakchi muassasalaridan biri – "Nobel Pharmsanoat" kompaniyasi stendi atrofi ishtirokchilar bilan gavjum.
– Mamlakatimizda farmatsevtika rivojiga qaratilayotgan ulkan e'tibor kompaniyamizning muvaffaqiyatli faoliyat yuritishida muhim omil bo'lmoqda, – deydi mazkur kompaniya marketing departamenti direktori Aleksandr Yatsenko. – Ishlab chiqarishda yurtimizdagi tarmoq korxonalari bilan faol va samarali hamkorlik qilib kelyapmiz. Yuqori sifatli mahsulotlarimiz xorijiy davlatlarga ham eksport qilinmoqda. Ushbu ko'rgazmalarda muntazam ishtirok etib, yangi ishlanma va mahsulotlarimizni namoyish qilamiz. Bu savdo hajmini oshirish, hamkorlarimiz safini yanada kengaytirishda qo'l kelayotir.
O'zbekistonda tibbiyotning barcha yo'nalishlari qatori stomatologiya sohasi ham jadal rivojlanmoqda. Soha klinikalari zamonaviy tibbiy uskunalar bilan jihozlanmoqda. Xalqaro tajriba asosida tashxis qo'yish va davolashning samarali usullari amaliyotga tatbiq etilayotir.
Davlatimiz rahbarining 2014-yil 22-iyuldagi «Toshkent davlat stomatologiya institutini tashkil etish to'g'risida»gi qarori bu boradagi tibbiy ta'lim sifatini yanada oshirish, yetuk mutaxassislar tayyorlashga xizmat qilayotir.
– Ko'rgazmada to'rtinchi bor qatnashmoqdamiz, – deydi Shveytsariyaning "Alfleth Engineering" kompaniyasi vakili Igor Pasichnuk. – Stomatologiya uskunalarini namoyish etyapmiz. O'zbekistonda tibbiyot sohasi izchil rivojlanib bormoqda. Bu ko'rgazmalarga qo'yilgan, O'zbekistonda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar assortimentining boyligida ham yaqqol namoyon. Mamlakatingiz bilan o'zaro hamkorlikni yanada kengaytirish istagidamiz.
Xalqaro ko'rgazmalar mamlakatimiz va jahon sog'liqni saqlash tizimida qo'lga kiritilayotgan ulkan yutuqlarni namoyish etishi bilan ahamiyatlidir. Bu farmatsevtika, stomatologiya va tibbiyot turizmini yanada ravnaq toptirish, sohadagi talab va takliflarni o'rganish, mamlakatimizga xorij sarmoyasini jalb etish, xalqaro hamkorlikni kengaytirishga xizmat qiladi.
Ko'rgazmalar doirasida anesteziologiya va ultratovush tashxisi, stomatologiyaning dolzarb masalalariga oid xalqaro anjumanlar o'tkaziladi.

Демонстрация современных достижений медицины
В павильонах "Узэкспоцентра" открыты международные выставки "Здравоохранение – TIHE 2015", "Фармацевтическая индустрия – AptekaExpo Central Asia 2015" и "Стоматология – Stomatology Uzbekistan 2015".
Мероприятия организованы в сотрудничестве министерств здравоохранения, внешних экономических связей, инвестиций и торговли Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палаты, ГАК "Узфармсаноат", ООО "Узтибтехника", Ассоциации стоматологов и Международной выставочной компании "ITE Uzbekistan".
Министр здравоохранения Республики Узбекистан А.Алимов и другие отметили, что формирование в нашей стране современной медицинской системы и оснащение сферы современным оборудованием и технологиями служит важным фактором укрепления здоровья населения.
В результате проводимых под руководством Президента Ислама Каримова реформ все слои населения охвачены квалифицированными медицинскими услугами. Действующие в нашей стране скрининг-центры, родильные комплексы, областные многопрофильные больницы, специализированные медицинские учреждения обеспечивают охрану здоровья населения.
В 2014 году построены и реконструированы 133 медицинских учреждения. В частности, это областной онкологический диспансер в Гулистане, Республиканский специализированный научно-практический центр педиатрии в Ташкенте, Андижанский областной многопрофильный медицинский центр, противотуберкулезный диспансер в Нукусе. Совместно с Республикой Корея строится современный многопрофильный детский медицинский центр, который будет оснащен высокотехнологичным медицинским оборудованием.
В рамках Государственной программы "Год внимания и заботы о старшем поколении" проводятся мероприятия по укреплению здоровья пожилых людей, в частности, ветеранов войны 1941-1945 годов и трудового фронта, повышению качества предоставляемых им медицинских услуг, обеспечению необходимыми лекарствами и медицинскими средствами.
В ходе реализации реформ в медицинской сфере традиционно проводимые в рамках Недели здравоохранения Узбекистана международные медицинские выставки вносят вклад в дальнейшее развитие системы здравоохранения путем расширения масштабов международного сотрудничества, предоставления возможности для ознакомления с медицинскими научными новшествами и разработками, взаимного обмена опытом и информацией между специалистами.
На выставках свою продукцию и услуги демонстрируют почти сто шестьдесят предприятий и организаций из двадцати стран, в частности, из Узбекистана, США, Китая, Франции, Великобритании, Германии, Италии, Беларуси, Финляндии, Бельгии, Южной Кореи, Индии, Нидерландов, России, Польши, Чехии, Турции, Швейцарии. Среди них – десятки лидирующих мировых компаний по производству и доставке медицинского оборудования, такие как "Toshiba", "Philips", "Samsung Medison", "GE Healthcare", "Draeger", "Carefusion", "Chison".
На выставке широко представлены разнообразные современные медицинские технологии, ультразвуковые и рентген-аппараты, физиотерапевтическое и кардиологическое, стоматологическое, хирургическое оборудование, новейшие технологии имплантологии, а также оборудование для диагностики, лабораторий, средства дезинфекции, санитарии и гигиены, реабилитации, тренажеры, медицинская одежда, ортопедическая продукция, медицинская мебель, лекарственные средства, оборудование для аптек, упаковочная продукция, средства лечебной косметики.
– Мы впервые принимаем участие в этих международных выставках в Ташкенте, широко охватывающих сферы медицины, – говорит директор департамента международной торговли китайской корпорации "Shenzhen Anke High-Tech" Чжоу Венью. – В настоящее время наша компания производит более двадцати видов продукции. Рынок Узбекистана очень перспективный. Здесь создан благоприятный климат для свободного и успешного бизнеса. Мы надеемся, что наша продукция будет востребована на рынке вашей страны, и намерены укреплять торговые связи.
В организованной в рамках выставок секции "Медицинский туризм" оздоровительные услуги представляют медицинские учреждения "Health and Travel" (Узбекистан), "University Medical Center Freiburg" (Германия), "Acibadem Hospitals Group" (Турция) и другие.
В нашей стране проводится последовательная работа по развитию сферы фармацевтики, обеспечению населения качественными лекарственными средствами, повышению экспортного потенциала сферы. В результате ширится ряд фармацевтических предприятий.
Особенно много участников у стенда компании "Nobel Pharmsanoat" – одного из ведущих учреждений по производству лекарственных средств.
– Уделяемое в нашей стране внимание развитию фармацевтики служит важным фактором нашей успешной деятельности, – говорит директор департамента маркетинга компании Александр Яценко. – Мы тесно и эффективно сотрудничаем с отраслевыми предприятиями страны. Наша высококачественная продукция экспортируется за рубеж. Мы регулярно участвуем в выставках, демонстрируем новые разработки и продукцию. Это способствует повышению объема реализации товаров, расширению рядов партнеров.
Наряду с другими направлениями медицины в Узбекистане активно развивается сфера стоматологии. Стоматологические клиники оснащаются современным медицинским оборудованием. В практику внедряются основанные на международном опыте эффективные методы лечения и диагностики.
Постановление главы государства «Об образовании Ташкентского государственного стоматологического института» от 22 июля 2014 года способствует повышению качества медицинского образования в этом направлении, подготовке квалифицированных специалистов.
– Мы в четвертый раз принимаем участие в выставке, представляем стоматологическое оборудование, – говорит представитель швейцарской компании "Alfleth Engineering" Игорь Пасичнук. – В Узбекистане активно развивается сфера медицины. Это заметно по широкому ассортименту представленной на выставках продукции, произведенной в Узбекистане. Мы намерены расширять взаимовыгодное сотрудничество.
На международных выставках демонстрируются последние достижения отечественной и мировой систем здравоохранения. Это способствует дальнейшему развитию фармацевтики, стоматологии, медицинского туризма, расширению международного сотрудничества в этих сферах, а также изучению предложений и предъявляемых требований, привлечению в нашу страну иностранных инвестиций, разработке и реализации перспективных совместных проектов с зарубежными партнерами.
В рамках выставок будут проводиться международные семинары, посвященные задачам анестезиологии и ультразвуковой диагностики, актуальным вопросам стоматологии.