Robert Fuderich: O‘zbekistonda bolalar eng katta boylik sifatida qadrlanadi
YuNISEFning mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari Robert Fuderich O'zA muxbiriga yurtimizda sog'lom avlodni tarbiyalashga qaratilayotgan e'tibor samaralari, O'zbekiston va YuNISEF hamkorligida amalga oshirilgan ishlar hamda istiqboldagi rejalar xususida gapirib berdi:
O'zbekistonda bolalar eng katta boylik sifatida qadrlanadi. Sog'lom avlodni tarbiyalash davlat siyosatining ustuvor yo'nalishi etib belgilangan. O'zbekiston Respublikasi o'z Konstitutsiyasini qabul qilganidan bir kun o'tib – 1992-yil 9-dekabrda Bola huquqlari to'g'risidagi konvensiyaga qo'shilganida ham chuqur ramziy ma'no bor.
Mamlakatingizda onalik va bolalikni muhofaza qilish, ularni muntazam tibbiy ko'rikdan o'tkazish va sog'lomlashtirish, kasalliklar profilaktikasi, bolalar sportini va ta'lim-tarbiyasini yanada rivojlantirish borasida keng qamrovli ishlar amalga oshirilayotgani quvonarlidir.
O'zbekiston bilan YuNISEF o'rtasida imzolangan 2010-2015-yillarga mo'ljallangan hamkorlik dasturiga muvofiq tashkilotimiz ona va bola salomatligini mustahkamlash, to'g'ri ovqatlanishni targ'ib etish, OIVning oldini olish, maktabgacha ta'lim va maktab ta'limi sifatini yanada oshirishga hissa qo'shmoqda. «Sog'lom bola yili» Davlat dasturini amalga oshirishda ham faol ishtirok etdi.
Joriy yil 2010-2015-yillarga mo'ljallangan hamkorlik dasturimiz nihoyasiga yetkazilishi hamda yangi besh yillik dastur ishlab chiqilishi bilan ahamiyatlidir.
YuNISEF O'zbekiston bilan sog'liqni saqlash, ta'lim va bolalarni himoya qilish sohalarida hamkorlikni yanada mustahkamlash niyatida. 2016-2020-yillarga mo'ljallangan yangi dasturni amalga oshirishda milliy ustuvorliklar, Bola huquqlari to'g'risidagi konvensiya hamda o'zaro hamkorligimiz tajribasiga tayanamiz.
Vakolatxonamiz ona va bola salomatligi sohasidagi faoliyatini davom ettiradi. Pnevmoniya, diareya va tug'ruq asoratlarining oldini olish orqali bolalar o'limini kamaytirishga hissa qo'shadi. Xususan, bu yil bolalarning pnevmoniyaga chalinishining oldini oladigan yangi vaksina amaliyotga tatbiq etiladi.
Onalar va bolalar salomatligi sohasida faoliyat yurituvchi besh mingdan ziyod mutaxassis yangi bilim va ko'nikmalarga ega bo'lishi uchun qo'shimcha o'qitilishi rejalashtirilmoqda. Bu shifokor va hamshiralarning malakasini oshirishga, tibbiy xizmat sifatini yanada yuksaltirishga xizmat qiladi.
O'zbekiston bolalarning har tomonlama kamol topishi uchun maktabgacha ta'lim tizimini rivojlantirish, bog'chalarga jalb etilgan bolalar qamrovini kengaytirishga katta e'tibor qaratmoqda. Tashkilotimiz bu boradagi sa'y-harakatlarni amalga oshirishga ko'maklashadi. Chekka hududlardagi bolalarning maktabga tayyorlanishiga yordamlashuvchi yarim kunlik ta'lim guruhlari faoliyatini qo'llab-quvvatlashga katta e'tibor qaratamiz.
YuNISEF uchun 2015-yil mas'uliyatli va samarali bo'lishi kutilmoqda. Tashkilotimiz bolalar huquq va manfaatlarini ta'minlash borasida O'zbekistondagi davlat va jamoat tashkilotlari, BMTning boshqa tarkibiy tuzilmalari bilan hamkorlikni yanada kengaytiradi.

Роберт Фудерич: В Узбекистане дети - самое большое богатство
О результатах уделяемого внимания воспитанию здорового поколения, проведенной совместной работе Узбекистана и ЮНИСЕФ, а также о планах на перспективу корреспонденту УзА рассказал глава представительства ЮНИСЕФ в нашей стране Роберт Фудерич:
В Узбекистане дети - самое большое богатство. Воспитание здорового поколения определено в качестве приоритетного направления государственной политики. Глубоко символично, что Республика Узбекистан спустя день после принятия своей Конституции – 9 декабря 1992 года присоединилась к Конвенции о правах ребенка.
Отрадно, что в Узбекистане осуществляется широкомасштабная работа по охране материнства и детства, проведению медицинского осмотра и оздоровления матерей и детей, профилактике заболеваний, дальнейшему развитию детского спорта и образовательно-воспитательной сферы.
Согласно программе о сотрудничестве между Узбекистаном и ЮНИСЕФ на 2010-2015 годы наша организация вносит вклад в работу по укреплению здоровья матери и ребенка, пропаганде правильного питания, профилактике ВИЧ, дальнейшему повышению качества дошкольного и начального образования. ЮНИСЕФ также принимал активное участие в реализации Государственной программы «Год здорового ребенка».
Необходимо отметить, что в текущем году завершается наша программа сотрудничества на 2010-2015 годы и будет разработана новая пятилетняя программа.
ЮНИСЕФ нацелен на дальнейшее укрепление партнерства с Узбекистаном в сферах здравоохранения, образования и защиты детей. В реализации новой программы на 2016-2020 годы мы будем опираться на национальные приоритеты, Конвенцию о правах ребенка и опыт взаимного сотрудничества.
Наше представительство продолжит свою деятельность по охране здоровья матери и ребенка, внесет вклад в дальнейшее снижение детской смертности путем профилактики пневмонии, диареи и осложнений при родах. В частности, в этом году будет внедрена новая вакцина для профилактики заболевания детей пневмонией.
Намечается дополнительное обучение более пяти тысяч специалистов, осуществляющих деятельность в сфере охраны здоровья матери и ребенка. Это послужит повышению квалификации врачей и медсестер, дальнейшему улучшению качества медицинских услуг.
Узбекистан в целях всестороннего развития детей уделяет большое внимание развитию системы дошкольного образования, расширению охвата мальчиков и девочек дошкольными образовательными учреждениями. Наша организация будет содействовать осуществлению мер в этом направлении. Также будет уделено большое внимание поддержке деятельности полудневных образовательных групп по содействию дошкольной подготовке детей в отдаленных районах.
Для ЮНИСЕФ 2015 год станет ответственным и плодотворным. Наша организация еще более расширит сотрудничество с государственными и общественными организациями Узбекистана, другими структурными подразделениями ООН в сфере обеспечения прав и интересов детей.