Qirg‘iziston Respublikasi Jo‘g‘orku Keneshi To‘rog‘asi D.Jumabekovning tashrifi to‘g‘risida
2017 yil 20 dekabr kuni Qirg‘iziston Respublikasi Jo‘g‘orku Keneshi To‘rog‘asi D.Jumabekov rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga keldi.
Tashrif doirasida qator uchrashuvlar rejalashtirilgan. Yuqori martabali mehmon, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarida ham bo‘ladi.
Uchrashuvlar va muzokaralar davomida tomonlar ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishga doir muhim masalalarni, parlamentlararo aloqalarni, shuningdek, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish va chuqurlashtirish istiqbollarini muhokama qiladilar.
Tashrif dasturida Samarqand shahrining madaniy-tarixiy, diqqatga sazovor joylarini borib ko‘rish, Mustaqillik maydonidagi Mustaqillik va ezgulik monumentiga gulchambar qo‘yish, “Chingiz Aytmatov va O‘zbekiston” ekspoziyasi hamda “Hazrati Imom” majmuasi bilan tanishish nazarda tutilgan.
Tashrif yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Oliy Majlisi Senati va Qirg‘iz Respublikasi Jo‘g‘orku Keneshi o‘rtasida ikki tomonlama parlamentlararo hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha 2018 yilga mo‘ljallangan Amaliy tadbirlar rejasini (“Yo‘l xaritasi”ni) imzolash rejalashtirilmoqda.

Визит Торага Жогорку Кенеша Кыргызской Республики Д.Джумабекова
20 декабря 2017 года в Узбекистан с официальным визитом прибыл Торага Жогорку Кенеша Кыргызской Республики Д.Джумабеков.
В рамках визита запланировано проведение ряда встреч, в том числе в палатах Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В ходе встреч и переговоров стороны обсудят ключевые вопросы развития двусторонних отношений, перспективы дальнейшего расширения и углубления межпарламентских связей, а также торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Программой визита предусмотрено посещение и ознакомление с культурно-историческими достопримечательностями г. Самарканда, возложение цветов к монументу «Независимости и гуманизма» на площади «Мустакиллик», постоянной экспозиции «Чингиз Айтматов и Узбекистан», а также комплекса «Хазрати Имам».
По итогам визита планируется подписание Плана практических мероприятий («Дорожную карту») по дальнейшему развитию двустороннего межпарламентского сотрудничества между Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Жогорку Кенешем Кыргызской Республики на 2018 год.