O‘zbekiston Respublikasining rivojlanish davlat dasturlarini shakllantirish va moliyalashtirishning yangi tartibini joriy etish to‘g‘risida
2017-12-19 | Hujjatlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriф
Mamlakatda yirik infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, zamonaviy yuqori texnologiyali ishlab chiqarish obyektlarini barpo etish maqsadida iqtisodiyotni jadal rivojlantirish, chet el investitsiyalarini faol jalb qilish borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, mazkur sohadagi faoliyatning samaradorligiga, eng avvalo, mavjud resurslardan nooqilona foydalanish, investitsiya dasturiga kiritilgan loyihalarning iqtisodiy jihatdan maqsadga muvofiqligi va rentabelligi yuzaki o‘rganilganligi bilan bog‘liq qator kamchiliklar salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Amaldagi resurslarni, shuningdek, investitsiyalar, eng avvalo, xorijiy investitsiyalarni jalb etishning real imkoniyatlarini inobatga olgan holda iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarni uzoq muddatli rivojlantirish konsepsiyasi mavjud emas. Buning oqibatida iqtisodiy jihatdan istiqbolli bo‘lmagan loyihalarni tashabbus qilish, moliyaviy mablag‘larni samarasiz sarflash holatlari mavjud bo‘lib, bu oxir-oqibatda, umuman, mamlakatning investitsiyaviy jozibadorligini pasaytirishga olib keladi.
Mazkur holatlar investitsiya dasturlarini shakllantirish tartibi, uni moliyalashtirish mexanizmlarini tubdan qayta ko‘rib chiqishni, amalga oshirishga taklif etilgan loyihalarni tanlab olishning shaffofligi va samaradorligini oshirishni talab qiladi.
Rivojlanish davlat dasturlarini shakllantirish tartibini yanada takomillashtirish, loyihalarni moliyalashtirish va tanlab olishning samaradorligi va shaffofligini ta’minlash, shuningdek, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalarga muvofiq:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi, Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligining:
markazlashtirilgan manbalar mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladigan, shu jumladan, hududlar va iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan tasdiqlanadigan O‘zbekiston Respublikasining rivojlanish davlat dasturlari (keyingi o‘rinlarda rivojlanish davlat dasturlari deb yuritiladi) asosida amalga oshirish tartibini joriy etish;
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbekiston Respublikasining rivojlanish davlat dasturlarini moliyalashtirish jamg‘armasini (keyingi o‘rinlarda Jamg‘arma deb yuritiladi) tashkil etish haqidagi takliflari qabul qilinsin.
rivojlanish davlat dasturlariga kiritilgan, moliyalashtirishning markazlashtirilgan manbalari belgilangan loyihalarni moliyalashtirish faqat Jamg‘arma orqali amalga oshiriladi;
Jamg‘arma mablag‘lari O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankidagi hisobvaraqlarda jamlanadi;
Jamg‘armaning ijro etuvchi organi va mablag‘larining tasarruf etuvchisi Jamg‘armaning ijro etuvchi direksiyasi hisoblanadi;
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar, innovatsion rivojlantirish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyatini muvofiqlashtirish, turizm masalalari kompleksi rahbari Jamg‘armaning ijro etuvchi direktori hisoblanadi;
Jamg‘armaning ijro etuvchi direktori va uning xodimlari mehnatiga haq to‘lash shartlari Jamg‘arma Kuzatuv kengashi tomonidan belgilanadi.
3. Quyidagilar Jamg‘arma mablag‘larini shakllantirish manbalari etib belgilansin:
O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti va davlat byudjetdan tashqari jamg‘armalarning rivojlanish davlat dasturlariga kiritilgan loyihalarni moliyalashtirish uchun mo‘ljallangan mablag‘lari;
O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasining rivojlanish davlat dasturlarini amalga oshirish uchun ajratilgan mablag‘lari;
O‘zbekiston Respublikasi Hukumati kafolati bilan jalb etiladigan chet el kreditlari;
O‘zbekiston Respublikasi Hukumati qarorlari bilan belgilanadigan boshqa manbalar.
O‘zbekiston Respublikasining rivojlanish davlat dasturlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risidagi nizom 1-ilovaga muvofiq;
Jamg‘arma Kuzatuv kengashining tarkibi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
rivojlanish davlat dasturlari tegishli rivojlanish konsepsiyasini hisobga olgan holda tasdiqlanadigan, uzoq muddatli istiqbolda, qoida tariqasida, 10-15 yilda O‘zbekiston Respublikasining tarmoq, hududiy va maqsadli ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining ustuvor yo‘nalishlarini amalga oshirish bo‘yicha kompleks ko‘rinishni va strategik vazifalarni jamlagan tarmoq, hududiy va maqsadli loyihalar portfeli asosida shakllantiriladi;
rivojlanish davlat dasturlarini ishlab chiqish va realizatsiya qilish bo‘yicha ishlarni muvofiqlashtirish Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi tomonidan Iqtisodiyot vazirligi bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – Investitsiyalar, innovatsion rivojlantirish, erkin iqtisodiy va kichik sanoat zonalari faoliyatini muvofiqlashtirish, turizm masalalari kompleksi rahbarining boshchiligida amalga oshiriladi;
rivojlanish davlat dasturlarini moliyalashtirish uchun mo‘ljallangan nomarkazlashtirilgan investitsiyalar Jamg‘armada hisobga olinadi;
rivojlanish davlat dasturlarini tasdiqlash O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligining ular bo‘yicha ijobiy xulosasi bo‘lgan hollardagina amalga oshiriladi;
markazlashtirilgan manbalar hisobidan moliyalashtiriladigan loyihalarni rivojlanish davlat dasturlariga kiritish Jamg‘arma Kuzatuv kengashining ijobiy qarori bo‘lgan hollardagina amalga oshiriladi;
rivojlanish davlat dasturlarini moliyalashtirish uchun tijorat banklarining kreditlari loyihalarning loyiha-smeta hujjatlari va biznes-rejalari puxta va har tomonlama o‘rganilgandan so‘ng, shuningdek, tijorat banki kredit qo‘mitasining ijobiy qarori mavjud bo‘lgan hollarda taqdim etiladi.
6. Iqtisodiyot vazirligi va Moliya vazirligi ikki hafta muddatda Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligiga rivojlanish davlat dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish bo‘yicha ishlarni tashkil etish uchun zarur bo‘lgan ma’lumotlar bazalari va boshqa axborotlar taqdim etilishini ta’minlasin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi, boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda:
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga Jamg‘arma faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida Hukumat qarori loyihasini;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devoniga rivojlanish davlat dasturlariga kiritiladigan loyihalarning loyihaoldi, loyiha va tender hujjatlarini ishlab chiqish, ekspertizadan o‘tkazish va tasdiqlashni, shuningdek, boshqa davlat organlari va tashkilotlarning vazifa va shtat birliklarini optimallashtirish orqali O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi tizimida mazkur hujjatlar va import kontraktlarining kompleks ekspertizasini amalga oshirish uchun mas’ul bo‘lgan maxsus tuzilmani tashkil etishni nazarda tutuvchi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori loyihasini kiritsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Jamg‘armaning ijro etuvchi direksiyasi faoliyatini moliyalashtirishga mablag‘larni 2018 yil 1 yanvardan asoslantirilgan hisob-kitoblar bo‘yicha ajratsin hamda har yili O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti xarajatlarida nazarda tutsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2003-yil 12-sentabrdagi “Kapital qurilishda xo‘jalik munosabatlari mexanizmini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 395-son qarorida:
3-bandning to‘rtinchi xatboshisi chiqarib tashlansin;
4-ilova o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
10. Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risidagi takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
11. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.R.Xolmurodov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi direktori Sh.M.Sadikov zimmasiga yuklansin.

О внедрении нового порядка формирования и финансирования государственных программ развития Республики Узбекистан
2017-12-19 | Документы
В стране осуществляется масштабная работа по ускоренному развитию экономики, активному привлечению иностранных инвестиций в целях реализации крупных инфраструктурных проектов, строительства современных высокотехнологичных производственных объектов.
Вместе с тем на эффективности деятельности в данной сфере сказывается ряд недостатков, связанных, прежде всего, с нерациональным использованием имеющихся ресурсов, поверхностной проработкой экономической целесообразности и рентабельности проектов, включаемых в инвестиционную программу.
Отсутствуют концепции долгосрочного развития отраслей экономики и регионов с учетом имеющихся ресурсов, а также реальных возможностей привлечения инвестиций, прежде всего, иностранных. В результате чего имеют место случаи инициирования экономически бесперспективных проектов, неэффективного расходования финансовых средств, что в конечном итоге приводит к снижению инвестиционной привлекательности страны в целом.
Данные обстоятельства требуют коренного пересмотра порядка формирования инвестиционной программы, механизмов ее финансирования, повышения прозрачности и эффективности осуществления отбора предлагаемых к реализации проектов.
В целях дальнейшего совершенствования порядка формирования государственных программ развития, обеспечения эффективности и прозрачности финансирования и отбора проектов, а также в соответствии с задачами, определенными Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах:
1. Принять предложение Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерства экономики, Министерства финансов Республики Узбекистан о:
внедрении порядка реализации проектов, в том числе по развитию регионов и отраслей экономики, финансируемых за счет средств централизованных источников, на основе государственных программ развития Республики Узбекистан (далее – государственные программы развития), утверждаемых Президентом Республики Узбекистан;
образовании Фонда финансирования государственных программ развития Республики Узбекистан при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Фонд).
финансирование проектов, включенных в государственные программы развития, по которым определены централизованные источники финансирования, осуществляется исключительно через Фонд;
средства Фонда аккумулируются на счетах в Центральном банке Республики Узбекистан;
исполнительным органом и распорядителем средств Фонда является исполнительная дирекция Фонда;
исполнительным директором Фонда является заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – руководитель Комплекса по вопросам инвестиций, инновационного развития, координации деятельности свободных экономических и малых промышленных зон, туризма;
условия оплаты труда исполнительного директора Фонда и его работников определяются Наблюдательным советом Фонда.
3. Определить источниками формирования средств Фонда:
средства Государственного бюджета Республики Узбекистан и государственных внебюджетных фондов, предназначенных для финансирования проектов, включенных в государственные программы развития;
средства Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан, выделяемые для реализации государственных программ развития;
иностранные кредиты, привлекаемые под гарантию Правительства Республики Узбекистан;
другие источники, устанавливаемые решениями Правительства Республики Узбекистан.
Положение о порядке формирования государственных программ развития Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
состав Наблюдательного совета Фонда согласно приложению № 2.
государственные программы развития формируются на основе отраслевых, региональных и целевых портфелей проектов, утверждаемых с учетом соответствующих концепций развития, содержащих комплексное видение и стратегические задачи по реализации приоритетных направлений отраслевого, регионального и целевого социально-экономического развития Республики Узбекистан в долгосрочной перспективе, как правило, на 10-15 лет;
координация работы по разработке и реализации государственных программ развития осуществляется Государственным комитетом по инвестициям совместно с Министерством экономики под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – руководителя Комплекса по вопросам инвестиций, инновационного развития, координации деятельности свободных экономических и малых промышленных зон, туризма;
нецентрализованные инвестиции, предназначенные для финансирования государственных программ развития, подлежат учету в Фонде;
утверждение государственных программ развития осуществляется исключительно при наличии по ним положительного заключения Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан;
включение проектов в государственные программы развития, предусматривающих финансирование за счет средств централизованных источников, осуществляется исключительно при наличии положительного решения Наблюдательного совета Фонда;
кредиты коммерческих банков для финансирования государственных программ развития предоставляются после тщательного и всестороннего изучения проектно-сметной документации и бизнес-планов проектов, а также наличия положительного решения кредитного комитета коммерческого банка.
6. Министерству экономики и Министерству финансов в двухнедельный срок обеспечить передачу Государственному комитету по инвестициям и Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан баз данных и другой информации, необходимой для организации работы по разработке и реализации государственных программ развития.
7. Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Государственному комитету по инвестициям совместно с Министерством экономики, Министерством финансов, другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести:
в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения об организации деятельности Фонда;
в аппарат Президента Республики Узбекистан проект решения Президента Республики Узбекистан, предусматривающего порядок разработки, проведения экспертизы и утверждения предпроектной, проектной и тендерной документации проектов, включаемых в государственные программы развития, а также создание специальной структуры в системе Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, ответственной за осуществление комплексной экспертизы указанной документации и импортных контрактов, с оптимизацией функций и штатной численности других государственных органов и организаций.
8. Министерству финансов Республики Узбекистан по обоснованным расчетам выделить с 1 января 2018 года и ежегодно предусматривать в расходах Государственного бюджета Республики Узбекистан средства на финансирование деятельности исполнительной дирекции Фонда.
9. В постановлении Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 сентября 2003 года № 395 «О мерах по совершенствованию механизма хозяйственных отношений в капитальном строительстве»:
абзац четвертый пункта 3 исключить;
приложение № 4 признать утратившим силу.
10. Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Холмуродова С. Р. и директора Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан Садикова Ш. М.