Prezidentimiz tashabbusi bilan ishlab chiqilgan Nukusning bosh rejasi shaharni 2035-yilgacha ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, infratuzilma va aholi turar-joy sharoitini yaxshilashga qaratilgan keng ko‘lamli bunyodkorlik loyihalarini qamrab olgan.
Davlatimiz rahbari joriy yil yanvar oyida Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifi chog‘ida Nukusning Yernazar Olako‘z ko‘chasini rekonstruksiya qilish loyihasi bilan tanishib, uni yanada takomillashtirish bo‘yicha zarur taklif va tavsiyalarni bergan edi.
Rejaga ko‘ra, ushbu markaziy ko‘cha kengaytirilib, transport harakati uchun yanada qulaylik yaratiladi. Yo‘l bo‘yida ko‘p qavatli uylar, savdo va maishiy xizmat ko‘rsatish shoxobchalari quriladi.
Ayni paytda bu yerda zamonaviy loyihalar asosida 5 qavatli 30 turar joy binosi qurib bitkazilmoqda. Imtiyozli ipoteka krediti asosida beriladigan ushbu uylarda yashash uchun barcha qulayliklar yaratiladi. Uylar 2018-yilda foydalanishga topshiriladi. Kelasi yili ushbu ko‘chada yana 20 uy quriladi.
Shaharning Abdamboyev ko‘chasida ham arzonlashtirilgan uylardan iborat turar-joy massivi barpo etilmoqda. Joriy yilda qurilgan ko‘p qavatli 7 uy shu kunlarda o‘z egalariga topshirilmoqda.
Massivda zamonaviy mahalla markazi, xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, go‘zallik saloni, mini-bank, bolalar o‘yin maydonchalari barpo etiladi, hudud obodonlashtiriladi.
Davlatimiz rahbari aholining arzonlashtirilgan uy-joyga qiziqishi ortib borayotganini inobatga olib kelgusi yilda bu yerda yana 15 ko‘p qavatli uy qurish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Shu yerda Prezidentimizning Sergeli tumaniga tashrifi chog‘ida bergan ko‘rsatmalari asosida ko‘p qavatli uylarning 1-qavatida bolalar bog‘chasi va oilaviy poliklinikani joylashtirish bo‘yicha ishlab chiqilgan loyiha taqdimoti ham o‘tkazildi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu uylarning afzalligiga e’tibor qaratdi, loyihani takomillashtirish, ko‘p farzandli oilalar va keksalarga qo‘shimcha sharoitlar yaratish kerakligini ta’kidladi.
Toshkent pediatriya-tibbiyot instituti Nukus filiali shifoxonasida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va rekonstruksiya ishlari, Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutining yangi bosh o‘quv binosini qurish, “Dian-plast” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan yumshoq yuk konteynerlari ishlab chiqarish loyihalari bilan ham tanishib, mutasaddilarga bu boradagi topshiriq va ko‘rsatmalarini berdi.

Shavkat Mirziyoyev got acquainted with creative projects implemented in accordance with the general plan of the city of Nukus
2017-12-16 | Politics
The general plan of Nukus, developed at the initiative of the President of our country for the period until 2035, includes large-scale creative projects aimed at socio-economic development of the city, improving the infrastructure and living conditions of the population.
During the trip to the Republic of Karakalpakstan in January this year, the Head of our state got acquainted with the project of reconstruction of the street of Yernazar Olakuz, gave necessary recommendations on its further improvement.
According to the plan, this central street will be expanded, which will create even more favorable conditions for traffic. Along the street, multi-storey residential buildings, trade and consumer facilities will be erected.
At present, construction of 30 five-storey residential buildings is being completed here. Modern conditions are being created in these houses, apartments, which will be provided on the basis of preferential mortgage loans. The houses will be commissioned in 2018. Next year another 20 houses will be built along this street.
Residential array of affordable housing is also being built on Abdambayeva street in the city of Nukus. 7 multi-storey houses, built in the current year, will be handed over to the owners.
A modern makhalla guzar, consumer services points, a beauty salon, a mini-bank, children's playgrounds will appear in the array. The adjacent territory will be landscaped.
Taking into account the growing interest of the population in affordable housing, the Head of our state gave instruction on construction here of another 15 multi-storey houses next year.
Presentation of the project, developed on the basis of instructions of the President of our country, which were given during the visit to Sergeli district of the capital, on creating a kindergarten and a family polyclinic on the 1st floors of multi-storey houses, was held.
Shavkat Mirziyoyev drew attention to the advantages of these houses, emphasized the need to improve the project, create additional conditions for large families and elderly people.
He also got acquainted with the creative and reconstruction activities carried out in Nukus branch of Tashkent Pediatric Medical Institute, the projects on construction of a new main educational building of Nukus State Pedagogical Institute named after Adjiniyaz, the production of soft cargo containers by “Dian-plast” LLC, gave corresponding instructions in this direction.