Prezidentimiz tashabbusi bilan ishlab chiqilgan Nukusning bosh rejasi shaharni 2035-yilgacha ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, infratuzilma va aholi turar-joy sharoitini yaxshilashga qaratilgan keng ko‘lamli bunyodkorlik loyihalarini qamrab olgan.
Davlatimiz rahbari joriy yil yanvar oyida Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifi chog‘ida Nukusning Yernazar Olako‘z ko‘chasini rekonstruksiya qilish loyihasi bilan tanishib, uni yanada takomillashtirish bo‘yicha zarur taklif va tavsiyalarni bergan edi.
Rejaga ko‘ra, ushbu markaziy ko‘cha kengaytirilib, transport harakati uchun yanada qulaylik yaratiladi. Yo‘l bo‘yida ko‘p qavatli uylar, savdo va maishiy xizmat ko‘rsatish shoxobchalari quriladi.
Ayni paytda bu yerda zamonaviy loyihalar asosida 5 qavatli 30 turar joy binosi qurib bitkazilmoqda. Imtiyozli ipoteka krediti asosida beriladigan ushbu uylarda yashash uchun barcha qulayliklar yaratiladi. Uylar 2018-yilda foydalanishga topshiriladi. Kelasi yili ushbu ko‘chada yana 20 uy quriladi.
Shaharning Abdamboyev ko‘chasida ham arzonlashtirilgan uylardan iborat turar-joy massivi barpo etilmoqda. Joriy yilda qurilgan ko‘p qavatli 7 uy shu kunlarda o‘z egalariga topshirilmoqda.
Massivda zamonaviy mahalla markazi, xizmat ko‘rsatish shoxobchalari, go‘zallik saloni, mini-bank, bolalar o‘yin maydonchalari barpo etiladi, hudud obodonlashtiriladi.
Davlatimiz rahbari aholining arzonlashtirilgan uy-joyga qiziqishi ortib borayotganini inobatga olib kelgusi yilda bu yerda yana 15 ko‘p qavatli uy qurish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.
Shu yerda Prezidentimizning Sergeli tumaniga tashrifi chog‘ida bergan ko‘rsatmalari asosida ko‘p qavatli uylarning 1-qavatida bolalar bog‘chasi va oilaviy poliklinikani joylashtirish bo‘yicha ishlab chiqilgan loyiha taqdimoti ham o‘tkazildi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu uylarning afzalligiga e’tibor qaratdi, loyihani takomillashtirish, ko‘p farzandli oilalar va keksalarga qo‘shimcha sharoitlar yaratish kerakligini ta’kidladi.
Toshkent pediatriya-tibbiyot instituti Nukus filiali shifoxonasida amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va rekonstruksiya ishlari, Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutining yangi bosh o‘quv binosini qurish, “Dian-plast” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan yumshoq yuk konteynerlari ishlab chiqarish loyihalari bilan ham tanishib, mutasaddilarga bu boradagi topshiriq va ko‘rsatmalarini berdi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с созидательными проектами, реализуемыми в соответствии с генеральным планом города Нукус
Разработанный по инициативе Президента нашей страны генеральный план Нукуса на период до 2035 года включает в себя масштабные созидательные проекты, направленные на социально-экономическое развитие города, улучшение инфраструктуры и жилищных условий населения.
В ходе поездки в Республику Каракалпакстан в январе нынешнего года глава нашего государства ознакомился с проектом реконструкции улицы Ерназара Олакуза, дал необходимые рекомендации по ее дальнейшему благоустройству.
Согласно плану эта центральная улица будет расширена, что создаст еще более благоприятные условия для движения транспорта. Вдоль улицы будут возведены многоэтажные жилые дома, объекты торговли и бытового обслуживания.
В настоящее время здесь завершается строительство 30 пятиэтажных жилых домов. В этих домах, квартиры в которых будут предоставлены на основе льготных ипотечных кредитов, создаются современные условия. Дома будут сданы в эксплуатацию в 2018 году. В будущем году вдоль этой улицы будет построено еще 20 домов.
Жилой массив доступного жилья возводится также и на улице Абдамбаева города Нукус. Построенные в нынешнем году 7 многоэтажных домов на днях будут сданы хозяевам.
На массиве также появятся современный махаллинский гузар, пункты бытового обслуживания, салон красоты, мини-банк, детские игровые площадки. Будет благоустроена близлежащая к нему территория.
Учитывая возрастающий интерес населения к доступному жилью, глава нашего государства дал поручение по строительству здесь в будущем году еще 15 многоэтажных домов.
Здесь же состоялась презентация проекта, разработанного на основе указаний Президента нашей страны, данных в ходе посещения Сергелийского района столицы, по размещению на 1-х этажах многоэтажных домов детского сада и семейной поликлиники.
Шавкат Мирзиёев обратил внимание на преимущества этих домов, подчеркнул необходимость совершенствования проекта, создания дополнительных условий для многодетных семей и пожилых людей.
Он также ознакомился с созидательной работой и реконструкцией, осуществляемыми в Нукусском филиале Ташкентского педиатрического медицинского института, проектами по строительству нового главного учебного корпуса Нукусского государственного педагогического института имени Аджинияза, производству ООО “Dian-plast” мягких грузовых контейнеров, дал соответствующие поручения в данном направлении.