Davlatimiz rahbarining tashrifni bolalar bog‘chasidan boshlaganida katta ma’no mujassam. Prezidentimiz o‘zining har bir chiqishlari va hududlarga tashrifida maktabgacha ta’lim sifatini oshirish, maktabgacha ta’lim muassasalarida bolalarni maktabga sifatli tayyorlashni tubdan yaxshilash, ta’lim-tarbiya jarayoniga jahon amaliyotida keng qo‘llaniladigan zamonaviy ta’lim dasturlari va texnologiyalarini joriy etish tashabbusini ilgari surmoqda va bu borada muhim vazifalarni qo‘ymoqda.
Prezidentimizning 2016-yil 29-dekabrdagi “2017-2021-yillarda maktabgacha ta’lim tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilinib, maktabgacha ta’lim muassasalarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash, jumladan, qishloq aholi punktlarida yangi ana shunday inshoatlar qurish, ularni zamonaviy inventar, uskunalar, o‘quv-metodik qo‘llanmalar, multimedia resurslari bilan ta’minlash choralari ko‘rilmoqda.
Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 30-sentabrdagi maktabgacha ta’lim tizimini boshqarishni tubdan takomillashtirish to‘g‘risidagi farmoni bilan esa Maktabgacha ta’lim vazirligi tashkil etildi. Yangi vazirlikning asosiy vazifalari bosqichma-bosqich barcha bolalarni maktabgacha ta’lim tizimiga qamrab olish, mamlakatda o‘zaro raqobat qiluvchi davlat va nodavlat MTMlari tarmog‘ini yaratish, amaliyotga maktabgacha ta’lim va bolalarni tarbiyalashning muqobil shakllarini joriy etishdan iborat.
Mazkur qaror va farmon ijrosi yuzasidan bugun Qoraqalpog‘iston Respublikasida ham keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. 318 ta maktabgacha ta’lim muassasasi faoliyat ko‘rsatayotgan bo‘lib, ularning 3 tasi xususiy, 7 tasi turli tashkilotlar tasarrufida. Ularda 48 ming 106 nafar, umumiy bolalarning 32 foizi ta’lim-tarbiya olmoqda.
Mazkur bog‘cha 140 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, 1992-yilda tashkil etilgan. 37 nafar pedagog va tarbiyachi ularga g‘amxo‘rlik ko‘rsatib kelmoqda.
Davlatimiz rahbari bog‘chada bolalarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi, tarbiyalanuvchilarni yaqinlashib kelayotgan Yangi yil bayrami bilan tabrikladi.
Maktabgacha ta’lim tizimiga alohida e’tibor qaratayotganimiz bejiz emas, dedi Shavkat Mirziyoyev. Yoshlar tarbiyasiga bugundan e’tibor bermasak ertaga kech bo‘lishi mumkin.
Prezidentimiz bolalarning ovqatlanish ratsioni bilan qiziqdi.
Maktabgacha ta’lim muassasalarini Qoraqalpog‘istonning iqlim sharoitidan kelib chiqib qurish kerak, dedi Shavkat Mirziyoyev. Har bir xonani isitiladigan pol bilan ta’minlash zarur. Bundan tashqari bu soha uchun kadrlar tayyorlash tizimini ham qayta ko‘rib chiqish kerak. Buning uchun oliy ta’lim muassasalari qoshida maxsus kurslar tashkil qilish lozim. Tarbiyachilar saviyasi bolalar kelajagi uchun muhim ahamiyatga ega.
Davlatimiz rahbari yangi qurilayotgan bog‘chalar loyihasini tayyorlashda Janubiy Koreya tajribasini tatbiq qilish lozimligini qayd etdi.
Bunday inshoatlarni eskicha ruhdagi loyihalar asosida qurish o‘zini oqlamayapti. Bolalarning yotoqxonalari va darsxonalarini keng va yorug‘ qilib bunyod qilishimiz, ma’muriy xonalarni ixchamlashtirishimiz kerak, dedi Prezidentimiz.
Shu yerda 50, 100, 150 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasalarining namunaviy loyihalari taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Yangi loyihalarda maktabgacha ta’lim muassasalarining davlat va nodavlat tarmoqlarini yanada kengaytirish, ular o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirish, davlat va xususiy sektor sherikligi shartlarida maktabgacha ta’lim muassasalarining yangi shakllarini joriy etish kabi ma’lumotlar o‘z ifodasini topdi.
Prezidentimiz pedagogika kollejini tugatgan yoshlarni qayta tayyorlov kurslariga jalb qilib, ularni maktabgacha ta’lim muassasalariga ishga qabul qilish bo‘yicha topshiriq berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев начал поездку в Каракалпакстан с посещения дошкольного образовательного учреждения №8 Чимбайского района
То, что первым пунктом поездки главы нашего государства стал детский сад, имеет большое значение. В каждом своем выступлении и в ходе поездок в регионы Президент нашей страны выдвигает инициативы и ставит важные задачи по повышению качества дошкольного образования, кардинальному улучшению подготовки детей к школе, внедрению широко применяемых в мировой практике современных образовательных программ и технологий в процесс обучения и воспитания.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы дошкольного образования в 2017-2021 годах” от 29 декабря 2016 года принимаются меры по укреплению материально-технической базы существующих дошкольных образовательных учреждений, строительству новых, в том числе в сельской местности, обеспечению их современным инвентарем, оборудованием, учебно-методическими пособиями и мультимедийными ресурсами.
Указом Шавката Мирзиёева о кардинальном совершенствовании управления системой дошкольного образования от 30 сентября текущего года создано Министерство дошкольного образования. Основными задачами нового министерства определены поэтапный охват всех детей системой дошкольного образования, создание в стране в целях здоровой конкуренции сети государственных и негосударственных дошкольных образовательных учреждений, внедрение альтернативных форм дошкольного образования и воспитания детей.
Во исполнение данных постановления и указа широкомасштабная работа проводится и в Республике Каракалпакстан. Здесь действуют 318 дошкольных образовательных учреждений, в том числе 3 частных и 7 детских садов при различных организациях. В них воспитываются 48 106 малышей детей, или 32 процента всех детей региона.
Дошкольное образовательное учреждение №8 Чимбайского района организовано в 1992 году и рассчитано на 140 воспитанников. О них заботятся 37 педагогов и воспитателей.
Глава нашего государства ознакомился с созданными в детском саду условиями, поздравил воспитанников с приближающимся праздником Нового года.
Мы не случайно уделяем особое внимание системе дошкольного образования, сказал Шавкат Мирзиёев. Если сегодня мы не уделим должного внимания воспитанию молодежи, то завтра может быть поздно.
Президент нашей страны поинтересовался рационом питания детей.
Дошкольные образовательные учреждения необходимо строить с учетом климатических условий, сказал Шавкат Мирзиёев. Каждое помещение должно иметь теплый пол. Кроме того, необходимо пересмотреть систему подготовки кадров для сферы. Нужно организовать специальные курсы при высших образовательных учреждениях. Профессиональный уровень воспитателей очень важен для будущего детей.
Глава нашего государства отметил необходимость учитывать южнокорейский опыт при подготовке проектов организации новых детских садов.
Нынешние проекты таких сооружений, разрабатываемые на основе устаревших решений, не оправдывают себя. Мы должны строить детские спальни и классы широкими и светлыми, а административные помещения должны быть компактнее, сказал Президент.
Здесь же состоялась презентация типовых проектов строительства дошкольных образовательных учреждений на 50, 100, 150 мест. Была представлена информация касательно дальнейшего расширения сети государственных и негосударственных ДОУ, формирования между ними здоровой конкуренции, внедрения новых форм дошкольного воспитания на основе государственно-частного партнерства.
Президент нашей страны дал поручения по привлечению выпускников педагогических колледжей на курсы переподготовки и приему их на работу в дошкольные образовательные учреждения.