Qirg‘iziston Prezidenti Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikeri bilan uchrashdi
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooranbay Jeenbekovning mamlakatimizga rasmiy tashrifi davom etmoqda.
Prezident Sooranbay Jeenbekov 14-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikeri Nuriddinjon Ismoilov bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘iziston Respublikasiga davlat tashrifi chog‘ida imzolangan Parlamentlararo hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum bu sohadagi aloqalarni rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etayotgani ta’kidlandi.
Sooranbay Jeenbekov joriy yil mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar tarixida tub burilish davri bo‘lgani, aloqalarning bugungi darajasini saqlab qolish va izchil davom ettirish muhimligini qayd etdi.
Tobora rivojlanib borayotgan hamkorlikning huquqiy asosini mustahkamlash maqsadida o‘zaro tashriflar o‘tkazish, qonunchilikdagi yangiliklardan bir-birini xabardor qilib borish yuzasidan fikr almashildi.
21-dekabrda Qirg‘iziston Respublikasi Jogorku Keneshi delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi parlamentlararo aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti Sooranbay Jeenbekov O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov bilan ham uchrashuv o‘tkazdi.

Президент Кыргызстана встретился со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса
Президент Сооранбай Жээнбеков 14 декабря встретился со Спикером Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нуриддинжоном Исмоиловым.
Отмечалось, что Меморандум о межпарламентском сотрудничестве, подписанный в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Кыргызскую Республику, имеет важное значение в развитии связей в этой сфере.
Сооранбай Жээнбеков подчеркнул, что нынешний год стал периодом коренного поворота в истории отношений наших стран и очень важно сохранять и продолжать нынешний уровень связей между нашими государствами.
Состоялся обмен мнениями о проведении взаимных визитов и двустороннем информировании о новшествах в законодательстве с целью укрепления правовых основ развивающегося сотрудничества.
Отметил, что предстоящий 21 декабря визит делегации Жогорку Кенеша Кыргызстана в Узбекистан будет способствовать укреплению межпарламентских связей.
Также состоялась встреча Президента Республики Кыргызстан Сооранбая Жээнбекова с Премьер-министром Республики Узбекистан Абдуллой Ариповым.