Muzokaralar keng doirada davom etdi
Unda asosiy e’tibor O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport kommunikatsiyalari, ilmiy-texnikaviy, bank-moliyaviy, madaniy-gumanitar va hududlararo hamkorlikni yanada rivojlantirish, energetika, sanoat, qishloq va suv xo‘jaligi, turizm va boshqa sohalardagi aloqalarni mustahkamlash masalalariga qaratildi.
Savdo-iqtisodiy aloqalar rivojida O‘zbekiston Respublikasi bilan Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya muhim o‘rin tutmoqda. Ikki mamlakat Bosh vazirlari mazkur komissiyaning hamraislari etib tayinlangani tomonlarning o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishga yuksak e’tiboridan dalolat beradi.
Keyingi paytda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash ko‘rsatkichi sur’at bilan yuksalmoqda. Joriy yilning yanvar-noyabr oylarida o‘zaro savdo hajmi 56 foizdan ziyodga o‘sib, 235 million dollardan oshdi.
Ammo, muzokarada ta’kidlanganidek, bu ko‘rsatkich ikki mamlakatning mavjud imkoniyatlarini to‘liq aks ettirmaydi. Ikki tomonlama tovar ayirboshlash nomenklaturasini diversifikatsiya qilish va yaqin yillarda uning hajmini 500 million dollarga yetkazish borasida ulkan salohiyat mavjudligi qayd etildi.
Tashqi savdo infratuzilmasi va eksport-import operatsiyalarini qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini faol rivojlantirish, birgalikda savdo uylari ochish, biznes-forumlar va sanoat mahsulotlarining milliy ko‘rgazmalarini o‘tkazish zarurligi ta’kidlandi.
Qirg‘iziston Prezidentining rasmiy tashrifi doirasida tashkil etilgan sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasi va ishbilarmonlarning muzokaralarida ikki mamlakatdan ko‘plab yetakchi biznes vakillari ishtirok etgani, uning yakunida 140 million dollarlik shartnomalar imzolangani savdo-iqtisodiy munosabatlar jadal rivojlanish pallasiga kirganini namoyon qiladi.
Iqtisodiy hamkorlik haqida so‘z borar ekan, Qirg‘iziston Respublikasi hududida O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi texnikasi, yengil avtomobillari, avtobuslari, maxsus pritseplari va maishiy buyumlarini birgalikda yig‘ishni tashkil qilish loyihalarini amalga oshirish hamda qurilish materiallari va to‘qimachilik sanoatida qo‘shma korxonalar tuzish zarurligi qayd etildi.
Tomonlar bu loyihalar bilan cheklanmasdan, sanoat kooperatsiyasi sohasida istiqbolli yo‘nalishlarni birgalikda topishga kelishib oldilar.
Ishbilarmonlarning tashriflarini tashkil qilish, hamkorlikning barcha sohalarida qo‘shma tadbirlar o‘tkazish, ikki mamlakat fuqarolari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish orqali O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasida hududlararo hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlashga bundan buyon ham alohida e’tibor beriladi.
Qirg‘iziston tomoni O‘zbekistonning ikki mamlakat Bosh vazirlari rahbarligida Hokimlar va chegaradosh viloyatlar ma’muriyatlari rahbarlari kengashining birinchi majlisini o‘tkazish to‘g‘risidagi taklifini qo‘llab-quvvatladi.
Prezidentlar qisqa muddatda jahon bozorlariga chiqish imkonini beradigan transport va tranzit yo‘laklarni rivojlantirish sohasida ikki tomonlama hamkorlik strategik ahamiyatga egaligini qayd etdilar.
Davlat rahbarlari «O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy» temir yo‘lining qurilishi imkon qadar tezlashtirish mintaqa mamlakatlarining tub manfaatlariga xizmat qilishini alohida ta’kidladilar. Bu Markaziy Osiyoni jozibadorligini oshirish va uning tranzit salohiyatini yuzaga chiqarish imkonini beradi.
2017-yil 30-oktabr-3-noyabr kunlari «Andijon-O‘sh-Irkishtom-Qoshg‘ar» yo‘nalishi bo‘yicha o‘tkazilgan tajribaviy avtopoygaga yuksak baho berildi. U mintaqadagi transport yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilishda yana bir muhim omil bo‘ldi.
O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasida suv-energetika sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Bu masalalarni konstruktiv tarzda yechish uchun Qo‘shma ikki tomonlama suv xo‘jaligi komissiyasini tuzish va yaqin vaqt ichida uning majlisini o‘tkazishga kelishib olindi.
Gumanitar hamkorlik masalalari muhokama qilinar ekan, O‘zbekiston va Qirg‘iziston xalqlarining urf-odatlari, madaniyati, qadriyatlari mushtarakligi ta’kidlandi. Bizning tilimiz, dinimiz, tarix va merosimiz bir. Bu jihatlar madaniy-gumanitar aloqalar rivojida muhim omil bo‘lmoqda. O‘zbekistonda qirg‘iz tili va madaniyati, Qirg‘izistonda o‘zbek tili va madaniyatini o‘rganishga alohida e’tibor qaratilyapti.
Buning natijasi o‘laroq, joriy yilda Qirg‘iziston teatr ijodkorlari Farg‘ona vodiysida, o‘zbekistonlik san’atkorlar O‘sh, O‘zgan, Aravon, Novqat, Qorasuv, Jalolobod shaharlarida ijodiy safarda bo‘ldi. Qirg‘izistonda O‘zbekiston madaniyati kunlari o‘tkazildi.
Davlat rahbarlarining kelishuviga binoan kelasi yil O‘zbekistonda xalqlarimiz intiqib kutgan Qirg‘iziston madaniyat kunlari bo‘lib o‘tadi. Shu bilan birga, 2018 yilda ikki xalq Qirg‘izistonning atoqli adibi Chingiz Aytmatov yubileyini keng nishonlaydi.
Shu munosabat bilan Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti davlatimiz rahbariga O‘zbekiston Milliy universitetida zabardast qirg‘iz o‘g‘loni Chingiz Aytmatovning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan doimiy ko‘rgazma tashkil qilish to‘g‘risida qaror qabul qilgani uchun minnatdorlik bildirdi.

Переговоры продолжились в расширенном составе
Шавкат Мирзиёев и Сооронбай Жээнбеков продолжили переговоры в расширенном составе с участием официальных делегаций.
Основное внимание уделялось дальнейшему развитию политического, торгово-экономического, транспортно-коммуникационного, банковско-финансового, научно-технического, культурно-гуманитарного и межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном, укреплению связей в сфере промышленности, сельского и водного хозяйства, туризма и других направлениях.
Важную роль в развитии торгово-экономических отношений между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой играет Межправительственная комиссия по двустороннему сотрудничеству. Премьер-министры двух стран являются сопредседателями комиссии, что указывает на высокое внимание сторон взаимному сотрудничеству.
За последнее время объемы товарооборота между нашими странами стремительно растут. Только за период с января по ноябрь текущего года уже показатели взаимной торговли выросли более чем на 56 процентов и достиг свыше 235 миллиона долларов.
Однако, как отмечалось на переговорах, это не отражает настоящие возможности двух стран. Стороны констатировали наличие большого потенциала для диверсификации номенклатуры двустороннего товарооборота и доведения его объемов до 500 миллионов долларов в ближайшие годы.
Констатирована необходимость активного развития внешнеторговой инфраструктуры и механизмов поддержки экспортно-импортных операций, создания совместных торговых домов, а также проведения на взаимной основе бизнес-форумов и национальных выставок промышленной продукции.
В ходе официального визита Президента Кыргызстана организована выставка промышленной продукции Узбекистана и проведены деловые переговоры, в которых приняли участие большое количество предпринимателей двух стран, подписаны контракты на сумму около 140 миллионов долларов, что отражает динамичное развитие торгово-экономических отношений.
Стороны отметили важность практической реализации проектов по организации на территории Кыргызской Республики сборочных производств узбекской сельхозтехники, легковых автомобилей, автобусов, специальной прицепной техники, бытовой техники, а также созданию совместных предприятий в текстильной сфере и промышленности строительных материалов.
При этом, Стороны согласились не ограничиваться указанными проектами и совместно искать новые перспективные направления промышленной кооперации.
Особое внимание будет и далее уделено развитию и укреплению сотрудничества между регионами Узбекистана и Кыргызстана путем обмена визитами, проведения совместных мероприятий во всех сферах сотрудничества, развития связей между гражданами двух стран.
Кыргызская сторона поддержала предложение узбекской стороны о проведении в Узбекистане первого заседания Совета хокимов и руководителей администраций приграничных областей под патронажем премьер-министров двух стран.
Президенты подчеркнули стратегический характер двустороннего сотрудничества в сфере транспорта и развития транзитных коридоров, обеспечивающих кратчайший и эффективный выход на внешние рынки.
Главы государств особо отметили, что коренным интересам стран региона полностью отвечает скорейшее строительство железнодорожной магистрали «Китай-Кыргызстан-Узбекистан», которая будет способствовать повышению привлекательности и раскрытию транзитного потенциала Центральной Азии.
Высокая оценка дана организованному в период с 30 октября
по 3 ноября 2017 года пилотному международному автопробегу по маршруту «Ташкент–Андижан–Ош–Иркештам–Кашгар», который станет еще одним важным фактором диверсификации транспортных маршрутов региона.
Обсуждены вопросы развития сотрудничества между Узбекистаном и Кыргызстаном водно-энергетической сфере. В этом контексте в целях достижения конструктивного решения данных вопросов Стороны договорились создать Совместную двустороннюю водохозяйственную комиссию и провести ее заседание в ближайшее время.
При обсуждении вопросов гуманитарного сотрудничества, было отмечено, что традиции, культура и ценности народов Узбекистана и Кыргызстана являются общими. Едины наш язык, религия, история и наследие. Этот аспект играют важную роль в развитии культурных и гуманитарных отношений. Особое внимание уделяется изучению кыргызского языка и культуры в Узбекистане, узбекского языка и культуры в Кыргызстане.
В этом году кыргызская театральная группа посетила Ферганскую долину, узбекские мастера искусства провели творческое турне в Оше, Узгене, Араване, Новкате, Карасуу и Джалал-Абаде. В Кыргызстане прошли Дни культуры Узбекистана.
По соглашению глав государств, в следющем году пройдут Дни культуры Кыргызстана в Узбекистане, которых с нетерпением ждут наши народы. В то же время в 2018 году два народа буду праздновать юбилей выдающегося кыргызского писателя Чингиза Айтматова.
В этой связи Президент Кыргызской Республики выразил признательность Главе нашего государства за решение об открытии в Национальном университете Узбекистана постоянно действующей выставки, посвященной жизни и творчеству великого сына кыргызского народа Чингиза Айтматова.