O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Bioorganik kimyo instituti direktori, akademik Shavkat Solihov ilm-fan sohasida qo‘lga kiritgan katta yutuqlari uchun Xitoy Fanlar akademiyasining xorijiy a’zoligiga saylandi.
Xitoy Fanlar akademiyasi prezidenti Bay Chunlining o‘zbekistonlik olimga yo‘llagan maktubida shunday jumlalar bor: «Men Xitoy Fanlar akademiyasi va XXR FA akademik idoralar Prezidiumi prezidenti sifatida shuni quvonch bilan ma’lum qilamanki, siz 2017-yil 10-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan saylovda ilmiy yutuqlaringiz va Xitoyda ilm-fan va texnologiyalar rivojiga qo‘shgan hissangiz uchun XXR FA xorijiy a’zoligiga saylandingiz».
XXR FA xorijiy a’zoligi yuqori xalqaro ilmiy nufuzga ega va ilm-fanni rivojlantirishga katta hissa qo‘shgan chet ellik olimlar orasidan tanlab olinadi. Bioorganik kimyo va biotexnologiya sohasida ilmiy izlanishlar olib borayotgan Shavkat Solihov Xitoy Fanlar akademiyasiga O‘zbekistondan saylangan birinchi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligidan saylangan ikkinchi olimdir. Shu paytgacha XXR FAning MDH mamlakatlari orasida yagona xorijlik a’zosi rossiyalik olim, fizika bo‘yicha Nobel mukofoti laureati Jores Alfyorov edi.
Shavkat Solihov rahbarligida biologik faol birikmalarni ajratish va ularning tuzilishini va amalga oshiradigan mexanizmini o‘rganish asosida o‘ndan ortiq original dori vositasi ishlab chiqarilgan. Bu tadqiqotlar natijasida virus va yallig‘lanishga qarshi, qon to‘xtatuvchi ta’sirga ega preparatlar bugungi kunda tibbiy amaliyotda keng qo‘llanilmoqda.
Olimning sa’y-harakatlari bilan mamlakatimizda Xitoy Fanlar akademiyasining birinchi xorijiy markazlaridan bo‘lgan dori preparatlarini tadqiq etish va ishlab chiqish Markaziy Osiyo markazi tashkil etilayotir. Bu yerda yaratiladigan dori vositalarini kelgusida Xitoy va boshqa davlatlarga eksport qilish mo‘ljallanmoqda.
O‘zbek olimining muvaffaqiyati mamlakatimiz ilm-fani salohiyati xalqaro darajada yuksak baholanayotganining yorqin ifodasidir. Prezidentimiz tomonidan mamlakatimiz ilm-fanini rivojlantirish, jumladan, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi olimlari amalga oshirayotgan tadqiqotlar saviyasini yuksaltirish, bu jarayonda iqtidorli yoshlarning faol ishtirokini qo‘llab-quvvatlashga qaratayotgan e’tibori bunday yutuqlar ko‘lamini kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Shavkat Solihov joriy yil yanvar oyida Xitoy Fanlar akademiyasi bilan samarali hamkorligi, iste’dodli olimlarni tayyorlash, akademiyaning ilmiy tadqiqotlari va innovatsiyalari darajasini yuksaltirishga qo‘shgan hissasi hamda yirik ilmiy loyihalarni tashkil etish va amalga oshirishdagi xizmatlari uchun Xitoy Fanlar akademiyasi Xalqaro ilmiy hamkorlik mukofoti bilan taqdirlangan edi.
Bu yil Xitoy Fanlar akademiyasiga sakkiz mamlakatdan 16 olim saylangan. Ular orasida Nobel mukofoti sovrindorlari, Manchester universiteti professori Andriy Geym (Buyuk Britaniya) va Shimoli-G‘arbiy universitet professori Jeyms Freyzer Stoddart (AQSh) ham bor.

Scientist of Uzbekistan is awarded the title of academician of the Chinese Academy of Sciences
Director of the Institute of Bioorganic Chemistry of the Academy of Sciences of Uzbekistan, academician Shavkat Salikhov was elected a foreign member of the Academy of Sciences of the People’s Republic of China for outstanding achievements in the field of science.
Scientists who have a great international scientific authority and made a significant contribution to the development of science are elected foreign members of the Academy of Sciences of the People’s Republic of China. Shavkat Salikhov, conducting scientific research in the field of bioorganic chemistry and biotechnology, is the first scientist from Uzbekistan elected to the Academy of Sciences of China and the second among the countries of the Commonwealth of Independent States. So far, the only scientist elected as a foreign member from the CIS countries was the Russian scientist, Nobel Prize winner in physics Jores Alferov.
More than ten kinds of original medicinal preparations were created under the leadership of Shavkat Salikhov, based on releasing biologically active substances, studying their structure and the mechanism of action. Antiviral and anti-inflammatory drugs promoting blood clotting, created as a result of these studies, are now widely used in medical practice.
Due to the efforts of the scientist in our country, the Central Asian center for research and production of medicines is being established, which is the first foreign center of the Chinese Academy of Sciences. The medicines created here will be exported to China and other countries in the future.
The success of Uzbekistan scientist is a high international assessment of the entire scientific potential of our country. The attention paid by the President of our country to the development of science, including increasing the level of research carried out by scientists of the Academy of Sciences of Uzbekistan, supporting the active participation of talented youth in this process plays an important role in further increasing such success.
Shavkat Salikhov was conferred an award for international scientific cooperation of the Chinese Academy of Sciences in January this year for fruitful cooperation with the Chinese Academy of Sciences, his contribution to training talented scientists, increasing the level of scientific research and innovation of the Academy, as well as for his contribution to the organization and implementation of major scientific projects.
This year, 16 scientists from 8 countries were elected to the Chinese Academy of Sciences, including Nobel Prize laureates, professor of the University of Manchester Andre Geim (Great Britain) and professor of Northwestern University James Fraser Stoddart (USA).