O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining majlisi to‘g‘risida axborot
2017-yilning 9-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasida O‘zbekiston Respublikasining 2018-yilga mo‘ljallangan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari prognozlari, soliq va byudjet siyosati konsepsiyasi hamda Davlat byudjeti loyihasiga bag‘ishlangan kengaytirilgan majlis bo‘lib o‘tdi.
Qayd etildiki, 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha qabul qilingan Harakatlar strategiyasini amalga oshirish, iqtisodiyotda davlatning ishtirokini yanada qisqartirish, tadbirkorlik faoliyati davlat kafolatlari va himoyasini kuchaytirish, invesititsiyalarni jalb etish hamda iqtisodiyotning bazaviy tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar belgilangan makroiqtisodiy ko‘rsatkichlarga erishishga ko‘maklashdi.
Tasdiqlangan dasturlarni moliyalashtirib hamda ko‘zda tutilgan barcha xarajatlarni ijro etgan holda 2017-yil byudjeti yalpi ichki mahsulotga nisbatan 0,1 foiz miqdorida profitsit bilan ijro etilishi kutilayotganligi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan joriy yil 14-yanvardagi Vazirlar Mahkamasining kengaytirilgan majlisida belgilangan defitsitsiz byudjet to‘g‘risidagi vazifaga muvofiqdir.
Mahalliy byudjetlarning mustaqilligini oshirish va daromad bazasini mustahkamlash, qo‘shimcha daromad manbalarini aniqlash, shuningdek, ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish uchun qo‘shimcha manbalarni jalb etish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar Davlat byudjeti parametrlarining ijro etilishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatdi.
Majlisda hududlarning real imkoniyatlaridan kelib chiqib, yechimini kutayotgan mavjud muammolarni va joylardagi ishlarning haqiqiy holatini o‘rgangan holda ishlab chiqilgan kelgusi yil mamlakatning asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari prognozlari, byudjet daromadlari va xarajatlari parametrlari bo‘yicha yondashuv va takliflar har tomonlama va chuqur muhokama qilindi.
2018-yilda soliq va byudjet siyosatini takomillashtirishga, byudjet mablag‘laridan foydalanish samaradorligini oshirishga va byudjetlararo munosabatlarni rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirishni davom ettirish nazarda tutilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari xarajatlarida qabul qilingan davlat dasturlarini, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining mamlakat hududlariga tashriflari yakunlarida bergan topshiriqlarini, shuningdek, valyuta siyosatini erkinlashtirish sharoitida aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tadbirlarini amalga oshirish uchun zarur mablag‘lar nazarda tutilgan.
Mahalliy byudjetlar daromadlari bazasini yanada mustahkamlash, ularning daromadlar bo‘yicha vakolatlarini va daromadlar prognozi oshirib bajarilgan qismini mustaqil tasarruf etishda mustaqilligini oshirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Respublika byudjeti va mahalliy byudjetlar o‘rtasida byudjetlararo munosabatlarning yangi mexanizmi joriy etilmoqda.
Majlisda qayd etildiki, valyuta va narx-navo siyosatini erkinlashtirish sharoitlarida iqtisodiyotning bazaviy tarmoqlarini qo‘llab-quvvatlash, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini himoya qilishni kuchaytirish, shuningdek, ijtimoiy infratuzilma, uy-joy kommunal xo‘jaligi obyektlarini, shu jumladan yo‘llar qurish, suv ta’minoti bo‘yicha tasdiqlangan dasturlarni moliyalashtirish hamda yillar davomida o‘z yechimini kutayotgan mumammolarni bartaraf etish asosiy vazifalardan biri bo‘lib qolmoqda. Mazkur yo‘nalishda vazirliklar va idoralar tomonidan belgilangan maqsadlarga erishish borasida muvofiqlashtirilgan ishlar olib borilmoqda va bularning natijasi bugungi kundayoq sezilmoqda.
Majlis ishtirokchilari tomonidan 2018-yilga mo‘ljallangan soliq-byudjet siyosatining asosiy yo‘nalishlari har tomonlama ko‘rib chiqildi, unda soliq yukini yanada qisqartirish, soliq va majburiy to‘lovlar miqdorini kamaytirish, mahalliy byudjetlar daromad bazasini mustahkamlash va ularning mustaqilligini oshirish, mablag‘lardan oqilona foydalanish va byudjetga tushumlarning to‘liqligini ta’minlash, jumladan:
– foyda solig‘i hamda obodonlashtirish va ijtimoiy infratuzilmani rivojlantirish soliqlarini birlashtirish orqali umumiy bazaviy stavkani 15,5 foizdan 14,5 foizgacha kamaytirish;
– Pensiya jamg‘armasi, Respublika yo‘l jamg‘armasi, Ta’lim va tibbiyot muassasalarining moddiy-texnika bazasini rivojlantirish jamg‘armasiga ajratmalarni yagona to‘lovga – davlat maqsadli jamg‘armalariga majburiy ajratmalarga birlashtirish orqali umumiy stavkani 3,5 foizdan 3,2 foizgacha kamaytirish, bu, o‘z navbatida, xo‘jalik yurituvchi subyektlar tasarrufida qariyb 411 milliard so‘m mablag‘ qoldirish imkonini berishi;
– jismoniy shaxslar daromadidan olinadigan soliq yuki darajasini fuqarolarning shaxsiy jamg‘arib boriladigan hisobraqamlariga ajratmalar miqdorini 1 foizdan 2 foizgacha oshirish hisobiga kamaytirish va bu fuqarolarning jamg‘armalarini umuman 450 milliard so‘mdan ko‘proqqa oshirish;
– yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun qat’iy belgilangan soliqning aholi tadbirkorlik faolligini oshirishga qaratilgan stavkasini o‘rtacha 30 foizga pasaytirish;
– hududlar xususiyatlari va faoliyat ko‘rsatish joyi hisobga olingan holda, mahalliy hokimiyat organlariga jismoniy shaxslarning mol-mulk solig‘i, yer solig‘i va qat’iy belgilangan soliqlar bo‘yicha belgilangan bazaviy stavkalarga nisbatan 0,7-1,3 gacha kamaytiruvchi va ko‘paytiruvchi koeffitsiyentlarni qo‘llash huquqini berish nazarda tutilmoqda.
Majlis ishtirokchilarining e’tibori, shuningdek, soliq ma’murchiligini takomillashtirish, daromad zaxiralarini aniqlash, mahalliy byudjetlarning mustaqilligini yanada oshirish, iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlashni ta’minlash, inflatsiya darajasini ko‘zda tutilgan parametrlar doirasida saqlashni hamda qabul qilingan davlat dasturlarini va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti topshiriqlari so‘zsiz moliyalashtirilishini nazarda tutuvchi byudjet siyosati doirasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarga qaratildi.
2018 yilda ham o‘tgan yillardagi kabi ijtimoiy soha va aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash xarajatlari ustuvorligi saqlab qolinadi. Xususan, ijtimoiy sohani moliyalashtirish uchun 34,7 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirish nazarda tutilmoqda.
2018-yilgi Davlat byudjeti parametrlarida qabul qilingan Davlat dasturlarini amalga oshirish uchun 8,5 trillion so‘mdan ortiq mablag‘ yo‘naltirish taklif etilmoqda, xususan:
2017-2021-yillarda Maktabgacha ta’lim tizimini yanada takomillashtirish dasturi doirasida 14 ta maktabgacha ta’lim muassasasi obyektini qurish, 256 ta obyektni rekonstruksiya qilish, 157 ta obyektni mukammal ta’mirlash va jihozlash uchun 815 milliard so‘m mablag‘ (shundan 193 milliard so‘mi – xalqaro moliya institutlari mablag‘lari) yo‘naltirish, bu – 2017-yildagiga nisbatan qariyb 3 baravar ko‘pdir;
48 ta oliy ta’lim muassasasining moddiy-texnika bazasini rivojlantirishga 559,1 milliard so‘m ajratish ko‘zda tutilgan, bu 2017-yildagiga nisbatan 1,5 baravar ko‘pdir;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining hududlarga tashriflari davomida berilgan topshiriqlari va Davlat dasturida nazarda tutilgan vazifalarga asosan 296 ta tibbiyot muassasasini qurish, rekonstruksiya qilish va mukammal ta’mirlash ishlariga – 753,6 milliard so‘m yo‘naltiriladi;
tibbiyot muassasalarini, eng avvalo, oilaviy poliklinikalarni, shoshilinch va tez tibbiy yordam muassasalarini dori vositalari va tibbiyot buyumlari bilan ta’minlashni oshirishga 915,4 milliard so‘m yoki 2017-yil parametrlarida ko‘zda tutilganiga nisbatan 2,5 baravar ko‘p mablag‘ sarflanadi;
tibbiyot muassasalarini, birinchi navbatda, qishloq vrachlik punktlarini va poliklinikalarni zarur skrining tashxis va davolash uskunalari bilan qo‘shimcha jihozlash uchun – 50 milliard so‘m ajratish ko‘zda tutilmoqda.
Ta’kidlandiki, uy-joy – kommunal xizmatlar ko‘rsatish ishlariga xarajatlar 228,6 milliard so‘mni tashkil etadi, shu jumladan, ko‘p qavatli turar joylarga tutash hududlarni obodonlashtirishga – 47,2 milliard so‘m, ko‘p qavatli turar joylar fondining lift uskunalarini ta’mirlash va almashtirishga – 22,4 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Yangi tashkil etilgan “Toza hudud” davlat unitar korxonalari orqali 2017-2021 yillarda qattiq maishiy chiqindilarni to‘plash, saqlash, utilizatsiya qilish va qayta ishlash tizimini takomillashtirish Dasturi ijrosi uchun kelgusi yilda 163,2 milliard so‘m ajratiladi.
«Toza ichimlik suvi» jamg‘armasi hisobidan ichimlik suvi ta’minoti va kanalizatsiya tizimlarini kompleks rivojlantirish hamda modernizatsiya qilish dasturining bajarilishiga 584,7 milliard so‘m yo‘naltirish ko‘zda tutilgan.
Shu bilan birga, transport-kommunikatsiya loyihalariga 469,2 milliard so‘m va respublika hududlarida ijtimoiy infratuzilma obyektlarini rivojlantirish dasturlarini amalga oshirishga 568,6 milliard so‘m yo‘naltirish nazarda tutilmoqda.
Qayd etildiki, Davlat byudjetini birinchi marotaba yalpi ichki mahsulotga nisbatan 0,02 foiz miqdorida profitsit bilan tasdiqlash taklif etilmoqda.
Majlisda kun tartibidagi masalalar muhokamasi doirasida bir qator vazirliklar, idoralar va xo‘jalik birlashmalari rahbarlarining, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisining, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari hisobotlari eshitildi.
Vazirliklar, idoralar va xo‘jalik birlashmalari, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari rahbarlariga, byudjetdan ajratiladigan mablag‘lardan manzilli foydalanish, byudjetga tushumlarni o‘z vaqtida va to‘liq tushirish, mahalliy byudjetlar daromadlar bazasini ko‘paytirish yuzasidan mas’uliyatni oshirish hamda davlat soliq xizmati va moliya organlari hududiy bo‘linmalari oldiga mahalliy byudjetlarning daromad bazasini ko‘paytirish va zaxiralarini aniqlash bo‘yicha aniq vazifalar yuklandi.
Muhokamalar yakunlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining 2018-yilgi asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari, soliq va byudjet siyosati konsepsiyasi hamda Davlat byudjeti loyihasini O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga yuborish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

2017-12-11 | Экономика
9 декабря 2017 года состоялось расширенное заседание Кабинета Министров Республики Узбекистан, посвященное обсуждению прогнозов основных макроэкономических показателей, концепции налоговой и бюджетной политики и проекта Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2018 год.
Было отмечено, что реализация принятой Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, дальнейшее сокращение присутствия государства в экономике, усиление защиты и гарантий предпринимательской деятельности, принимаемые меры по привлечению инвестиций, поддержке базовых отраслей экономики способствовали достижению установленных макроэкономических показателей.
Ожидается выполнение бюджета 2017 года с профицитом в 0,1 процента к ВВП, при исполнении всех предусмотренных расходов и финансировании утвержденных программ, что соответствует задаче о бездефицитном бюджете, поставленной Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым 14 января текущего года на расширенном заседании Кабинета Министров.
На исполнении параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан положительно сказались принимаемые меры по повышению самостоятельности и укреплению доходной базы местных бюджетов, выявление дополнительных источников поступлений доходов, а также привлечение дополнительных средств для реализации социальных проектов.
На заседании были глубоко и всесторонне обсуждены подходы и предложения по прогнозам основных макроэкономических показателей, параметрам доходов и расходов бюджета страны на предстоящий год, выработанным на основе изучения реального положения дел на местах и возможностей регионов, определения насущных проблем, подлежащих решению.
В 2018 году предусматривается продолжение реализации мер, направленных на совершенствование налогово-бюджетной политики, повышение эффективности использования бюджетных средств и совершенствование межбюджетных отношений.
В расходах Государственного бюджета Республики Узбекистан и государственных целевых фондов предусмотрены необходимые средства для реализации принятых государственных программ, поручений Президента Республики Узбекистан по итогам его поездок в регионы страны, а также мероприятий по социальной поддержке населения в условиях либерализации валютной политики.
Особое внимание обращено на дальнейшее укрепление доходной базы местных бюджетов, повышение их доходных полномочий, самостоятельности в использовании доходов от сверхпрогнозных поступлений. Внедряется новый механизм межбюджетных отношений между республиканским бюджетом и местными бюджетами.
На заседании было отмечено, что в условиях либерализации валютной политики и ценообразования одной из основных задач остаются поддержка базовых отраслей экономики, усиление социальной защиты уязвимых слоев населения, а также финансирование утвержденных программ по строительству объектов социальной инфраструктуры, жилищно-коммунального хозяйства, включая дороги, водоснабжение, и устранение других проблем, которые годами требовали своего решения. В этом направлении осуществляется скоординированная работа министерств и ведомств по достижению намеченных целей, результаты которой ощущаются уже сегодня.
Участниками заседания были всесторонне рассмотрены основные направления налогово-бюджетной политики на 2018 год, предусматривающие дальнейшее снижение налоговой нагрузки, сокращение количества налогов и обязательных платежей, укрепление доходной базы местных бюджетов и повышение их самостоятельности, рациональное использование ресурсов и обеспечение полноты поступлений в бюджет, в частности, за счет:
- объединения налога на прибыль и налога на благоустройство и развитие социальной инфраструктуры, со снижением совокупной базовой ставки с 15,5 процента до 14,5 процента;
- объединения обязательных отчислений в Пенсионный фонд, Республиканский дорожный фонд, Фонд развития материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений в один платеж – обязательные отчисления в государственные целевые фонды, с одновременным снижением совокупной ставки с 3,5 процента до 3,2 процента, что позволит оставить в распоряжении хозяйствующих субъектов порядка 411 миллиардов сумов;
- снижения налоговой нагрузки на доходы физических лиц за счет увеличения размера отчислений на индивидуальные накопительные счета граждан с 1 процента до 2 процентов, что позволит в целом увеличить накопления граждан более чем на 450 миллиардов сумов;
- снижения ставки фиксированного налога для индивидуальных предпринимателей в среднем на 30 процентов, что направлено на повышение предпринимательской активности населения;
- предоставления права местным органам власти, с учетом особенностей регионов и места осуществления деятельности, вводить понижающие и повышающие коэффициенты от 0,7 – 1,3 к установленным базовым ставкам по налогу на имущество физических лиц, земельному налогу и фиксированному налогу.
Внимание присутствующих также было обращено на проводимые в рамках бюджетной политики мероприятия, предусматривающие совершенствование налогового администрирования, выявление резервов доходов, дальнейшее повышение самостоятельности местных бюджетов, обеспечение поддержки экономики, удержание инфляции в предусмотренных параметрах и безусловное финансирование принятых государственных программ и поручений Президента Республики Узбекистан.
В 2018 году, как и в предыдущие годы, сохранится приоритетность расходов на социальную сферу и социальную поддержку населения. Так, на финансирование социальной сферы предусматривается направить 34,7 триллиона сумов.
В параметрах бюджета на 2018 год предусмотрены средства на реализацию принятых государственных программ, на которые предлагается направить более 8,5 триллиона сумов. В частности, на:
строительство 14 объектов, реконструкцию 256 объектов, капитальный ремонт 157 объектов и оснащение дошкольных образовательных учреждений в рамках Программы по дальнейшему совершенствованию системы дошкольного образования на 2017-2021 годы предусматривается направить 815 миллиардов сумов, или почти в 3 раза больше, чем в 2017 году, в том числе 193 миллиарда сумов – за счет заемных средств международных финансовых институтов;
развитие материально-технической базы 48 высших образовательных учреждений предусмотрено выделить 559,1 миллиарда сумов, или в 1,5 раза больше, чем в 2017 году;
строительство, реконструкцию и капитальный ремонт 296 медицинских учреждений, предусмотренных Государственной программой и поручениями Президента Республики Узбекистан в ходе его поездок в регионы, – 753,6 миллиарда сумов;
повышение обеспеченности лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения учреждений здравоохранения, прежде всего семейных поликлиник, учреждений экстренной и скорой медицинской помощи, с увеличением расходов на эти цели в 2,5 раза больше, чем предусматривалось в параметрах 2017 года, или 915,4 миллиарда сумов;
дооснащение необходимым скрининговым диагностическим и лечебным оборудованием медицинских учреждений, в первую очередь СВП и поликлиник – 50 миллиардов сум.
Отмечено, что расходы на жилищно-коммунальные работы составят 228,6 миллиарда сумов, в том числе на благоустройство территорий, прилегающих к многоэтажным жилым домам, будет направлено 47,2 миллиарда сумов, на ремонт и замену лифтового оборудования в многоэтажном жилищном фонде – 22,4 миллиарда сумов.
На выполнение Программы по совершенствованию системы сбора, хранения, утилизации и переработки твердых бытовых отходов на 2017-2021 годы через вновь образованные государственные унитарные предприятия «Тоза ҳудуд» будет выделено 163,2 миллиарда сумов.
На реализацию программы по развитию и модернизации систем питьевого водоснабжения и канализации за счет Фонда «Чистая питьевая вода» предусмотрены средства в размере 584,7 миллиарда сумов.
Вместе с тем предусмотрено направление средств на транспортно-коммуникационные проекты – 469,2 миллиарда сумов и реализацию программ по развитию объектов социальной инфраструктуры в регионах республики – 568,6 миллиарда сумов.
Отмечено, что впервые Государственный бюджет предлагается утвердить с профицитом в 0,02 процента к ВВП.
На заседании в ходе обсуждения повестки дня были заслушаны отчеты руководителей ряда министерств, ведомств и хозяйственных объединений, а также первых заместителей председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента.
Перед руководителями министерств, ведомств, хозяйственных объединений и органов исполнительной власти на местах поставлены конкретные задачи по повышению ответственности за адресное использование бюджетных ассигнований, своевременность и полноту поступлений в бюджет, повышение доходной базы местных бюджетов и ответственности территориальных подразделений органов государственной налоговой службы и финансовых органов за увеличение доходной базы местных бюджетов и выявление резервов.
По итогам обсуждения принято решение о направлении основных макроэкономических показателей, концепции налоговой и бюджетной политики и проекта Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2018 год в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан.