Dehqon bu – hayotning baquvvat ustuni, tiriklikning mustahkam tayanchi
Poytaxtimizdagi “O‘zbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida 9-dekabr kuni Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuniga bag‘ishlangan tantanali yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Tadbirni videoselektor orqali 157 mingdan ziyod soha xodimlari kuzatib bordi.
Davlatimiz rahbari barcha yig‘ilganlarni yurtimizda birinchi marotaba nishonlanayotgan O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni bayrami bilan muborakbod etdi.
Mirishkor dehqon va fermerlar, suvchi va irrigatorlar, mexanizator va agronomlar, agrar tarmoq olimlari dunyodagi eng sharafli kasb egalaridir. Bu sohaning mehnati qanchalik sharafli, noni esa qanchalik totli va shirinligini hamma yaxshi biladi. Dehqon deganda, bepoyon dalalar, bog‘-rog‘lar, dasturxondagi turli noz-ne’matlar, to‘yu-tomosha, xursandchilik kunlarimiz, butun hayotimiz ko‘z oldimizda namoyon bo‘ladi.
Prezidentimiz aytganlaridek, dehqon bu – hayotning baquvvat ustuni, tiriklikning mustahkam tayanchidir. Buyuk mutafakkir Alisher Navoiy bobomiz “olam ahlining to‘qligi, quvonchi, avvalo, yerga urug‘ sochib, bebaho noz-ne’mat yetishtiradigan fidoyi insonlar mehnatidandir” deb, mirishkor dehqonlar xizmatiga juda katta baho bergan.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev yil yakuniga yetayotgan hozirgi pallada agrar sohada amalga oshirilayotgan islohotlar natijalarini tahlil qilish va kelasi yil uchun eng muhim chora-tadbirlarni belgilab olish dolzarb vazifa ekanini ta’kidladi.
Qayd etilganidek, fermerlik harakatini rivojlantirish natijasida mamlakatimizda keyingi yillarda 160 mingdan ortiq fermer xo‘jaligi shakllanib, ular bugungi kunda 10 dan ziyod yo‘nalishda samarali faoliyat yuritmoqda. Keyingi ikki yilda ko‘p tarmoqli fermer xo‘jaliklari 45 foiz ko‘payib, ularning soni 75 mingtaga yetdi. Faqat shuning hisobidan joylarda, uzoq-uzoq qishloqlarda yuz minglab ish o‘rinlari yaratildi.
Joriy yil mamlakatimizda 8 million 377 ming tonna g‘alla, 2 million 930 tonnadan ziyod paxta, 12 ming 450 tonna pilla, 318 ming tonna sholi, 23 million tonna meva-sabzavot, 13 million tonna go‘sht va sut mahsulotlari yetishtirildi.
Mamlakatimizda birinchi marta shafran ekish yo‘lga qo‘yildi, soya ekish kengaydi.
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining 132 ming tonnasi qayta ishlanib, 100 million dollarlik tayyor mahsulot eksport qilindi. 856 million dollarlik 724 ming tonna ho‘l meva xorijga sotildi.
Chorvachilik tarmog‘ini rivojlantirish dasturlari doirasida baliq, asal yetishtiriladigan, parranda, echki, qoramol boqiladigan ko‘plab xo‘jaliklar faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Zotdor qorabayir otlarini ko‘paytirish va ot sportini rivojlantirish maqsadida Qashqadaryoda yangi yilqichilik kompleksi tashkil etildi. Toshkent viloyatida va yurtimizning boshqa hududlarida ham bunday majmualar barpo etilmoqda.
Baliqchilik sohasini tiklash uchun “O‘zbekbaliqsanoat” uyushmasi tashkil etildi. Uning tizimiga 3 ming 600 baliqchilik xo‘jaligi kiritildi. Joriy yilda 580 ming gektar tabiiy va 28 ming gektar sun’iy ko‘llarda 100 ming tonnadan ortiq baliq yetishtirildi.
Yana bir muhim yo‘nalish – asalarichilik sohasini rivojlantirish maqsadida O‘zbekiston asalarichilar uyushmasi tashkil etilib, unga asal yetishtiradigan 14 mingdan ortiq tadbirkor a’zo bo‘ldi.
Suv resurslari cheklangan mintaqamizda dehqonchilik qilish ancha og‘ir va mashaqqatli. Shu bois suv tejaydigan texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan tadbirlarni qo‘llab-quvvatlab, ularning tashabbuskori bo‘lgan xo‘jalik va tashkilotlarga qo‘shimcha imtiyoz va preferensiyalar yaratib berilmoqda. Natijada bugungi kunda qariyb 240 ming gektar maydonda ana shunday texnologiyalar, jumladan, 28 ming gektar yerda tomchilatib sug‘orish texnologiyasi joriy qilindi.
Lekin bu yutuqlar xotirjamlik uchun asos bo‘lolmaydi, albatta, dedi Prezidentimiz. Qishloq xo‘jaligi sohasida hali ishga solinmagan imkoniyatlar, o‘z yechimini kutayotgan muammo va kamchiliklar ham mavjud.
Avvalo, yerdan unumli foydalanish va uni talon-taroj qilishning oldini olish – eng muhim vazifalardan biridir. Mamlakatimizda sug‘oriladigan yerlar atigi 3 million 300 ming gektar bo‘lib, uni ko‘paytirishning iloji yo‘q.
Yana bir muammo – sug‘orish inshootlari eskirib, tarmoqlar yaroqsiz holga kelib qolmoqda. Oqibatda 830 ming gektar yerni sug‘orishda qiyinchiliklar yuzaga kelmoqda.
Aholini sifatli go‘sht, sut, tuxum va baliq mahsulotlari bilan talab darajasida ta’minlash ham eng asosiy vazifalardan. Davlatimiz rahbari qayd etganidek, bunga erishish uchun qo‘shimcha zotdor qoramol boqishni yo‘lga qo‘yish, parranda boqishga mo‘ljallangan xo‘jaliklarni ko‘paytirish kerak.
Shuningdek, meva-sabzavot yetishtirishni ko‘paytirish, sifatli tarzda aholiga yetkazish, imkon qadar ko‘proq qayta ishlash va eksport qilish ishlarini yanada faollashtirish maqsadga muvofiq ekani ta’kidlandi. Bugungi kunda yurtimizda yetishtirilayotgan meva-sabzavotning atigi 15 foizi qayta ishlanadi, 8 foizi eksport qilinadi, xolos. Bu raqamlar O‘zbekistonning salohiyatiga mos emas.
Mamlakatimiz bo‘yicha 445 ming gektar eng unumdor yer aholiga tomorqa sifatida berilgan. Lekin undan foydalanish talab darajasida emas. Tomorqada sitrus mevalar yetishtirishga mo‘ljallangan ixcham issiqxonalar barpo qilish, yong‘oq, unabi va boshqa ko‘chatlar yetishtirishni yo‘lga qo‘yish yaxshi foyda keltiradi.
Qishloq xo‘jaligi texnikasining holatini yaxshilash ham dolzarb masala bo‘lib turibdi. Mamlakatimizdagi 146 ming 295 dona qishloq xo‘jaligi texnikasining 38 foizi butunlay eskirgan. Meva-sabzavotchilikka ixtisoslashgan tumanlar bog‘ va tokzorlarga ishlov berish, sabzavot ekish, parvarishlash va yig‘ib olishga mo‘ljallangan texnika bilan 34 foizgina ta’minlangan, xolos. Bu esa mehnat unumdorligi va hosildorlikning pasayib ketishiga sabab bo‘lmoqda.
Qishloq xo‘jaligini rivojlantirishda ilm-fan hayot talablaridan orqada qolayotgani jiddiy muammolardan biridir. Shu munosabat bilan Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligiga qarashli ilmiy-tadqiqot institutlari agrar fan va seleksiyani rivojlantirish, ilg‘or agrotexnologiyalarni ishlab chiqarish va amaliyotga joriy etish, har bir hududda tuproq va iqlim sharoitiga mos ekin navlarini yaratish va joylashtirish borasidagi o‘rni va rolini keskin oshirish lozimligini qayd etdi.
Bu ilmiy muassasalarning moddiy-texnik bazasi zamonaviy tadqiqotlarni amalga oshirish imkonini bermaydi. Zamonaviy ilm-fan yutuqlarini puxta o‘zlashtirgan kadrlar yetishmaydi. Ayniqsa, chorvachilik, parrandachilik va baliqchilik sohalarida veterinar mutaxassislarga ehtiyoj katta.
Davlatimiz rahbari bu holatlarning barchasini hisobga olib, sohaga ilmiy yondashuvni yo‘lga qo‘yish hamda malakali kadrlar tayyorlash uchun Veterinariya instituti tashkil etish tashabbusini ilgari surdi.
Terini qayta ishlash sohasi ham jiddiy e’tibor talab qiladi. Mamlakatimizda 12 million donadan ziyod terini yig‘ish, chuqur qayta ishlash, yuqori sifatli, raqobatbardosh mahsulot tayyorlash bo‘yicha ishlarni faollashtirish maqsadga muvofiqdir.
Prezidentimiz mamlakatimizda parrandachilikni rivojlantirishni ilmiy asosda yo‘lga qo‘yish maqsadida Parrandachilik ilmiy markazini tashkil etishni taklif qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, xalqimizni eng ko‘p iste’mol qilinadigan mahsulotlardan biri bo‘lgan kartoshka bilan to‘la ta’minlash uchun yiliga o‘rtacha 50 ming tonna sifatli kartoshka urug‘ini yetishtirish talab etiladi. Shavkat Mirziyoyev buning uchun Gollandiya, Polsha, Rossiya kabi davlatlar bilan hamkorlikda zamonaviy laboratoriya uskunalariga ega bo‘lgan mahalliy urug‘chilik markazi va maxsus korxonalar tashkil etish zarurligini ta’kidladi.
Fermer xo‘jaliklarida yerdan unumli foydalanish, daromad hajmini oshirish masalasiga ham alohida e’tibor berish zarur. Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, 2 million 626 ming gektar maydonning umumiy uzunligi 385 ming kilometr bo‘lgan chekka qismlarida sabzavot va poliz ekinlari ekishni yo‘lga qo‘yish orqali 415 ming tonna qo‘shimcha mahsulot yetishtirishga erishish mumkin. Har bir fermer xo‘jaligi dalasida bir boshdan, jami 14 ming sog‘in sigir, 21 ming 125 fermer xo‘jaligining har birida 50 boshdan, jami 1 million 57 ming parranda, 66 ming fermer xo‘jaligining dala chetlarida 329 ming quti asalari boqish hisobidan 7 ming 200 tonna asal yetishtirish imkoniyati mavjud.
Jiddiy yondashuvni talab etadigan yana bir masala – yengil sanoat korxonalarini sifatli tola bilan ta’minlash. Ma’lumotlarga ko‘ra, shu munosabat bilan 2018-yilda 1 million 200 ming tonna paxta tolasini yurtimizda to‘liq qayta ishlab, xorijga faqat tayyor mahsulot eksport qilishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, qishloq xo‘jaligining yuqori samaradorligini ta’minlash uchun barcha darajadagi rahbarlar, ayniqsa, tumanlardagi 4 sektor rahbarlari mas’uliyatini oshirish talab etiladi. Barcha rahbarlar qishloq xo‘jaligi masalalari, ya’ni oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha tashabbus ko‘rsatib ishlashi, eng muhimi, natijadorlikka erishmog‘i shart.
Anjumanda Prezidentimiz ushbu qutlug‘ bayram arafasida agrar sohada ulkan yutuqlarni qo‘lga kiritgan, yurtimiz qishloq xo‘jaligining rivojlanishiga salmoqli hissa qo‘shgan, bu borada o‘ziga xos maktab yaratgan fidoyi yurtdoshlarimizdan bir guruhi Vatanimizning yuksak mukofotlari bilan taqdirlanganini e’lon qildi, ularni tantanali ravishda egalariga topshirdi.
Tadbir ishtirokchilari davlatimiz rahbari tomonidan aytilgan reja va dasturlarni amalga oshirish uchun o‘zlarida kuch va imkoniyat, bilim va tajriba yetarli ekanini, yurt ravnaqi yo‘lida g‘ayrat bilan mehnat qilishlarini ta’kidladilar.

On December 9, a solemn event on the occasion of the Day of Agricultural Workers was held at the Palace of International Forums “Uzbekiston”.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered a speech at the meeting.
More than 157 thousand representatives of the industry participated at the event through a videoconference.
The Head of our state sincerely congratulated all people of Uzbekistan on the Day of Agricultural Workers that is being celebrated in our country for the first time.
Experienced dehkans and farmers, water workers and machine operators, irrigators and agronomists, scientists of the sphere, gathered in this majestic palace, personify representatives of the most honorable professions in the world, said the President of our country. We are well aware of how complicated and laborious this work is and how sweet its fruits are.
Speaking about the dehkan, we imagine boundless fields and gardens, various gifts of nature on the table, weddings and holidays, joyful days, our whole life. Therefore, it will not be an exaggeration to say that the worker of the village is a strong pillar of life, a strong pillar of our existence, emphasized Shavkat Mirziyoyev.
The great thinker Alisher Navoi also highly appreciated the work of dehkans. He said that the satisfying life and contentment of people are the result of work of selfless people, sowing fields and creating vital benefits.
In our country professional holidays of representatives of various spheres are celebrated, but there was no separate holiday in honor of those who feed and clothe all of us – agricultural workers. Therefore, the adoption of a special law establishing the Day of Agricultural Workers has become another fair decision, corresponding to wishes of our people, noted the Head of our state.
Today, an actual task is to analyze the results of reforms that are being implemented in the agrarian sector and to determine the most important measures for the next year.
As it was noted, more than 160 thousand farms have been formed in our country, which today are carrying out effective activities in more than ten areas as a result of development of the farmer movement in recent years. The number of multisectoral farms increased by 45 percent and reached 75 thousand over the past two years. This allowed creating hundreds of thousands of new workplaces in remote villages.
In the current year, 8 million 377 thousand tons of grain, more than 2 million 930 thousand tons of cotton, 12 thousand 450 tons of cocoons, 318 thousand tons of rice, 23 million tons of fruits and vegetables, and 13 million tons of meat and dairy products were produced in our country.
Cultivation of saffron was established in our country for the first time, soybean cultivation was expanded.
132 thousand tons of agricultural products were processed, finished goods for 100 million dollars were exported. Over 724 thousand tons of fresh fruit for the amount of 865 million dollars were sold abroad.
Within the framework of agricultural development programs, a number of farms have been established for fish farming, beekeeping, poultry farming, and the cultivation of large and small cattle. A new horse breeding complex was organized in Kashkadarya region in order to breed horses of Karabair breed and develop equestrian sport. Such complexes are being created in Tashkent region and other regions of our country.
“Uzbekbaliksanoat” (Uzbekistan fishing industry) association was organized for restoring the fish industry. 3 600 fish farms were united in it. This year, over 100 thousand tons of fish were harvested on natural reservoirs with an area of 580 thousand hectares and artificial reservoirs of 28 thousand hectares.
Association of Beekeepers of Uzbekistan was formed for the development of another important direction – beekeeping – more than 14 thousand entrepreneurs engaged in production of honey became its members.
In our region, limited in water resources, it is very difficult to engage in agriculture, to obtain a high and qualitative harvest. Therefore, support is provided to farms and organizations that initiate the introduction of water-saving technologies, they are granted additional benefits and preferences. As a result, such technologies are now introduced in almost 240 thousand hectares, including drip irrigation technology – on 28 thousand hectares of land.
But these achievements are not an occasion for complacency, said the President of our country. There are still unoccupied opportunities in the sphere of agriculture, problems and shortcomings waiting for their solution.
One of the most important tasks is the efficient use of land. The area of irrigated crop lands of our country is only 3 million 300 thousand hectares and there is no possibility to expand it.
Another problem is deterioration of irrigation facilities, the failure of networks, which makes it difficult to irrigate 830 thousand hectares of land.
Providing the population with qualitative meat, milk, eggs, and fish products in sufficient quantities is among the main tasks. As the Head of our state noted, it is necessary to organize additional capacities for growing pedigree livestock, increasing the number of poultry farms in order to achieve this goal.
It was noted that it is necessary to expand the cultivation of fruit and vegetable products, provide qualitative delivery to the population, further intensifying the work on processing and export. Today only 15 percent of cultivated fruits and vegetables are processed in our country, and only 8 percent are exported. These figures do not correspond to the potential of Uzbekistan.
445 thousand hectares of the most fertile land are transferred to the population as household plots. But the use of these sites is at a low level. It is necessary to create compact greenhouses for the cultivation of citrus fruits on the household plots of the population, to arrange the harvesting of walnut, jujube seedlings and other crops.
The issue of improving the state of agricultural machinery remains actual. Of the 146 thousand 295 units of agricultural machinery in our country, 38% are completely obsolete. The districts specialized in production of fruits and vegetables are provided with machinery for processing orchards and vineyards, planting, growing and harvesting vegetables by only 34 percent. This leads to a decrease in productivity.
One of the serious problems is the backwardness of science, oriented to the development of agriculture, from the requirements of the present. In this regard, the President of our country noted the need for a sharp increase in the role and participation of scientific research institutes under the Ministry of Agriculture and Water Resources in development of agrarian science and breeding, development and introduction of advanced agricultural technologies, creation and placement of varieties of crops appropriate to the soil and climatic conditions of each region.
The material and technical base available in these scientific institutions today does not allow conducting modern research. There is a shortage of personnel in the sphere, who have thoroughly mastered modern scientific achievements. The need for veterinarians is especially high in livestock, poultry and fish breeding industries.
Considering all this, the Head of our state proposed to organize the Institute of Veterinary Medicine for forming a scientific approach to the sphere and organize training of qualified personnel.
The sphere of processing skins requires serious attention. The need to intensify the work on collection, deep processing of skins was noted, of which more than 12 million pieces are harvested in our country annually, as well as production of high-quality, competitive products.
President Shavkat Mirziyoyev proposed to organize a Scientific Center of Poultry Breeding in order to develop this branch in our country on scientifically based methods.
According to estimates, it is necessary to harvest an average of 50 thousand tons of qualitative potato seeds per year in order to fully meet the requirements for potatoes. The Head of our state noted that for this it is necessary to organize a domestic seed center and special enterprises equipped with modern laboratory equipment in cooperation with Netherlands, Poland, Russia and other countries.
It is necessary to pay special attention to increasing the incomes of farms based on effective use of their lands. It is estimated that if to plant vegetable and melon crops on the perimeter of the existing 2 million 625 thousand hectares of land with a length of 385 thousand kilometers, it will allow to grow an additional 415 thousand tons of products. Today, each farm can contain one cow, a total of 14 thousand head of cattle, an additional 50 birds and a total of 1 million 57 thousand birds can be grown in 21 thousand 125 farms, it is possible to get 7 thousand 200 tons of honey in 66 thousand farms due to organization of 329 thousand hives.
Another issue that requires a serious approach is the provision of light industry enterprises with high-quality fiber. In 2018, it is planned to completely process 1 million 200 thousand tons of cotton fiber and to arrange the export of finished products from it.
The Head of our state noted that it is necessary to increase the responsibility of managers of all levels, especially 4 sectors in the districts, for increasing efficiency in agriculture. All leaders – be the minister, the khokim of the region or the district – should work, taking the initiative, and be sure to achieve results in everything related to agriculture and ensuring food security.
The President of our country Shavkat Mirziyoyev solemnly presented the high awards of the Motherland to a group of our compatriots, which they were awarded on the eve of the Day of Agricultural Workers for the great achievements in the agrarian sector, a significant contribution to the development of the country’s agriculture and establishment of a unique school in the sphere.
The participants of the solemn event noted that they have sufficient forces and capabilities, knowledge and experience for implementation of plans and programs outlined by the Head of our state and will work selflessly for the prosperity of the country and the welfare of people.