Bayram ishtirokchilari qishloq xo‘jaligi subyektlari bilan tanishmoqda
Poytaxtimizda qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni munosabati bilan bo‘lib o‘tayotgan tadbirlar ishtirokchilari Toshkent qishloq xo‘jalik texnikasi zavodida tashkil etilgan ko‘rgazmaga tashrif buyurdi.
Bugungi kunda mamlakatimizda qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish, ishlab chiqarishga yangi texnologiyalarni joriy etish, pirovardida, qo‘l mehnatini yengillashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bunda Germaniya, Rossiya, Turkiya, Belarus kabi o‘nga yaqin mamlakat bilan hamkorlikda ishlab chiqarilayotgan qishloq xo‘jaligi texnikalari yaxshi samara bermoqda.
Agrar soha vakillari mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan eng zamonaviy qishloq xo‘jaligi texnikalari bilan tanishdi. Mazkur texnikalarni sotib olish usullari, foydalanish samaradorligi, tejamkorligi haqida ma’lumotga ega bo‘ldi.
Tadbir ishtirokchilari “O‘zko‘rgazmasavdo” markazida joriy yil 1-10-dekabr kunlari bo‘lib o‘tayotgan asal bayrami va asal mahsulotlari ko‘rgazma-yarmarkasi faoliyati bilan tanishdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 16-oktabrdagi “Respublikamizda asalarichilik tarmog‘ini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori sohani yangi bosqichda rivojlantirishga xizmat qilmoqda. Mazkur qaror bilan O‘zbekiston asalarichilari uyushmasi tuzildi. “Apimondiya” xalqaro asalarichilik uyushmalari federatsiyasiga a’zo bo‘lish rejalashtirilgan, Farg‘ona davlat universitetida zootexnika fakulteti tashkil etiladi. Pirovardida, sifatli asal va asal mahsulotlari yetishtirish hajmi ortib, eksport ko‘lami kengayadi.
Asal bayramiga tashrif buyurgan mehmonlar mutaxassislar bilan sohaning nozik sirlari, hosildorlikni oshirish va tarmoqni kengaytirish istiqbollari borasida fikr almashdi.
Agrar soha vakillari Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanidagi “O‘zbegim otlari” ot zavodi faoliyati bilan tanishdi.
Bu yerda parvarishlanayotgan qadimiy ot zotlari – Axaltaka tulporlari dunyoga mashhur sanaladi. Bugungi kunda mazkur ot zavodida 400 ga yaqin Axaltaka, ingliz va arab zotli otlar bor.
Mamlakatimizda yilqichilik va ot sporti jadal rivojlanayotgan soha hisoblanadi. Bu borada Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 15-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasida yilqichilik va ot sportini rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori muhim dasturilamal bo‘lmoqda.

Участники праздничных мероприятий знакомятся с деятельностью субъектов сельского хозяйства
Участники продолжающихся в Ташкенте мероприятий в связи с Днем работников сельского хозяйства посетили выставку, организованную на Ташкентском заводе сельскохозяйственной техники.
В нашей стране уделяется особое внимание модернизации сельского хозяйства, внедрению новых технологий в производство. Эффективно используется при этом сельскохозяйственная техника, производимая в нашей стране совместно с около десятью такими странами, как Германия, Россия, Турция, Беларусь. Представители аграрной отрасли ознакомились с современной сельхозтехникой отечественного производства, получили информацию о путях приобретения, технических характеристиках техники.
Участники мероприятия посетили праздник меда и ознакомились с выставкой-ярмаркой продукции пчеловодства, проходящими в эти дни в центре «Узкургазмасавдо».
Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О мерах по дальнейшему развитию пчеловодческой отрасли в республике” от 16 октября 2017 года служит дальнейшему развитию данной сферы. Постановлением образована Ассоциация пчеловодов Узбекистана. Намечено вступление в международную федерацию ассоциаций пчеловодов «Апимондия», организация факультета зоотехники в Ферганском государственном университете. В результате увеличится объем заготовки и экспорта меда и продукции пчеловодства.
Гости, прибывшие на праздник меда, обменялись мнениями о тонкостях получения меда, перспективах повышения урожайности и расширения отрасли.
Аграрии ознакомились с деятельностью конного завода «Узбегим отлари» в Уртачирчикском районе Ташкентской области.
Здесь разводятся скакуны всемирно известной ахалтекинской породы. В общей сложности завод выращивает около 400 лошадей ахалтекинской, английской и арабской пород.
Коневодство и конный спорт динамично развиваются в нашей стране. Важным руководством к действию в этом направлении служит постановление Президента Шавката Мирзиёева «О дополнительных мерах по развитию коневодства и конного спорта в Республике Узбекистан» от 15 июня 2017 года.
– Я с детства интересуюсь лошадьми. Поэтому, став фермером, основное внимание уделил коневодству, – говорит руководитель фермерского хозяйства «Орол неъматлари» Гулистанского района Сырдарьинской области Баходир Неъматов. – Сегодня в нашем хозяйстве помимо выращивания зерна и хлопка занимаемся рыбоводством, пчеловодством. Держим 150 лошадей, 450 голов крупного скота, 300 овец. В будущем планируем разводить породистых коней. Сегодня на заводе "Узбегим отлари" мы получили необходимую информацию об этом и обменялись опытом с коллегами.
Участники праздника знакомятся с деятельностью ведущих субъектов сельского хозяйства Ташкентской области.