Iqtidorli yoshlarga yuksak mukofotlar topshirildi
Poytaxtimizdagi Yoshlar ijod saroyida mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan bir guruh yoshlarga yuksak davlat mukofotlari, “O‘zbekiston belgisi” ko‘krak nishonini topshirishga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi markaziy kengashi raisi Qahramon Quronboyev va boshqalar Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida mamlakatimiz yoshlari har tomonlama qo‘llab-quvvatlanayotgani, ular o‘z iqtidori va salohiyatini namoyon qilishlari, yuksak ilmi, fidoyiligi bilan Vatanimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shishlari uchun barcha sharoit mavjudligini alohida ta’kidladi.
Yoshlar – kelajak bunyodkori. Bugungi O‘zbekiston yoshlari xalqimizning boy ma’naviy-ma’rifiy merosini, zukkoligi, mehnatsevarlik, vatanparvarlik kabi ezgu an’analarini o‘zida mujassam etgan holda, jamiyatimizda munosib o‘rin egallamoqda. Bu jihatlar yoshlarimizning izlanuvchanligi, bilim egallashga bo‘lgan ishtiyoqi, yaratuvchanlik xislati, islohotlarimizga daxldorlik tuyg‘usi mustahkamligida namoyon bo‘ladi. Shu bois yurtimiz yoshlariga yaratilgan sharoitlar, keng ko‘lamli imkoniyatlarga, pirovardida, ular erishayotgan muvaffaqiyatlarga ko‘pchilik, xususan, dunyo yoshlari havas bilan qaramoqda.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan yoshlarga oid davlat siyosatini izchil va samarali amalga oshirish, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish tizimini tubdan isloh etish maqsadida O‘zbekiston yoshlar ittifoqi tashkil etildi. Mamlakatimizda 30 iyun – Yoshlar kuni, deb e’lon qilindi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi qoshida Yoshlar muammolarini o‘rganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash instituti ish boshladi. Yoshlar uylari barpo etilmoqda. Turli soha va tarmoqlarda yuksak natija va yutuqlarga erishayotgan yigitlarni taqdirlash maqsadida “Mard o‘g‘lon” davlat mukofoti ta’sis etildi, “Kelajak bunyodkori” medali ta’sis etilmoqda.
Bu yil Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning farmoni bilan yurtimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shib kelayotgan 37 nafar yosh avlod vakili davlatimizning “Do‘stlik” ordeni va “Shuhrat” medali bilan taqdirlandi. O‘zbekiston yoshlar ittifoqi markaziy kengashi qarori bilan 40 nafar yigit-qiz “O‘zbekiston belgisi” ko‘krak nishoniga munosib ko‘rildi.
Konstitutsiyamiz qabul qilinganining 25 yilligi arafasida yuksak mukofotlar tantanali topshirildi.
– Bu mukofot bizni yangi marralar sari chorlaydi, – deydi Xorazm viloyati Urganch shahridagi maishiy xizmat ko‘rsatish shoxobchasi rahbari, “Shuhrat” medali sovrindori Islombek Avezov. – Yurtimizda yoshlar manfaati yuksak qadrlanadi, barcha imkoniyatlarga egamiz. Mavjud imkoniyatlardan unumli foydalanish bizning vazifamizdir. Hozir 10 nafar tengdoshimni ish bilan ta’minlaganman. Yoshlarga kasb o‘rgatish markazini tashkil qildik. Kelgusida faoliyatimizni kengaytirib, 30 yangi ish o‘rni tashkil qilishni rejalashtirganmiz.
Davlatimizning yuksak mukofotlari bilan taqdirlangan yoshlarimiz safi yil sayin kengayib bormoqda. Zero, yosh chog‘im – oltin chog‘im, deydi donishmand xalqimiz. Bu faslning beqiyos imkoniyatlaridan unumli foydalanish, bilim egallab, Vatanimizga xizmat qilish yanada sharaflidir.

Талантливой молодежи вручены высокие награды родины
Во Дворце творчества молодежи состоялось торжественное мероприятие, посвященное вручению высоких государственных наград и нагрудного знака “Ўзбекистон белгиси” группе молодежи, вносящей достойный вклад в развитие страны.
Государственный советник Президента Республики Узбекистан по вопросам молодежной политики, председатель Союза молодежи Узбекистана Кахрамон Куранбаев и другие особо отметили, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева оказывается всесторонняя поддержка молодежи страны, имеются все необходимые условия для реализации ее талантов и потенциала, достойного служения Родине.
Нынешняя молодежь Узбекистана, проявляя такие благородные качества, как образованность, трудолюбие и патриотизм, достойно участвует в жизни общества. Эти качества находят свое отражение в самоотверженности молодежи, ее стремлении к знаниям, созидательном потенциале, чувстве сопричастности к проводимым реформам. Поэтому международная общественность восхищается созданными для молодежи нашей страны условиями, широкими возможностями, а также ее достижениями.
В целях последовательной и эффективной реализации государственной молодежной политики, всемерной поддержки молодежи, коренного реформирования системы защиты ее прав и законных интересов по инициативе главы нашего государства был создан Союз молодежи Узбекистана. 30 июня в нашей стране объявлен Днем молодежи. При Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан начал работу Институт изучения проблем молодежи и подготовки перспективных кадров. Возводятся дома молодежи. В целях поощрения и стимулирования юношей, достигающих высоких результатов и успехов в различных сферах и отраслях, учреждена государственная премия “Мард углон”, учреждается медаль “Келажак бунёдкори”.
В нынешнем году согласно указу Президента Шавката Мирзиёева 37 юношей и девушек, вносящих достойный вклад в развитие страны, награждены орденом “Дустлик” и медалью “Шухрат”. Решением Центрального совета Союза молодежи Узбекистана 40 юношей и девушек были удостоены нагрудного знака “Ўзбекистон белгиси”.
Накануне 25-летия принятия Конституции нашей страны состоялось торжественное вручение этих высоких наград.
– Эти награды воодушевляют нас на достижение новых рубежей, – говорит награжденный медалью “Шухрат” руководитель пункта бытового обслуживания города Ургенча Исломбек Авезов. – В нашей стране у молодежи есть все возможности. Наша задача - эффективно пользоваться ими. Я обеспечил работой 10 моих сверстников. Мы также открыли Центр профессионального обучения молодежи. В будущем планируем еще больше расширить свою деятельность и создать 30 новых рабочих мест.
Из года в год ширятся ряды молодежи, удостоенной высоких государственных наград. В народе говорят, что юность – золотая пора жизни. С пользой воспользоваться ее огромными возможностями, расширять знания и кругозор, служить Родине - высокая честь.