Toshkentda 30-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 25 yilligiga bag‘ishlangan “Demokratik huquqiy davlat qurishda Konstitutsiyaning roli va ahamiyati” mavzuida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Mazkur anjuman Prezidentimizning 2017-yil 20-iyundagi «O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining yigirma besh yilligini nishonlashga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoyishiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, Oliy Majlis palatalari, Adliya vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi va YeXHTning mamlakatimizdagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi hamkorligida tashkil etildi.
Unda mamlakatimiz parlamenti a’zolari, sud va huquqni muhofaza qiluvchi organlar, vazirliklar va idoralar, ilmiy muassasalar va fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, Koreya Respublikasi, Rossiya, Turkiya, Indoneziya, Armaniston, Qozog‘iston, Tojikiston, Qirg‘iziston kabi davlatlarning konstitutsiyaviy sudlari va konstitutsiyaviy nazoratni amalga oshiruvchi organlari rahbarlari va mutaxassislari, xalqaro ekspertlar ishtirok etdi.
Xalqaro konferensiyada xalqimiz siyosiy tafakkurining noyob namunasi bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida belgilangan vazifalarni amalga oshirish va mamlakatimiz mustaqilligini yanada mustahkamlashdagi roli va ahamiyatini ochib berish, rivojlangan demokratik davlatlar konstitutsionalizmi tajribasini o‘rganish istiqbollari xususida so‘z yuritildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi N.Yo‘ldoshev, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisi B.Mirboboyev, YeXHTning mamlakatimizdagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi J.Makgregor va boshqalar mustaqil taraqqiyot yillarida O‘zbekiston erishgan ulkan yutuq va marralar, yurtimiz taraqqiyotining jadal sur’atlari Konstitutsiyamizning hayotiyligi va salohiyatidan, unda mujassam bo‘lgan prinsiplar va normalar puxta o‘ylanganidan dalolat ekanini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 24 yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimdagi ma’ruzasida ta’kidlaganidek, mustaqil taraqqiyot yillarida Konstitutsiyamiz yurtimizda huquqiy demokratik davlat, kuchli fuqarolik jamiyati, erkin bozor munosabatlari va xususiy mulk ustuvorligiga asoslangan iqtisodiyotni qurish, xalqimiz uchun tinch, obod va farovon hayot barpo etish, O‘zbekistonning xalqaro maydonda munosib o‘rin egallashida mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qilmoqda.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan qabul qilingan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq barcha sohalar izchil isloh qilinayotgani, xalq bilan muloqot tizimi yo‘lga qo‘yilgani, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Virtual va Xalq qabulxonalari faoliyati Asosiy qonunimiz prinsiplarini hayotga yanada kengroq tatbiq etishga, jumladan, Konstitutsiyaning 2-moddasida belgilangan davlatning xalq irodasini ifoda etishi va uning manfaatlariga xizmat qilishini nazarda tutuvchi normaning amalga oshirilishiga xizmat qilmoqda.
Konstitutsiyaga muvofiq davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilish, iqtisodiyotni liberallashtirish, ijtimoiy sohani rivojlantirish, xavfsizlik, millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni ta’minlash hamda chuqur o‘ylangan, o‘zaro manfaatli va amaliy tashqi siyosat sohalaridagi islohotlar O‘zbekistonda huquqiy demokratik davlat va kuchli fuqarolik jamiyati barpo etishda muhim omil bo‘lmoqda.
Xorijiy ekspertlar qayd etganidek, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi va boshqa asosiy xalqaro hujjatlar talablariga to‘la mos holda, inson huquq va erkinliklarini kafolatlash bilan birga, insonning ma’naviy kamol topishi va har tomonlama uyg‘un rivojlanishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratgan. Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan sud-huquq sohasidagi islohotlar bu boradagi ishlarni yangi bosqichga ko‘tarishda alohida ahamiyat kasb etadi.
Turkiya Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi prezidenti Zuxtu Arslonning fikricha, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 25 yilligi Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida nishonlanayotganida katta ma’no mujassam. Zero, Asosiy qonunimiz inson huquqlari sohasidagi ilg‘or xalqaro tajriba bilan birga o‘zbek milliy davlatchiligi tarixida erishilgan yutuqlarga, xususan, Amir Temurning «Kuch – adolatdadir» degan xalqchil shioriga monand qabul qilingan. Bu O‘zbekistonda demokratik huquqiy davlat barpo etish jarayonlarini yuksak bosqichga ko‘tarish, jamiyatda ijtimoiy adolat va qonuniylik prinsiplarini ta’minlashda asosiy omil bo‘lib xizmat qilmoqda.
– O‘zbekistonda demokratik qadriyatlarni muhofaza qilish va ularni fuqarolar turmush tarziga singdirishda e’tiborga molik ishlar amalga oshirilmoqda, – dedi Indoneziya Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisi Orif Hidoyat. – Mazkur xalqaro konferensiya konstitutsiyaviy sudlov organlari vakillariga inson huquq va erkinliklarining samarali himoyalanishini mustahkamlash va konstitutsiyaviy odil sudlovni ta’minlash borasida o‘zaro fikr almashish imkonini bermoqda. Zero, huquqiy tizimni modernizatsiya etish jarayonlarida Konstitutsiyaviy sudlar alohida o‘rin egallaydi.
O‘zbekistonda yagona Oliy sud, ma’muriy va iqtisodiy sudlar tashkil etilgani, sudyalar hamjamiyati organi – Sudyalar oliy kengashi tuzilgani xorijlik ekspertlarda katta qiziqish uyg‘otdi. Konferensiya ishtirokchilarining fikricha, bularning barchasi fuqarolarning, jismoniy va yuridik shaxslarning, tadbirkorlarning huquqlarini sud orqali himoya qilish kafolatlarini yanada mustahkamlaydi.
“O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyaviy sudi to‘g‘risida”gi Konstitutsiyaviy qonunning qabul qilinishi fuqarolar huquq va erkinliklari kafolatlarini kuchaytirishda, ishonchli himoyasini ta’minlashda, jamiyatda qonun ustuvorligini qaror toptirishda konstitutsiyaviy odil sudlovning rolini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Mazkur qonunga asosan Konstitutsiyaviy sudga konstitutsiyaviy qonunlarni, shuningdek, xalqaro shartnomalarni ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonunlarni mamlakat Prezidenti imzolaguniga qadar ularning Konstitutsiyaga muvofiqligini aniqlash vakolati berildi.
– Koreya Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudlari o‘rtasida izchil hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Prezident Shavkat Mirziyoyevning shu yil 22-24 noyabr kunlari mamlakatimizga davlat tashrifi sud-huquq sohasidagi munosabatlar rivojida ham yangi bosqichni boshlab berdi, – dedi Koreya Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi raisi vazifasini bajaruvchi Yi-Su Kim. – Anjumanda O‘zbekistonda konstitutsiyaviy sudlovni takomillashtirish borasidagi islohotlar bilan ham yaqindan tanishdik. Jumladan, Konstitutsiyaviy sudga har yili Oliy Majlis palatalariga va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga mamlakatdagi konstitutsiyaviy qonuniylikning holati to‘g‘risida axborot taqdim etish vakolati berilgani Konstitutsiya ustunligi prinsipini ta’minlashning tashkiliy-huquqiy mexanizmlarini yanada takomillashtirishga xizmat qiladi.
Konferensiyada O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi prinsiplariga rioya etish, huquqiy davlat va fuqarolik jamiyati qurishda xalqaro huquq normalari va rivojlangan davlatlar tajribasini milliy qonunchiligimizga implementatsiya qilish, demokratik islohotlarni chuqurlashtirish sharoitida O‘zbekiston tashqi siyosatining konstitutsiyaviy-huquqiy asoslarini rivojlantirish masalalari, konstitutsiyaviy qoidalar asosida davlat va jamiyatni modernizatsiya qilish borasidagi ilg‘or xalqaro tajribaga bag‘ishlangan ma’ruzalar tinglandi.

Правовые гарантии построения гражданского общества
В Ташкенте 30 ноября состоялась международная научно-практическая конференция «Роль и значение Конституции в построении демократического правового государства», посвященная 25-летию принятия Конституции Республики Узбекистан.
Данная конференция была организована в соответствии с Распоряжением Президента нашей страны «О мерах по подготовке и проведению празднования двадцатипятилетия принятия Конституции Республики Узбекистан» от 20 июня 2017 года Конституционным судом Республики Узбекистан, палатами Олий Мажлиса, Министерством юстиции, Академией государственного управления при Президенте Республики Узбекистан и Координатором проектов ОБСЕ в нашей стране.
В ней приняли участие члены парламента нашей страны, представители судебных и правоохранительных органов, министерств и ведомств, научных учреждений и институтов гражданского общества, руководители и специалисты конституционных судов и органов конституционного контроля таких стран, как Республика Корея, Россия, Турция, Индонезия, Армения, Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан, а также международные эксперты.
На международной конференции речь шла о раскрытии роли и значения Конституции Республики Узбекистан, являющейся уникальным образцом политического мышления нашего народа, в решении поставленных задач и тем самым в укреплении независимости страны, а также об изучении опыта конституционализма развитых демократических стран.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н.Йулдошев, председатель Конституционного суда Республики Узбекистан Б.Мирбобоев, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Ж.Макгрегор и другие отметили, что достигнутые Узбекистаном в годы независимости большие успехи и рубежи, ускоренные темпы развития свидетельствуют о жизненности и потенциале Конституции нашей страны, глубокой продуманности воплощенных в ней принципов и норм.
Как отмечал Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев на торжественном собрании, посвященном 24-летию принятия Конституции Республики Узбекистан, в годы независимого развития наш Основной Закон стал прочным фундаментом построения в стране правового демократического государства, сильного гражданского общества, экономики, основанной на свободных рыночных отношениях и приоритете частной собственности, создания для нашего народа мирной и благополучной жизни, обретения Узбекистаном достойного места на международной арене.
Последовательное реформирование всех сфер в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, налаживание системы диалога с народом, деятельность Виртуальной и Народных приемных Президента Республики Узбекистан служат еще более широкому внедрению принципов Основного Закона, в том числе, реализации предусмотренной в статье 2 нормы о том, что государство выражает волю народа и служит его интересам.
Проводимые в соответствии с Конституцией реформы в сферах совершенствования государственного и общественного строительства, обеспечения верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы, развития и либерализации экономики, развития социальной сферы, обеспечения безопасности, религиозной толерантности и межнационального согласия, осуществления взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики способствуют построению правового демократического государства и сильного гражданского общества в Узбекистане.
Как отметили зарубежные эксперты, Конституция Республики Узбекистан в полном соответствии с требованиями Всеобщей декларации прав человека и других основных международных документов надежно гарантирует права и свободы человека, а также создает необходимые условия для его духовного роста и всестороннего гармоничного развития. Реализуемые в нашей стране реформы в судебно-правовой сфере играют важную роль в поднятии этой работы на новый уровень.
По мнению президента Конституционного суда Турецкой Республики Зухту Арслона, в праздновании 25-летия Конституции Республики Узбекистан в Год диалога с народом и интересов человека воплощен глубокий смысл. Основной Закон Узбекистана был принят в соответствии с передовым международным опытом в сфере прав человека, а также успехами в истории узбекской национальной государственности, в частности, лозунгом Амира Темура “Сила – в справедливости”. Это служит основным фактором в поднятии процесса строительства демократического правового государства на более высокий уровень, обеспечении в обществе принципов социальной справедливости и законности.
– В Узбекистане реализуется заслуживающая внимания работа по защите демократических ценностей и внедрении их в образ жизни граждан, – говорит председатель Конституционного суда Республики Индонезия Ариф Хидоят. – Нынешняя международная конференция предоставила возможность обмена опытом представителям органов конституционного судейства в укреплении эффективной защиты прав и свобод человека и обеспечении конституционного правосудия, так как в процесс модернизации правовой системы Конституционные суды занимают особое место.
У зарубежных экспертов вызвало особый интерес создание в нашей стране единого Верховного суда, нового органа судейского сообщества – Высшего судейского совета. По их мнению, все это значительно усилит гарантии судебной защиты прав физических и юридических лиц, предпринимателей.
Принятие Конституционного Закона “О Конституционном суде Республики Узбекистан” способствует дальнейшему укреплению роли конституционного правосудия в обеспечении надежной защиты, усилению гарантий прав и свобод граждан, утверждению в обществе верховенства закона.
- Между Конституционным судом Республики Корея и Конституционным судом Республики Узбекистан налажено последовательное сотрудничество. Государственный визит Президента Шавката Мирзиёева 22-24 ноября текущего года в нашу страну ознаменовал начало нового этапа в развитии взаимоотношений и в судебно-правовой сфере, - говорит исполняющий обязанности Конституционного суда Республики Корея Йи-Су Ким. - На конференции мы подробно ознакомились с реализуемыми реформами по совершенствованию конституционного судейства в Узбекистане. В частности, наделение Конституционного суда полномочием ежегодно представлять палатам Олий Мажлиса и Президенту Республики Узбекистан информацию о состоянии конституционной законности в стране, будет способствовать дальнейшему совершенствованию организационно-правовых механизмов обеспечения принципа верховенства Конституции.
На конференции были заслушаны доклады о соблюдении принципов Конституции Республики Узбекистан, имплементации норм международного права и передового опыта развитых стран в строительстве правового государства и гражданского общества, передовом международном опыте по модернизации государства и общества на основе конституционных положений.