O‘zbekiston va Rossiya: strategik sheriklikning 25 yili
Шу муносабат билан ўтказилган тантанали тадбирда икки мамлакат парламент аъзолари, вазирлик ва идоралари раҳбарлари, олимлар, дипломатик корпус вакиллари, юртдошларимиз ва россиялик меҳмонлар иштирок этди.
Икки мамлакатнинг давлат мадҳиялари янгради.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг тарихий-ҳужжатли кўргазма ташкилотчилари ва иштирокчиларига табригини Президентнинг Давлат маслаҳатчиси Х.Султонов ўқиб эшиттирди.
Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг қутлов сўзини Россия Федерацияси Президентининг хорижий давлатлар билан минтақалараро ва маданий алоқалар бўйича бошқармаси бошлиғи, Россия делегацияси раҳбари В.Чернов ўқиб эшиттирди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раисининг ўринбосари И.Умаханов, Россия Федерациясининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси В.Тюрденев ва бошқалар Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги ҳамкорлик ҳар томонлама ривожланиб бораётгани, ушбу кўргазма стратегик шериклик ва мустаҳкам дўстлик алоқаларини яққол намоён этишини таъкидлади.
Жорий йилда Ўзбекистон Республикаси билан Россия Федерацияси ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганига 25 йил тўлди. Шу муносабат билан 20 март куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Россия Президенти Владимир Путин бир-бирларини қутладилар.
Қутловларда таъкидланганидек, ўтган йилларда Ўзбекистон билан Россия муносабатлари стратегик шериклик даражасига кўтарилди. Серқирра ва кўп томонлама муносабатлар ривожида салмоқли натижаларга эришилди.
Кўргазмада ана шу натижалар, тарихий ҳужжатлар ўз ифодасини топган. Экспозиция еттита мавзуга бўлинган 300 га яқин экспонатни ўз ичига олган.
Улардан бири Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йил апрель ойида Россия Федерациясига давлат ташрифига бағишланган.
Ушбу ташриф мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларни янада юқори босқичга кўтарди. Олий даражадаги музокараларда ўзаро алоқаларни ривожлантиришнинг узоқ муддатли истиқболлари белгилаб олинди. Ҳамкорлик соҳалари кенгайди. Мулоқотлар натижасида умумий қиймати 16 миллиард доллар бўлган ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар имзоланди.
Бу воқеа барча даражадаги алоқаларга янги суръат бағишлади. Делегациялар ташрифи, ишбилармон доиралар ҳамкорлиги фаоллашди.
Кўргазма блокларидан яна бири “Сиёсий мулоқот” деб номланган. Унда бугунги дипломатик муносабатларга асос солган Биринчи Президентимиз Ислом Каримовнинг Россия Президентлари Борис Ельцин, Владимир Путин ва Дмитрий Медведев билан учрашувлари, имзоланган қўшма баёнот ва шартномалар суратлари акс этган.
Ўзбекистон билан Россия ўртасида савдо, иқтисодиёт, энергетика, қишлоқ хўжалиги, таълим, маданият ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликка доир икки юздан зиёд ҳужжат қабул қилинган. 2004 йил 16 июнда имзоланган Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома, 2005 йил 14 ноябрда имзоланган Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартнома уларнинг энг муҳимларидир. Мамлакатларимиз БМТ, ШҲТ, МДҲ каби халқаро тузилмалар доирасида ҳам самарали ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Кўргазмада икки томонлама иқтисодий ҳамкорликка алоҳида ўрин берилган.
Ўзбекистон – Россия муносабатларида савдо-иқтисодий алоқалар асосий ўринда туради. Мамлакатимизда Россия инвестициялари иштирокида тузилган 960 дан зиёд корхона, Россияда эса Ўзбекистон сармоядорлари иштирокида ташкил этилган қарийб 570 корхона фаолият юритмоқда. Юртимизда ушбу мамлакатнинг 64 етакчи фирма ва компанияси ўз ваколатхонасини очган.
Ўзаро савдо ҳажми жадал ортиб бормоқда – йил бошидан буён товар айирбошлаш ҳажми 3 миллиард доллардан ошган.
Мамлакатимизда Россиянинг етакчи компания ва банклари иштирокида нефть-газ ва нефть-кимё соҳалари, металлургия, машинасозлик, электр техникаси саноати, фармацевтика, агросаноат, озиқ-овқат ва бошқа тармоқларда йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Икки давлат ҳудудлари ва ишбилармон доиралари ўртасидаги амалий ҳамкорлик кенгайиб бормоқда.
Яна бир экспозиция ҳарбий ва ҳарбий-техникавий ҳамкорликка бағишланган.
Ўзбекистон ва Россия тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлаш, минтақавий хавф-хатарларга қарши курашиш борасида ҳам изчил ҳамкорлик қилиб келмоқда. Турли йилларда терроризмга қарши қўшма тактик машқлар ўтказилган. Жорий йил октябрда Жануби-ғарбий махсус ҳарбий округининг “Фориш” тоғ-дала ўқув майдонида Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси мудофаа вазирликлари қўшинлари бўлинмаларининг махсус тактик-ўқув машқлари бўлиб ўтди. Сентябрь ойида Тошкент шаҳрида икки мамлакат Хавфсизлик кенгашлари аппаратлари ўртасида навбатдаги маслаҳатлашувлар ўтказилди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликка бағишланган бўлимда ушбу соҳадаги мустаҳкам алоқалар ўз ифодасини топган.
Ўзбекистон билан Россиянинг фан, таълим, маданият, санъат, спорт, туризм соҳаларидаги ҳамкорлиги изчил ривожланмоқда. Икки давлат халқлари бир-бирининг маданияти ва адабиётига ҳурмат билан қарайди. Москва шаҳрида буюк ўзбек шоири ва мутафаккири Алишер Навоий ҳайкали, Тошкент шаҳрида рус шоири Александр Пушкин ҳайкали қад ростлаган. Мамлакатимизда Россиянинг етакчи олий таълим муассасалари филиаллари очилган.
2016 йил Ўзбекистонда Россия кунлари, жорий йил Россияда Ўзбекистон маданияти кунлари ўтказилди. Ўзбекистон делегациясининг ташрифи арафасида Москвадаги А.Пушкин номидаги тасвирий санъат музейида мамлакатимизнинг И.Савицкий номидаги давлат санъат музейи экспонатлари кўргазмаси ташкил этилди.
Бу йил Тошкент епархиясининг 145 йиллиги нишонланди. Унда иштирок этиш учун Москва ва Бутун Рус Патриархи Кирилл юртимизга ташриф буюрди.
"Умумий тарихнинг муҳим даврлари" деб номланган қисмда Иккинчи жаҳон урушида ўзбекистонлик аскарларнинг қаҳрамонликлари, юртимизга эвакуация қилинган россияликларнинг ҳаёти ва фаолияти, халқимизнинг фронт ортидаги машаққатли меҳнати, 1966 йилда Тошкентда рўй берган зилзиладан кейинги тикланиш ишлари акс эттирилган.
“Замонавий Ўзбекистон” деб номланган бўлимда мамлакатимизнинг мустақиллик йилларидаги тараққиёти, иқтисодий ва маданий бойликлари, туризм салоҳияти намоён бўлган.
– Мамлакатларимиз ва халқларимиз ўзаро ҳурмат, умумий маслак, тарихий хотиралар билан боғланган, – деди Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерация Кенгаши Раисининг ўринбосари И.Умаханов. – 1970 йил менинг она юртим Доғистонда даҳшатли зилзила бўлганда ўзбекистонлик қурувчи ва ишчилар биринчи бўлиб етиб борган. Маҳачқалъада улар бунёд этган масканни ҳозир ҳам халқимиз “Ўзбек шаҳарчаси” деб атайди. Бундай меҳр-оқибат, ҳамжиҳатлик биз тенгилар учун улкан сабоқ ва ибрат бўлган. Шундай дўстлик руҳини авлоддан авлодга етказиш, мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликни изчил мустаҳкамлаш жуда муҳим. Ушбу кўргазмада умумий тарихимиз ва бугунги алоқаларимиз намоён бўлгани бизда катта таассурот қолдирди.
Кўргазма доирасида яна бир воқеа бўлди. Ўзбекистон Республикаси халқ артисти Галина Мельникова Россия Федерацияси Президентининг шу йил 27 ноябрдаги фармонига мувофиқ, Россиянинг “Дружба” (Дўстлик) ордени билан тақдирланган эди. Россия Федерацияси Президентининг хорижий давлатлар билан минтақалараро ва маданий алоқалар бўйича бошқармаси бошлиғи В.Чернов Галина Мельниковага ушбу мукофотни тантанали равишда топширди.
Кўргазма бир ой давом этади.
Шу куни Москва давлат университетининг Тошкент филиалида "Ўзбекистон ва Россия стратегик шериклигининг янги уфқлари: иқтисодиёт, хавфсизлик, ижтимоий мулоқот" мавзуида халқаро конференция бўлиб ўтди.
Анжуманда мамлакатимиз вазирлик ва идоралари раҳбарлари, Россия делегацияси аъзолари нутқ сўзлади. Академиклар, тарихчи ва сиёсатшунос олимлар, олий таълим муассасалари ўқитувчиларининг маърузалари тингланди.
Тадбирда Ўзбекистон билан Россия шериклигининг турли жиҳатлари – тарихий босқичлар, сиёсий мулоқотлар натижалари, иқтисодий ҳамкорлик имкониятлари, маданий-гуманитар алоқалар истиқболларига доир масалалар муҳокама қилинди.

Узбекистан и Россия: 25 лет стратегического партнерства
В организованной в связи с этим торжественной церемонии приняли участие члены парламентов, руководители министерств и ведомств двух стран, ученые, представители дипломатического корпуса, наши соотечественники и гости из России.
Прозвучали государственные гимны двух стран.
Приветствие Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева организаторам и участникам историко-документальной выставки зачитал Государственный советник Президента Х.Султанов.
Приветствие Президента Российской Федерации Владимира Путина зачитал начальник Управления Президента Российской Федерации по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами В.Чернов.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафоев, заместитель Председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации И.Умаханов, Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в нашей стране В.Тюрденев и другие отметили, что сотрудничество между Узбекистаном и Россией всесторонне развивается, данная выставка является ярким воплощением стратегического партнерства и прочной дружбы наших стран.
В нынешнем году исполнилось 25 лет с момента установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией. В связи с этим 20 марта Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент России Владимир Путин обменялись поздравлениями.
В них отмечалось, что за минувшие годы узбекско-российские отношения подняты на уровень стратегического партнерства, достигнуты весомые результаты в развитии многоплановых и многосторонних отношений между двумя странами.
Выставка стала отражением этих результатов. Ее экспозиция содержит около 300 экспонатов, разделенных на семь тематических блоков.
Отдельный блок посвящен государственному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию в апреле текущего года.
Данный визит вывел отношения между нашими странами на еще более высокий уровень. В ходе переговоров на высшем уровне были определены долгосрочные перспективы развития двусторонних связей. Подписаны межправительственные и межведомственные документы на общую сумму 16 миллиардов долларов.
Это важное событие придало новый импульс связям на всех уровнях. Активизировались обмен делегациями, сотрудничество деловых кругов.
Один из блоков под названием "Политический диалог" рассказывает о встречах инициатора дипломатических отношений между двумя государствами – Первого Президента нашей страны Ислама Каримова с Президентами России Борисом Ельциным, Владимиром Путиным и Дмитрием Медведевым, содержит фотографии, запечатлевшие подписание ими совместных заявлений и договоров, копии этих документов.
Узбекистан и Россия подписали более 200 документов о сотрудничестве в торговле, экономике, энергетике, сельском хозяйстве, образовании, культуре и других сферах. Важнейшими из них являются подписанные 16 июня 2004 года Договор о стратегическом партнерстве и 14 ноября 2005 года – Договор о союзнических отношениях. Наши страны плодотворно сотрудничают и в рамках таких международных структур, как ООН, ШОС, СНГ.
Отдельное место на выставке отведено двустороннему экономическому сотрудничеству.
Торгово-экономические связи занимают важное место в узбекско-российских отношениях. В нашей стране действует свыше 960 предприятий с участием российских инвестиций, а в России – почти 570 предприятий с участием узбекских инвесторов. В нашей стране свои представительства открыли 64 ведущие фирмы и компании России.
Динамично возрастает объем взаимной торговли – с начала текущего года он превысил 3 миллиарда долларов.
В нашей стране с участием ведущих компаний и банков России реализуются крупные инвестиционные проекты в нефтегазовой и нефтехимической, пищевой промышленности, металлургии, машиностроении, электротехнике, фармацевтике, аграрной сфере и других отраслях. Расширяется практическое сотрудничество между регионами и деловыми кругами двух стран.
Один из тематических блоков посвящен военному и военно-техническому сотрудничеству.
Узбекистан и Россия последовательно сотрудничают и в области укрепления мира и стабильности, противодействия региональным угрозам. В различные годы проводились совместные антитеррористические тактические учения. В октябре текущего года на горно-полевом учебном полигоне "Фориш" Юго-Западного особого военного округа прошли специальные тактические учения подразделений войск министерств обороны Республики Узбекистан и Российской Федерации. В сентябре в Ташкенте состоялись очередные консультации между аппаратами Советов безопасности двух государств.
В блоке, посвященном культурно-гуманитарному сотрудничеству, рассказывается о прочных связях в этой сфере.
Узбекско-российское сотрудничество в сферах науки, образования, культуры, искусства и туризма последовательно развивается. Народы двух стран с уважением относятся к культуре, литературе и искусству друг друга. В Москве установлен памятник великому узбекскому поэту и мыслителю Алишеру Навои. В Ташкенте площадь, где установлен памятник Пушкину, с удовольствием посещают жители и гости нашей столицы. В нашей стране действуют филиалы ряда ведущих российских вузов.
В 2016 году в Узбекистане прошли Дни России, в текущем году в России состоялись Дни культуры Узбекистана. Накануне визита делегации Узбекистана в Государственном музее изобразительных искусств имени А.Пушкина в Москве была открыта выставка экспонатов Государственного музея искусств имени И.Савицкого нашей страны.
В этом году Ташкентская епархия Русской православной церкви отметила свое 145-летие. По этому случаю нашу страну посетил Патриарх Московский и всея Руси Кирилл.
Блок под названием "Вехи общей истории" отражает героизм узбекских солдат во время Второй мировой войны, жизнь и деятельность эвакуированных в нашу страну россиян, самоотверженный труд нашего народа в тылу, восстановление Ташкента после землетрясения 1966 года.
Блок “Современный Узбекистан” рассказывает о развитии нашей страны в годы независимости, ее экономических достижениях и культурных богатствах, туристическом потенциале.
– Наши страны и народы связывают взаимоуважение, общие взгляды и историческая память, – отметил заместитель Председателя Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации И.Умаханов. – Когда на моей родине – в Дагестане в 1970 году произошло катастрофическое землетрясение, узбекские строители и рабочие первыми прибыли на помощь. Массив, построенный ими в Махачкале, наш народ и поныне называет "Узбекским городком". Очень важно передавать этот дух дружбы из поколения в поколение, укреплять сотрудничество. Данная выставка произвела на нас огромное впечатление тем, что стала проявлением переплетения судеб и нынешних прочных связей между нашими народами.
В соответствии с указом Президента Российской Федерации от 27 ноября текущего года народная артистка Узбекистана Галина Мельникова награждена орденом "Дружба" (Россия). В рамках выставки эту награду Галине Мельниковой торжественно вручил начальник Управления Президента Российской Федерации по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами В.Чернов.
Выставка продлится месяц.
В этот день в Ташкентском филиале Московского государственного университета прошла международная конференция на тему "Новые горизонты стратегического партнерства Узбекистана и России: экономика, безопасность, гуманитарный диалог".
На конференции выступили руководители министерств и ведомств нашей страны, члены делегации России. Заслушаны доклады академиков, историков и политологов, преподавателей высших учебных заведений.
В ходе мероприятия обсуждены актуальные аспекты сотрудничества Узбекистана и России – общие исторические процессы, всесторонний политический диалог, развивающееся экономическое сотрудничество, партнерство в культурной и гуманитарной областях и другие вопросы.