Yaponiya Ichki ishlar va kommunikatsiyalar vazirligi Ma’muriy baholash byurosi direktorining o‘rinbosari, Yaponiya Ombudsmani Sedjiro Yoshikayo bilan uchrashuv
2017-11-29 | Siyosat
2017-yilning 28-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatida Oliy Majlis Senati Raisi o‘rinbosari S. Artikovaning Yaponiya Ichki ishlar va kommunikatsiyalar vazirligi Ma’muriy baholash byurosi direktorining o‘rinbosari, Yaponiya Ombudsmani S.Yoshikayo bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat asnosida inson huquq va erkinliklarini himoya qilish sohasida O‘zbekiston bilan Yaponiya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar hamda parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirishning holati va istiqbollari to‘g‘risida fikr almashildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) bilan Yaponiya Ichki ishlar va kommunikatsiyalar vazirligining Ma’muriy baholash byurosi o‘rtasidagi Hamkorlik memorandumini imzolash masalalari ham muhokama etildi.

Встреча с заместителем директора Бюро административной оценки Министерства внутренних дел и коммуникаций, Омбудсманом Японии Седжиро Йошикайо
27 ноября 2017 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса С.Артиковой с заместителем директора Бюро административной оценки Министерства внутренних дел и коммуникаций, Омбудсманом Японии С.Йошикайо.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о состоянии и перспективах развития двусторонних отношений и межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Японией в сфере защиты прав и свобод человека.
Также, были обсуждены вопросы подписания Меморандума о сотрудничестве между Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) и Бюро административной оценки Министерства внутренних дел и коммуникаций Японии (Омбудсман).