Surxondaryo viloyati Boysun tumanida ma’muriy va jinoyat ishlari bo‘yicha tuman sudlarining yangi binosi foydalanishga topshirildi
2017-11-28 | Jamiyat
Davlat va jamoat tashkilotlari, huquq-tartibot idoralari vakillari, tuman faollari va yoshlar ishtirok etgan tadbirda mamlakatimiz sud-huquq tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar odil sudlovga erishish darajasi va sud tizimi samaradorligini yanada oshirishga xizmat qilayotgani ta’kidlandi.
Prezidentimizning 2017-yil 21-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasi sud tizimi tuzilmasini tubdan takomillashtirish va faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bu boradagi ishlar ko‘lamini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qilayotir.
– Uzoq yillar sud-huquq tizimida ishladim, – deydi mehnat faxriysi N.Bobojonov. – Bizning davrda sudyalarga e’tibor ham, bugungidek sharoit ham bo‘lmagan. Tuman sudlarida hatto xizmat avtomashinasi yo‘q edi. To‘rt-besh sudya ko‘rimsizgina bitta xonada faoliyat yuritganmiz. Bugun yaratilayotgan sharoit va qulayliklar kishining havasini uyg‘otadi. Har bir sudya uchun alohida xona, zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bilan jihozlangan.
Ikki qavatli yangi binoda “Jayhun oks qurilish bunyodkor” mas’uliyati cheklangan jamiyati quruvchilari tomonidan 1 milliard 290 million so‘mlikdan ortiq qurilish-ta’mirlash ishlari bajarildi. Binoda ma’muriy va jinoyat ishlari bo‘yicha tuman sudlari uchun sud zali, xodimlar, fuqarolarni qabul qilish xonalari zamonaviy jihozlangan. Yozgi va qishki kutish zallari bunyod etilgan.
– Sud-huquq tizimida bosqichma-bosqich amalga oshirilayotgan islohotlar sohani tubdan yangilab, odil sudlovga erishishda muhim ahamiyat kasb etayotir, – deydi Jinoyat ishlari bo‘yicha Boysun tumani sudi raisi J.Xudoyberdiyev. – Bunga sudyalikka nomzodlarni tanlash va tayinlashda yuz bergan o‘zgarishlar ham yaqqol misol. Bu xodimlarimizda qonun ustuvorligini ta’minlash va hamisha adolat tomonida bo‘lish mas’uliyatini yanada mustahkamlaydi.

Новое здание для районных судов
В Байсунском районе Сурхандарьинской области сдано в эксплуатацию новое здание для районных судов по административным и уголовным делам.
На мероприятии с участием представителей государственных и общественных организаций, органов правопорядка, активистов района и молодежи, отмечалось, что реформы, осуществляемые в судебно-правовой системе нашей страны, способствуют дальнейшему повышению уровня отправления правосудия и эффективности судебной системы.
Указ Президента нашей страны «О мерах по коренному совершенствованию структуры и повышению эффективности деятельности судебной системы Республики Узбекистан» от 21 февраля 2017 года служит поднятию работ в данном направлении на качественно новый уровень.
- Долгие годы проработал в судебно-правовой системе, - говорит ветеран труда Н. Бобожонов. - В наше время ни такого внимания к судьям, ни условий, создаваемых для их эффективной деятельности, как сегодня, не было. Районные суды не располагали даже служебными автомашинами. Четыре-пять судей работали в небольшом кабинете. Создаваемые сегодня условия и удобства достойны всяческих похвал. У каждого судьи есть отдельный кабинет, они могут пользоваться современными информационно-коммуникационными технологиями.
В новом двухэтажном здании строителями ООО "Жайхун окс курилиш бунёдкор" выполнены строительно-ремонтные работы более чем на 1 миллиард 290 миллионов сумов. В здании имеются зал заседаний для рассмотрения административных и уголовных дел, служебные кабинеты, кабинет для приема граждан, летний и зимний залы ожидания, оснащенные необходимым оборудованием и техникой.
- Реформы, поэтапно осуществляемые в судебно-правовой системе, имеют важное значение для коренного обновлении сферы, обеспечения правосудия, - говорит председатель Байсунского районного суда по уголовным делам Ж. Худойбердиев. - Ярким тому примером являются также преобразования, произошедшие в системе отбора и назначения кандидатов на должность судьи. Это способствует обеспечению верховенства закона, а также повышению ответственности работников за принятие справедливого решения.