O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 27-noyabr kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbatda tomonlar O‘zbekiston – Qozog‘iston munosabatlarining muhim masalalari, siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya va boshqa sohalardagi o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Davlat rahbarlari diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 25 yil to‘lgan joriy yil aniq amaliy mazmunga boy bo‘lgani hamda ikki tomonlama munosabatlarni sezilarli darajada mustahkamlash, yangi, sifat jihatidan yanada yuqori bosqichga ko‘tarish imkonini berganini alohida ta’kidladilar.
O‘zbekiston va Qozog‘istonning o‘zaro manfaatli va samarali hamkorligi jadal kengayib bormoqda, barcha darajada, jumladan, chegaraoldi hududlar va ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi muloqot faollashmoqda. Joriy yil boshidan buyon o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi sezilarli ortdi, qo‘shma savdo uylari va zamonaviy ishlab chiqarish korxonalari tashkil etildi.
Davlat rahbarlari hamkorlik bo‘yicha rejalashtirilgan, avvalo, iqtisodiyot sohasidagi dastur va loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish maqsadida birgalikda yanada faol harakat qilish muhimligini ta’kidladilar.
Tomonlar tashqi siyosat va yetakchi xalqaro tashkilotlar doirasida ham samarali hamkorlik amalga oshirilayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Suhbat amaliy fikr almashish, davlatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari ruhida o‘tdi.

On telephone conversation of Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan
On November 27, 2017, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev.
During the conversation, the sides exchanged views on key issues of Uzbekistan–Kazakhstan relations, prospects of further expansion and deepening bilateral cooperation in political, trade-economic, transport-communication and other fields.
The heads of states emphasized that the current year of the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations was filled with concrete practical content and allowed to significantly strengthen bilateral relations, raise them to a new, more qualitative level.
The mutually beneficial and fruitful cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan is dynamically expanding, the dialogue at all levels, including between the border regions and business community, is becoming more active. Since the beginning of this year, the trade turnover has grown significantly, joint trade houses and modern production facilities have been established.
The heads of states emphasized the importance of further active cooperation with the purpose of timely implementation of the planned programs and projects of cooperation, especially in the economic sphere.
The sides also noted with satisfaction the fruitful cooperation in the sphere of foreign policy and within the framework of leading international organizations.
The conversation was held constructively, in the spirit of relations of friendship and good-neighborliness between the two states.