"Kichik va o'rta biznesni rivojlantirishda tovar belgilari va xizmat ko'rsatish belgilariga huquqiy muhofaza olishning ahamiyati" mavzusida Matbuot anjumani bo'lib o'tdi
2017-11-23 | Iqtisodiyot
2017 yil 21 noyabr kuni Toshkent shahar "WYNDHAM Tashkent" mehmonxonasida Intellektual mulk agentligi tomonidan "Kichik va o'rta biznesni rivojlantirishda tovar belgilari va xizmat ko'rsatish belgilariga huquqiy muhofaza olishning ahamiyati" mavzusiga bag'ishlangan matbuot anjumani o'tkazildi.
Ma'lumki, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "Biznesning qonuniy manfaatlari davlat tomonidan muhofaza qilinishi va tadbirkorlik faoliyatini yanada rivojlantirish tizimini tubdan takomillashtirishga doir chora-tadbirlar to'g'risida"gi 2017 yil 19 iyundagi Farmoniga muvofiq mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni jadal rivojlantirish uchun qulay shart-sharoit yaratish, xususiy mulk muhofazasi va kafolatlarining huquqiy mexanizmlarini yanada mustahkamlash, investisiya muhiti va ishbilarmonlik holatini yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlar izchil ravishda amalga oshirilib kelinmoqda.
Mustaqillik yillarida xususiy mulkdorlarning huquqlari va qonuniy manfaatlari himoyasini, davlat, huquqni muhofaza qilish va nazorat organlari bilan o'zaro munosabatlarda tadbirkorlarning huquqlari ustuvorligini, xususan, tadbirkorlik sub'ektlarining faoliyatiga asossiz aralashuvlardan ishonchli huquqiy kafolatlarni ta'minlab beradigan mustahkam qonunchilik bazasi yaratildi. Shu o'rinda O'zbekiston Respublikasining "Tovar belgilari, xizmat ko'rsatish belgilari va tovar kelib chiqqan joy nomlari to'g'risida"gi Qonunni respublikamizda kichik va o'rta biznesni rivojlantirishga qaratilgan qonunlardan biri sifatida misol qilib ko'rsatishimiz mumkin. Ushbu qonunga ko'ra tovar belgisi va xizmat ko'rsatish belgisi bir ishlab chiqaruvchining tovar va xizmatlarini boshqa ishlab chiqaruvchining xuddi shunday tovar va xizmatlardan farqlash uchun mo'ljallangan bo'ladi va intellektual mulk ob'ekti bo'lib hisoblanadi.
Tovar belgisi respublikamizda "Tovar belgilari, xizmat ko'rsatish belgilari va tovar kelib chiqqan joy nomlari to'g'risida"gi Qonunda belgilangan tartibda ro'yxatdan o'tkazish asosida, hamda O'zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalariga muvofiq ravishda muhofaza qilinadi. Tovar belgisini ro'yxatdan o'tkazish uchun talabnoma O'zbekiston Respublikasi Intellektual mulk Agentligiga topshiriladi.
So'nggi 5 yil (2012-2016 yy.) davomida Agentlikka tovar belgilari bo'yicha 13359 ta talabnoma kelib tushgan, ulardan 10362 tasi milliy talabnoma beruvchilar, 2997 tasi xorijiy talabnoma beruvchilar tomonidan topshirilgan. Milliy talabnoma beruvchilar tomonidan topshirilgan talabnomalarning 74% tadbirkorlik sub'ektlariga, jumladan: 6605 ta talabnoma - Ma'suliyati cheklangan jamiyatlar va firmalarga, 1016 ta talabnoma - xususiy tadbirkorlarga, 24 tasi unitar korxonalarga to'g'ri keladi.
Intellektual mulk agentligi tomonidan tadbirkorlik sub'ektlarini intellektual mulk ob'ektlarining huquqiy muhofazasi sohasidagi bilimlarini oshirish bo'yicha bir qator tadbirlar o'tkazib keladi. Jumladan, O'zbekiston Respublikasi Davlat raqobat qo'mitasi, O'zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va Agentlik hamkorligida respublikamiz regionlarida yil davomida ilmiy-amaliy seminarlar va davra suhbatlari o'tkazib keladi. Masalan, Andijon, Farg'ona va Namangan viloyatlarida (12-14 sentyabr), Jizzax viloyatida (19 oktyabr), Xorazm viloyati va Qoraqalpog'iston respublikasida(24-25 oktyabr) va Samarqand viloyatida (17 noyabr) "O'zbekiston Respublikasida tovar belgilari va xizmat ko'rsatish belgilarining huquqiy muhofazasi" mavzusida o'quv seminarlari o'tkazildi.
Shuningdek, Butunjahon intellektual mulk tashkiloti (BIMT) hamda Intellektual mulk agentligi va Savdo sanoat palatasi bilan hamkorlikda joriy yilning 22-23 noyabr kunlari respublikamiz tadbirkorlari uchun "Kichik va o'rta biznesni rivojlantirish istiqboli nuqtai nazaridan tovar belgilari va xizmat ko'rsatish belgilariga huquqiy muhofazasini olish ahamiyati" mavzusida mintaqaviy seminari o'tkazadi. Ushbu tadbirda BIMT mutaxassislari, Hindiston, Livan, Belorussiya, Ozarbayjon, Rossiya Federasiyasi vakillari va O'zbekiston Respublikasi Agentlik va Savdo-Sanoat palatasi mutaxassislari, tadbirkorlari hamda patent vakillari qatnashadilar.
Bundan tashqari, matbuot anjumanida uning ishtirokchilariga sohaning normativ-huquqiy bazasini takomillashtirish, intellektual mulk ob'ektlarini ro'yxatdan o'tkazish va Intellektual mulk agentligining boshqa faoliyat yo'nalishlari bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar to'g'risida axborot berildi.

Проведена Пресс-конференция на тему: «Значение получения правовой охраны на товарные знаки и знаки обслуживания в развитии малого и среднего бизнеса»
2017-11-23 | Экономика
21 ноября 2017 года в гостинице «WYNDHAM Tashkent» Агентством по интеллектуальной собственности проведена Пресс-конференция на тему «Значение получения правовой охраны на товарные знаки и знаки обслуживания в развитии малого и среднего бизнеса».
Как известно, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 июня 2017 г. "О мерах по коренному совершенствованию системы государственной защиты законных интересов бизнеса и дальнейшего развития предпринимательской деятельности” в нашей стране последовательно осуществляются меры по созданию благоприятных условий для интенсивного развития малого бизнеса и частного предпринимательства, по дальнейшему укреплению правового механизма охраны и гарантий частной собственности, по улучшению инвестиционной среды и предпринимательства.
В годы независимости создана прочная законодательная база, обеспечивающая защиту прав и законных интересов частных собственников, приоритетность прав предпринимателей, в частности, надежные правовые гарантии от неосновательного вмешательства в деятельность субъектов предпринимательства при взаимоотношениях с государственными, правоохранительными и контролирующими органами. В частности, Закон Республики Узбекистан "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименовании мест происхождения товаров” можно привести в качестве примера, как один из законов, направленных на развитие малого и среднего бизнеса в республике. В соответствии с данным Законом, товарный знак и знак обслуживания предназначены для различения товаров и услуг одного производителя от таких же товаров и услуг другого производителя и считаются объектами интеллектуальной собственности.
В нашей республике товарные знаки охраняются на основе их регистрации в соответствии с правилами, установленными Законом Республики Узбекистан "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименовании мест происхождения товаров”, а также согласно международным договорам. Заявка на регистрацию товарного знака подается в Агентство.
За последние 5 лет (2012-2016 гг.) в Агентство по товарным знакам всего поступило 13359 заявок, из них 10362 заявки поданы национальными заявителями, 2997 заявок – иностранными заявителями.
Наибольшее количество из поданных заявок национальными заявителями приходится на субъекты предпринимательства и составляют 74 % от числа товарных знаков, которые распределяются следующим образом: на долю обществ с ограниченной ответственностью и фирм - 6605 заявок, на долю частных предпринимателей - 1016 заявок, 24 заявки – на долю унитарных предприятий.
Агентством по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан регулярно проводятся соответствующие мероприятия по повышению знаний субъектов предпринимательства в сфере правовой защиты объектов интеллектуальной собственности. В частности, ежегодно Агентство совместно с Государственным комитетом конкуренции Республики Узбекистан и Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан проводят научно-практические семинары и круглые столы в регионах республики. Например, в текущем году в Андижанской, Ферганской и Наманганской областях (12-14 сентября), Джизакской области (19 октября), Хорезмской области и в Республике Каракалпакстан (24-25 октября) и Самаркандской области (17 ноября) проведены научно-практические семинары на тему "Правовая охрана товарных знаков и знаков обслуживания в Республике Узбекистан”.
Также, 22-23 ноября текущего года Всемирная организация интеллектуальной собственности (ВОИС) в сотрудничестве с Агентством и Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан проводят региональный семинар на тему «Значение получения правовой охраны товарными знаками и знаками обслуживания с точки зрения перспективы развития малого и среднего бизнеса». На данном мероприятие будут участвовать специалисты ВОИС, представители из Индии, Ливана, Белоруссии, Азербайджана, Российской Федерации, а также Торговой-промышленной палаты, патентные поверенные и предприниматели Республики Узбекистан.
Кроме этого, на пресс-конференции ее участникам представлена информация по вопросам совершенствования нормативно-правовой базы в данной области, регистрации объектов интеллектуальной собственности, а также о других направлениях деятельности Агентства интеллектуальной собственности.