2017-11-22 | Jamiyat
Toshkentda 21 noyabr kuni “Inson huquqlari sohasida taraqqiyot mezonlarini o‘lchash bo‘yicha qiyosiy ko‘rsatkichlar: xalqaro amaliyot va O‘zbekiston tajribasi” mavzuida xalqaro konferensiya boshlandi.
Konferensiya Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi va uning Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘limi, BMT Taraqqiyot dasturi va F.Ebert nomidagi jamg‘armaning (Germaniya) mamlakatimizdagi vakolatxonalari hamda YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori hamkorligida tashkil etildi.
Unda BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi, uning Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘limi, YEXHT demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, BMT Taraqqiyot dasturining Istanbul shahridagi mintaqaviy markazi ekspertlari, shuningdek, Slovakiya, Xitoy va boshqa mamlakatlardan taniqli siyosatshunos va huquqshunoslar, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, ijro va sud hokimiyati organlari, fuqarolik jamiyati institutlari, ta’lim muassasalari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik korpus, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Xalqaro konferensiyaning maqsadi butun dunyoda inson huquqlari sohasida taraqqiyot mezonlarini o‘lchash bo‘yicha xalqaro amaliyotni o‘rganish, milliy ko‘rsatkichlarni belgilash, inson huquq va erkinliklarining alohida toifalari, jumladan, fuqarolik, siyosiy, ijtimoiy, iqtisodiy, madaniy huquqlar hamda globallashuv va axborot texnologiyalari sharoitida inson huquq va erkinliklariga rioya etish va ularni himoya qilishni ta’minlashga doir ko‘rsatkichlarni ishlab chiqishdan iborat.
Anjumanda O‘zbekistonni rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq inson huquqlarini himoya qilish sohasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi. O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligini takomillashtirish va inson huquqlarini himoya qilishning xalqaro mexanizmlari, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar samaradorligini baholash, gender tengligi darajasi va inson huquqlariga rioya qilishni o‘lchash indikatorlari, inson huquqlarini sudda himoya qilish darajasini o‘lchash uchun qiyosiy ko‘rsatkichlar kabi yo‘nalishlarda milliy va xalqaro tajriba muhokama etildi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov, BMT Bolalar jamg‘armasi (UNICЕF)ning mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari S.Graumann va boshqalar Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida O‘zbekistonda demokratik huquqiy davlat, kuchli fuqarolik jamiyati barpo etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar jarayonida inson huquq va erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi.
Mustaqillik yillarida mamlakatimizda demokratiya va inson huquqlarining zamonaviy mezonlariga javob beradigan barqaror siyosiy tizim yaratildi. Davlat va jamiyat hayotini erkinlashtirish, sud-huquq tizimini yanada demokratlashtirish, fuqarolarning huquq va erkinliklari ta’minlanishini kafolatlaydigan qonunchilik bazasini mustahkamlash yuzasidan aniq choralar amalga oshirildi.
Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov sa’y-harakatlari bilan O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasida “Inson va uning qadr-qimmati” degan ulug‘ tushuncha markaziy o‘ringa qo‘yildi. Buni amalda ta’minlash mexanizm va kafolatlari qonunlarimizda mustahkamlandi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida davlat va jamiyatning har tomonlama rivojlanishini ta’minlash, mamlakatimizni modernizatsiya qilish va hayotimizning barcha sohalarini erkinlashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Inson manfaatlarini har tomonlama ta’minlash, aholi bilan doimiy muloqot qilish maqsadida 2017 yil mamlakatimizda Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yili, deb e’lon qilindi. Prezidentimizning joriy yil 7 fevraldagi farmoni bilan 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi qabul qilindi.
Harakatlar strategiyasini hayotga tatbiq etish doirasida joriy yilning o‘tgan davrida 20 dan ortiq qonun, Prezidentning 700 dan ortiq farmon va qarorlari, Hukumat hujjatlari qabul qilindi. Ushbu hujjatlardan maqsad mamlakatni yanada modernizatsiyalash, qonun va inson huquqlari ustuvorligini ta’minlash, fuqarolarning farovonligini yaxshilashdan iboratdir.
O‘zbekiston inson huquqlari bo‘yicha 70 dan ortiq xalqaro hujjatga qo‘shilgan, jumladan, BMTning o‘nta asosiy hujjatini ratifikatsiya qilgan. Mamlakatimiz inson huquqlari va erkinligiga rioya etish hamda uni himoya qilish borasidagi majburiyatlarini to‘la bajarib kelmoqda.
Davlatimiz BMTning ustav va shartnomaviy organlari, ixtisoslashtirilgan muassasalari va BMTning inson huquqlari bo‘yicha Kengashining maxsus tartibotlari bilan faol va amaliy muloqotni qo‘llab-quvvatlaydi. BMTning inson huquqlari Kengashi maxsus tartibotlari bilan hamkorlik ularning ta’sis hujjatlariga muvofiq amalga oshirilmoqda.
2017 yilda O‘zbekistonga BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Zayd Raad al-Husayn, BMTning din va e’tiqod erkinligi masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Ahmad Shahid tashrif buyurdi.
Oliy komissar tashrifi yakunlari bo‘yicha mamlakatimiz parlamenti tomonidan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar rejasi qabul qilindi. Ushbu hujjat inson huquq va erkinliklarini himoya qilish sohasida 90 dan ortiq tadbirni o‘z ichiga olgan.
– 2017 yil O‘zbekistonda inson huquqlarini ta’minlash bo‘yicha ulkan ishlar amalga oshirilgan yil sifatida tarixda qoladi, – dedi BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha mintaqaviy bo‘limi boshlig‘i Rishard Komenda. – Ushbu yo‘nalishdagi tashkiliy-huquqiy chora-tadbirlar xalqaro standartlarga mosligi, ularda inson manfaatlari amalda o‘z ifodasini topayotgani diqqatga sazovor. O‘zbekiston parlamenti tomonidan ishlab chiqilgan Harakatlar rejasiga muvofiq o‘tkazilayotgan ushbu konferensiya hamkorlikdagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishda muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
O‘zbekistonda inson huquqlari va erkinligini himoya qilish bo‘yicha milliy institutlar – O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman), Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Amaldagi qonun hujjatlari monitoringi instituti qonun ustuvorligini ta’minlash, fuqarolar huquqlarini qonunchilikka binoan himoya qilishda faol ishtirok etmoqda. Joriy yilda yurtimizda tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilishning sudga daxli bo‘lmagan yangi mexanizmi – Biznes ombudsman tashkil etildi.
Mamlakatimizda fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlariga rioya etish va ularni himoya qilish, inson huquqlarining har xil toifalari ta’minlangan holda vaziyat monitoringini olib borish, inson huquqlari sohasida xalqaro majburiyatlarni bajarish bo‘yicha ma’ruzalar tayyorlash, shuningdek, BMTning ustav va shartnomaviy organlari tavsiyalarini amalga oshirish bo‘yicha milliy harakatlar rejalarini ishlab chiqish bo‘yicha katta tajriba to‘plandi.
O‘tgan yillar mobaynida BMTning shartnomaviy organlariga O‘zbekistonning 35 dan ortiq ma’ruzasi taqdim etildi. Davlat organlari tomonidan fuqarolik jamiyati institutlari bilan birgalikda inson huquqlari bo‘yicha milliy ma’ruzalarni ko‘rib chiqish yakunlariga oid BMTning shartnomaviy organlari tavsiyalarini bajarish yuzasidan 10 dan ortiq Milliy harakatlar rejasi amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, amaliyot inson huquqlarini samarali amalga oshirish, inson huquqlarining u yoki bu sohasini rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqishni davom ettirish tegishli vositalar mavjudligiga bog‘liqligini ko‘rsatmoqda. Zero, ko‘rsatkichlar taraqqiyot mezonlarini o‘lchashda muhim vositadir. Ularning qo‘llanilishi inson huquqlari bilan bog‘liq real vaziyatni o‘rganish va inson huquqlarini himoya qilishni takomillashtirish bo‘yicha kelgusi vazifalarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Ko‘rsatkichlardan milliy darajada keng foydalaniladi va samarali boshqarishda nihoyatda muhim hisoblanadi. Inson huquqlari bo‘yicha ko‘rsatkichlar va yo‘nalishlarni qo‘llash davlatga inson huquqlarini implementatsiya qilishda samarali monitoring olib borish va taraqqiyot mezonlarini baholash imkonini beradi, bu yo‘ldagi to‘siqlarni aniqlash va bartaraf etishga ko‘maklashadi.
Mamlakatimizda Harakatlar strategiyasining ikkinchi yo‘nalishini amalga oshirish doirasida qonun ustuvorligini hamda sud hokimiyatining haqiqiy mustaqilligini ta’minlash bo‘yicha qonuniy va tashkiliy chora-tadbirlar qabul qilinmoqda. Jahon standartlariga muvofiq sudyalar hamjamiyatining yangi konstitutsiyaviy organi – Sudyalar oliy kengashi tashkil etildi. Sud vakolatlari muddati uzaytirildi. Sud tomonidan asossiz ravishda ishlarning cho‘zilishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun ishlarni ko‘rib chiqish muddati tubdan o‘zgartirildi. Jinoyat sodir etganlikda gumon qilinayotgan shaxslarni qamoqda saqlash muddati 72 soatdan 48 soatgacha qisqartirildi, advokatlarning sud faoliyatidagi roli kuchaytirildi. Mazkur choralar BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Kengashi va shartnoma asosidagi organlari tomonidan O‘zbekistonning inson huquqlari bo‘yicha yillik hisobotlarini ko‘rib chiqishda bildirilgan tavsiyalarga to‘la javob beradi.
– O‘zbekistonda BMTning barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘lida ulkan ishlar amalga oshirilmoqda, – dedi BMT Taraqqiyot dasturining Istanbul shahridagi mintaqaviy markazi maslahatchisi Izabel Chan. – Mamlakatingiz bilan hamkorligimiz mazkur maqsadlarni amalga oshirish yo‘lidagi iqtisodiy, ijtimoiy, atrof-muhitni himoya qilishni rivojlantirishga doir masalalarni hal qilishga qaratilgan. O‘zbekistonlik hamkorlarimiz bilan ishlash jarayonida biz inson huquqlari sohasida o‘zgarishlar yasaydigan indikatorlar kiritishni mo‘ljallamoqdamiz.
Xalqaro konferensiyada BMTning Xotin-qizlar huquqlari kamsitilishining barcha shakllariga barham berish bo‘yicha qo‘mitasi raisi, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Litva, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Ombudsmanlari, shuningdek, Ozarbayjon va Polsha Ombudsman institutlari vakillari ishtirok etdi.
– Men o‘tgan yili ham O‘zbekistonga kelgan edim va bir yil ichida jamiyatingizda ulkan o‘zgarishlar ro‘y berganiga guvoh bo‘ldim, – dedi Rossiya Federatsiyasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili Tatyana Moskalkova. – Bu yangilanishlar, birinchi navbatda, Prezident Shavkat Mirziyoyevning fuqarolik jamiyatiga butunlay yangicha munosabatni shakllantirgani bilan bog‘liq. Bugun Prezidentning Virtual qabulxonasi va Xalq qabulxonalari har bir fuqaroga davlat organlari bilan muloqot qilish va buzilgan huquqlarini tiklash, noto‘g‘ri qarorlar tekshirilishini talab qilish imkonini bermoqda. Mamlakatingizda din va e’tiqod erkinligini ta’minlash, ijtimoiy-ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirish borasida ham ijobiy ishlar qilinmoqda. 2017 yilning o‘tgan davrida noqonuniy diniy oqimlarga adashib kirib qolgan 16 ming fuqaro diniy oqimlarga moyil shaxslar ro‘yxatidan chiqarilgani va sog‘lom jamiyatga qaytarilganining o‘zi inson huquqlariga katta ahamiyat qaratilayotganidan dalolatdir.
Konferensiya ishtirokchilari O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish masalasiga davlat siyosatining ustuvor vazifalaridan biri sifatida qaralishi va xalqaro sheriklar bilan o‘zaro hamkorlikda amalga oshirilishini qayd etdi.
Xalqaro ekspertlarning fikricha, O‘zbekistonni yanada rivojlantirish doirasida inson va fuqarolarning konstitutsiyaviy huquqlari himoyalangani nuqtai nazaridan davlatning ijtimoiy, iqtisodiy, madaniy, ekologik, huquqiy siyosatini baholash indikatorlari to‘plamini ishlab chiqish muhimdir.
Konferensiyaning yalpi va sho‘ba yig‘ilishlarida inson huquqlari sohasidagi taraqqiyot mezonlari, bu boradagi xalqaro amaliyot va O‘zbekiston tajribasi, mazkur yo‘nalishda xalqaro hamkorlikni yanada kengaytirishga oid masalalar muhokama qilindi.
Xalqaro anjuman doirasida O‘zbekistonda inson huquqlarini ta’minlash va himoya qilishga bag‘ishlangan ko‘rgazma tashkil etildi.

Эффективный подход к вопросу защиты прав человека
В Ташкенте 21 ноября 2017 года началась международная конференция «Сравнительные показатели по измерению прогресса в области прав человека: международная практика и опыт Узбекистана”.
Организаторами конференции выступили Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека, Управление Верховного комиссара ООН по правам человека, Региональное отделение УВКПЧ ООН по Центральной Азии, представительства Программы развития ООН в Узбекистане и Фонда имени Ф. Эберта (Германия) в Узбекистане, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане.
В работе международной конференции приняли участие эксперты Управления Верховного комиссара ООН по правам человека, бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека, Регионального центра ПРООН в Стамбуле, а также известные политологи и правоведы из Словакии, Китая и других стран, депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители органов исполнительной и судебной власти, институтов гражданского общества, образовательных учреждений, международных организаций и дипломатического корпуса, СМИ.
Цель международной конференции – изучение успешной международной практики по измерению прогресса в области прав человека в мире, разработка индикаторов обеспечения соблюдения и защиты отдельных категорий прав и свобод человека, в частности, гражданских, политических, социальных, экономических, культурных, а также прав и свобод в условиях глобализации и информационных технологий.
На мероприятии была представлена информация о проводимой в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана работе в сфере защиты прав человека. Обсуждались вопросы совершенствования законодательства Республики Узбекистан и международные механизмы защиты прав человека, национальный и международный опыт оценки эффективности национальных институтов по правам человека, индикаторы измерения уровня гендерного равенства и соблюдения прав человека и другие.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А.Саидов, руководитель представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в нашей стране С.Грауманн и другие отметили, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева в Узбекистане в процессе строительства демократического правового государства и сильного гражданского общества особое внимание уделяется обеспечению прав, свобод и законных интересов человека.
В годы независимости в нашей стране сформирована стабильная политическая система, соответствующая современным критериям демократии и прав человека. Проведена работа по либерализации жизни государства и общества, дальнейшей демократизации и либерализации судебно-правовой системы, укреплению законодательной базы, гарантирующей обеспечение прав и свобод граждан.
Благодаря Первому Президенту нашей страны Исламу Каримову в Конституции Республики Узбекистан высшим приоритетом названы человек и его достоинство. Законами гарантированы механизмы и гарантии его обеспечения.
Под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева проводятся масштабные реформы по обеспечению всестороннего развития государства и общества, модернизации страны и либерализации всех сфер жизни. В целях обеспечения интересов человека и постоянного диалога с народом 2017 год объявлен в нашей стране Годом диалога с народом и интересов человека. Указом Президента нашей страны от 7 февраля 2017 года принята Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
В рамках реализации Стратегии действий за прошедший период принято более 20 законов, более 700 указов и постановлений Президента, актов правительства, направленных на дальнейшую модернизацию страны, обеспечение верховенства закона и прав человека, реальное повышение уровня и качества жизни граждан.
Сегодня Узбекистан является участником более 70 основных международных документов по правам человека, ратифицированы десять основных документов ООН. Наша страна полностью выполняет обязательства по соблюдению и защите прав и свобод человека.
Узбекистан поддерживает активный и конструктивный диалог с уставными и договорными органами, специализированными учреждениями ООН и специальными процедурами Совета ООН по правам человека. Сотрудничество со специальными процедурами СПЧ ООН осуществляется в соответствии с их учредительными документами.
В 2017 году Узбекистан посетили Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн, Специальный докладчик Совета ООН по правам человека по вопросу о свободе религии и убеждений Ахмед Шахид.
По итогам визита Верховного комиссара парламентом нашей страны принят План действий по дальнейшему развитию сотрудничества с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека. Этот документ включает более 90 мероприятий в области защиты прав и свобод человека.
- 2017 год в Узбекистане стал годом масштабной работы по обеспечению прав человека, - говорит руководитель регионального отделения по Центральной Азии Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Ришард Коменда. - Заслуживает внимания то, что организационно-правовые меры в этом направлении соответствуют международным стандартам, в них практически отображены интересы человека. Конференция, проводимая в соответствии с Планом действий, разработанным парламентом Узбекистана, будет служить важным фактором продолжения совместной работы на качественно новом уровне.
Действующие в Узбекистане национальные институты по защите прав и свобод человека - Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман), Национальный центр по правам человека, Институт мониторинга действующего законодательства при Президенте Республики Узбекистан - активно участвуют в обеспечении верховенства закона, защиты прав граждан в рамках законодательства. В нынешнем году в нашей стране создан новый внесудебный механизм защиты прав предпринимателей – институт Бизнес-омбудсмана.
За прошедший период деятельности национальных институтов по правам человека в нашей стране накоплен большой опыт по сбору и обобщению информации в области соблюдения и защиты конституционных прав граждан, мониторингу ситуации с обеспечением различных категорий прав человека, подготовке докладов по выполнению международных обязательств в области прав человека, а также разработке национальных планов действий по реализации рекомендаций уставных и договорных органов ООН.
За годы независимости в договорные органы ООН представлено более 35 национальных докладов Узбекистана. Государственными органами совместно с институтами гражданского общества реализуется более 10 Национальных планов действий по выполнению рекомендаций договорных органов ООН по итогам рассмотрения национальных докладов по правам человека.
Вместе с тем практика показывает, что эффективное обеспечение прав человека зависит от наличия соответствующих инструментов для дальнейшей разработки мер по развитию той или иной области прав человека. Сравнительные показатели являются важнейшим инструментом по измерению прогресса, поскольку их применение позволит изучить реальную ситуацию с правами человека и разработать дальнейшие шаги по совершенствованию защиты прав человека.
Сравнительные показатели широко используются на национальном уровне и являются крайне важными в эффективном управлении. Применение показателей и ориентиров в области прав человека позволяет государству эффективно осуществлять мониторинг и оценивать прогресс в имплементации международных норм в области прав человека.
В рамках реализации второго приоритетного направления Стратегии действий принимаются законодательные и организационные меры по обеспечению верховенства закона и подлинной независимости судебной власти. В соответствии с международными стандартами создан новый конституционный орган судейского сообщества - Высший судейский совет. Увеличен срок полномочий судей. С целью недопущения необоснованного затягивания судами дел коренным образом изменены сроки их рассмотрения. Сокращены сроки предварительного задержания с 72 до 48 часов, усилена роль адвокатов. Данные меры всецело отвечают рекомендациям Совета по правам человека и договорных органов ООН по итогам рассмотрения национальных докладов Узбекистана.
- В Узбекистане проводится масштабная работа по достижению Целей устойчивого развития, - говорит консультант Регионального центра ПРООН в Стамбуле Изабель Чан. - Сотрудничество с вашей страной направлено на решение вопросов экономического, социального развития и охраны окружающей среды на пути достижения этих целей.
В работе международной конференции приняли участие председатель Комитета ООН по ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, Омбудсманы Казахстана, Кыргызстана, Литовской Республики, Российской Федерации, Таджикистана, а также представители института Омбудсмана Азербайджана и Польши.
- В прошлом году я была в Узбекистане и наблюдала процесс преобразований в вашем обществе, - говорит Уполномоченный по правам человека Российской Федерации Татьяна Москалькова. - Эти обновления, в первую очередь, связаны с абсолютно новым отношением к обществу, сформированным Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Сегодня Виртуальная и народные приемные Президента предоставляют возможность каждому гражданину вести диалог с государственным органом, восстановить нарушенные права и обжаловать неправильные решения. В вашей стране проводится большая работа по обеспечению свободы вероисповедания и убеждений, оздоровлению социально-духовной среды. За прошедший период 2017 года 16 тысяч граждан, по незнанию попавшие под влияние деструктивных религиозных течений, возвращены в общество, что свидетельствует о большом значении, уделяемом правам человека.
Участники конференции отметили, что в Узбекистане вопрос защиты прав человека рассматривается в качестве приоритетной задачи политики страны и решается в сотрудничестве с международными партнерами.
По мнению участников, в рамках дальнейшего развития Республики Узбекистан важным представляется выработка собственного набора индикаторов оценки социальной, экономической, культурной, экологической, правовой политики государства с точки зрения защищенности конституционных прав человека и гражданина.
На пленарном и секционных заседаниях конференции обсуждались критерии развития в сфере прав человека, международная практика и опыт Узбекистана, вопросы расширения международного сотрудничества в этом направлении.
В рамках международного форума организована выставка, посвященная обеспечению и защите прав человека в Узбекистане.